Sabah Egzersizi Beynimizi Olumlu Etkiliyor

Sabah Egzersizi Beynimizi Olumlu Etkiliyor

Avustralya’da yapılan bir araştırma, sabah saatlerinde yapılan yarım saatlik fiziksel egzersizin günün geri kalanında karar verme becerisini olumlu etkilediğini göstermiştir. Diğer yandan, 8 saatlik masa başı bir işte çalışırken her 30 dakikada bir yapılan 3 dakikalık yürüyüşün kısa süreli bellek süreçlerini de geliştirdiği tespit edilmiştir. Ancak 8 saat boyunca hiç ara vermeden çalışmanın kısa süreli hafızayı olumsuz etkilediği gözlenmiştir.

Maryland Üniversitesi, semantik hafıza için günde yarım saatlik bisiklet sürmenin faydalı olduğunu göstermiştir. Semantik hafızaya örnek olarak dil, kelime ve isim verilebilir. Bisiklet egzersizinin beyindeki BDNF üretimine katkı sağladığını ve kısa süreli hafıza bölgesi olarak tanıdığımız hipokampüste yeni nöron oluşumunu desteklediğini tespit etmiştir. BDNF, öğrenme ve hafıza için ihtiyaç duyulan bir kimyasaldır.

Yapılan bu çalışmalar, aslında günlük hayatımızda basit egzersizlerle bilişsel becerilerimizi nasıl desteklediğimizi göstermektedir. Gün içinde kendimize ayırdığımız 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü veya bisiklet sürüşü ile özellikle öğrenme ve bellek süreçlerimizi güçlendirebiliriz.

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog