Günlük Rutinlerinizde Yapabileceğiniz Dil-Konuşma Terapisi Uygulamaları

Günlük Rutinlerinizde Yapabileceğiniz Dil-Konuşma Terapisi Uygulamaları

Dil-konuşma terapisi; insanların kekemelik gibi bilinen sorunlardan, Apraksi veya Dizartri gibi biraz daha zorlu bozukluklara kadar çok çeşitli sorunları çözmelerine yardımcı olabilir.

Durum ne olursa olsun, birçok hasta için ortak bir engel, terapide öğrendiklerini anlamak ve kendi yaşamlarında uygulamaktır. Ancak, tüm terapi biçimlerinin genel amacı, hastanın günlük yaşam aktivitelerinde yaşam kalitesini artırmaktır; bu nedenle aşağıda dil-konuşma terapisi uygulamalarından günlük rutininize uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden bazılarını listeledik.

Eldeki sorundan bağımsız olarak, en önemli adımlardan ikisi "uygulama" ve "tekrarlama"dır. Terapide öğrendiğiniz teknikleri günlük yaşamda kullanmanın harika bir yolu, her gün ortaya çıkan konuşma konularına başlamaktır. Hava durumu, böyle bir konuşma konusuna mükemmel bir örnektir. En etkileyici konu olmayabilir, ancak çok çeşitli kelimeler içerir ve gün boyu farklı insanlarla yapılan konuşmalarda sıkça ortaya çıkar. Bu nedenle; her sabah hava durumunu tartışmak, pratik yapmak, insanların herhangi bir nefes alma, zamanlama, kas hareketleri, vb. teknikleri uygulamalarına ve daha sonra konuşmak için de güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Terapi gören çocuğunuz için kahvaltı saati ve ortamı, biraz pratik yapmak için fırsat sunar. Yine, sadece yiyecek açısından değil, aynı zamanda nesnelerde (kaşık, kaseler, kupalar, bardaklar), fiillerde (getir, dök, yay), sıfatlarda kullanılabilecek çok çeşitli kelimeler vardır. Bazı ebeveynler tarafından kullanılan bir püf nokta da; çocuklarının kahvaltısında, kaşık yerine çatal ya da yanlış tahıl türü bulundurmaları olabilir. Birçok çocuk, bu hatalı durumu açıklamak için konuşma konusunda sorun yaşamayacaktır. Son olarak; kahvaltı, sadece çocuğun konuşmasını sağlamakla kalmayıp daha sonra çıkması muhtemel olan konular için zemin hazırlar ve bu konuları zihinlerinde taze tutar. Bir sonraki gün, yine hakkında konuşmasına fırsat sağlar.

Gün boyunca veya yatmadan önce kitap okuma, çocukları meşgul etmenin ve rahat oldukları kelimeleri kullanmalarını teşvik etmenin çok etkili bir yolu olabilir. Yatma vakti, aynı zamanda çok çeşitli ortak terimler kullanmak, yönergelere uymak ve günlerini anlatmak için başka bir fırsattır.

Bir kişinin terapi sırasında konuşması ile terapi dışı yaşamındaki konuşması arasında sık sık zıtlıklar olabilir. Terapi, bazen çok rahat ve güvenli bir ortam haline gelebilir. En yaygın konuşma konularından bazılarını uygulamak ve teknikleri kullanmak; özgüveni artırmak ve terapide yapılanı dış hayata genellemek için harika bir yoldur.

Kaynak: https://www.spectrumspeech.ie/blog/2018/10/31/working-slt-practices-into-everyday-routine

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog