Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Dil-Konuşma Terapisi

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Dil-Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma ile ilgili olumsuzluklar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) düşündüğümüzde akla gelen ilk şey olmayabilir, ama gerçek şu ki DEHB dil ve konuşmayı ciddi şekilde etkileyebilir. Neyse ki dil-konuşma terapisi DEHB olan çocukların karşılaştıkları zorlukları aşmalarına, ifadelerini anlamalarına ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Dil ve Konuşma Neden Etkilenir?

DEHB, insanların uzun süre boyunca tek bir duruma odaklanmasını zorlaştırmaktadır. Dikkat eksikliği değişkendir ancak dikkat süresinin oldukça kısa olduğu durumlarda konuşma da etkilenebilir. Bu, çocukların gözlemleyerek öğrenmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle gözlemlemede zorluk yaşayanlar dili özümseme mücadelesi vermektedir.

Dil ve Konuşma Nasıl Etkilenir?

DEHB' li çocuklar yeni bilgileri almakta zorlanabildikleri için bu, dili kullanma ve anlama yeteneklerini doğrudan etkilemektedir. Anlama açısından sorun iki yönlüdür: Birincisi, çocuklar kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmekte zorlanabilir, bu da kimin konuştuğunu anlamalarını zorlaştırabilir. İkincisi ise, cümleleri ve konuşmaları takip etmeleri zordur, bu da talimatları veya aktarılmak istenen fikirleri anlamayı zorlaştırır.

DEHB ayrıca bireyin kendini ifade etme yeteneğini de etkileyebilir. Bu, kısmen yukarıda belirtilen sorunlardan kaynaklanmaktadır, ancak aynı zamanda DEHB' li kişilerin konuşmalarını sık sık kestikleri veya konudan konuya atladıkları için başkalarının etkileşimini de takip etmelerini zorlaştırmaktadır.

Bununla birlikte, bilgiyi özümseme sorunu kesinlikle dil ve konuşma ile sınırlı değildir. Fiziksel ipuçları ve sosyal beceriler de öğrenilmiş davranışlardır ve DEHB' li çocukların bu davranışları yakalamaları ve uyarlamaları normal akranlarına göre çok daha düşüktür. Bu, insanlarla uygun bir şekilde çok zor bir ilişki kurmalarına neden olabiliyor ve izolasyon gibi başka sorunlara yol açabiliyor.

Dil-Konuşma Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dil-konuşma terapisi, çocuğunuz için özel olarak uyarlanmış bir öğrenme programı oluşturarak yukarıdaki ana hatları ele alır. Dil-konuşma terapisinin asıl hedefi genellikle hastanın iletişim açısından maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmaktır

Terapi, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir, ancak terapistin inceleyebileceği birkaç kilit alan vardır. Erken müdahaleler genellikle iletişim hatlarının açılmasına yardımcı olmak için işaret dili veya resimli kartları içerecektir. Uygun şekilde nasıl oyun oynanırsa, çocuk sırayla oynamayı, arkadaşlık kurmayı ve kurallara göre oynama gibi şeyleri daha iyi öğrenecektir. Diğer tedaviler arasında dikkat geliştirme, başkalarını anlama ve kendini ifade etme becerilerinin çalışılması sayılabilir.

Doğrudan çocukla çalışmanın yanı sıra, terapistiniz çocuğun yaşam tarzını ve rutinini de inceleyecektir. Çocuğun gelişimini engelleyebilecek tüm faktörlerin yanı sıra, onların büyümesine ve gelişmesine olanak sağlayan faktörleri de göz önünde bulundururlar. Bu faktörlere bir örnek olarak, çocuğun odaklanmasına ve terapide kalmasına yardımcı olmak için kontrol listeleri kullanılması verilebilir.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/adhd-and-slt

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog