Baloncuk Üfleme Etkinliği Dil-Konuşma Terapisinde Nasıl Kullanılır?

Baloncuk Üfleme Etkinliği Dil-Konuşma Terapisinde Nasıl Kullanılır?

Baloncuk üfleme hem ebeveynler hem de çocuklar için eğlenceli bir aktivitedir. Son zamanlarda dil-konuşma terapistlerinin de kullandığı bir aktivite olması şaşırtıcı gelebilir. Dil-konuşma terapisi ile tamamen ilgisiz gibi görünse de baloncuk üfleme otizm gibi vakalarda çok çeşitli faydalar sağlayabilir. Bunun nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

Hareketli Etkinlik

Birincisi ve en önemlisi olarak baloncukların hemen hemen herkes üzerinde büyüleyici bir etkisi vardır. Etrafta gezinme ve kaybolma biçimleri çok özeldir, bu yüzden dikkat çekmenin ve bir şeyi korumayı öğretmenin son derece etkili bir yoludur. Hastalar izleyebilir, baloncukları patlatabilir, peşlerinden koşabilir ve daha pek çok şey yapabilir, bu da onların etkinliğe dahil olmalarını ve heyecanlanmalarını sağlar. Bu da baloncukların dil-konuşma terapisinde, özellikle küçük çocuklarda kullanılmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Yaygın ve Kolay Uygulanabilir

Baloncukları izlemek sadece her yaştan ve her tür fiziksel yeteneğe sahip insan için ilgi çekicidir. Bu, farklı insanları meşgul etmenin harika bir yoludur, bu da baloncuk üfleme terapisinin etkinliğini kaybetmeden yıllar boyunca kullanılabileceği anlamına gelir.

Aramaya ve Yardım İstemeye Teşvik

Her ne kadar birçok hasta baloncukları kendi kendine patlatabilse de birçoğunun yetişkinlerin yardımına ihtiyacı vardır. Bunun kabarcıkları almak, şişeyi açmak ya da kabarcıkları kendi başlarına havaya uçurmak için olması, hastaya dil-konuşma terapisinde önemli bir adım olan bir kimseyi ve bir şeyi aramaya ve yardımlarını istemeye teşvik eder.

Artan Kelime Bilgisi

Baloncuk üflemenin dil-konuşma terapisindeki asıl hedeflerinden biri geniş bir kelime dağarcığıdır. Bunun sebebi, baloncukların hastalara heyecan aşılayabilmesi, onları konuşmaya daha açık hale getirmesidir. Baloncuk üfleme, bir hastanın konuşmasını teşvik etmek için mükemmel bir etkinliktir. Genellikle çocuklarda tercih edilir ve hissedecekleri heyecan, konuşma hakkındaki çekincelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

Oral-Motor Problemler Hakkında Bilgi

Birçok vakanın dudaklarıyla “O” şekli yapma sorunu olabilir ve baloncuk üfleme bu sorunu kendiliğinden çözmez ancak onu tanımlamanıza yardımcı olabilir. Hastanın baloncuğu üflemelerini izlediğinizde ve onların yüzleriyle aynı hizada olduğunuzda, dudaklarıyla uygun bir şekil verip vermediklerini kontrol edin. Yapamıyorlarsa doğru şekli yapmalarına yardımcı olmak için ellerinizi kullanın. Bu tedavinin birçok pasif yararı olduğu kadar bu tedaviden yarar sağlamak için hastaların aktif şekilde çaba sarf etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sıra Alma

Baloncuk üfleme bir grup etkinliğidir. İşte bu yüzden sıra alma davranışını teşvik etmek için mükemmel bir aktivitedir. Bu yüzden paylaşımı pozitif bir şekilde güçlendirmek bu tekniği kullanın.

Bunlar baloncuk üflemenin dil-konuşma terapisinde kullanılmasının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır ancak aynı zamanda sayısız başka yararları da vardır. Çok çeşitli sorunlara çözüm bulmak için kullanılabilecek sayısız yol vardır. Siz veya tanıdığınız biri bir dil-konuşma terapisti arıyorsanız, bu kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir egzersizdir.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/2016/6/22/bubbles-in-slt

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog