Şekerli Gıdalar Tükettiğinizde Beyninize Neler Olur?

Şekerli Gıdalar Tükettiğinizde Beyninize Neler Olur?

İnsan beyninin çalışma mekanizması ödüllerden ve farklı koşullanmalardan oluşmaktadır. Türlerin devamlılığı ve hayatta kalması için yemek yeme, barınma ve çiftleşme temel gerekliliklerdir. Türler bu temel hayatta kalma davranışlarını sergilerken beyinlerimizdeki ödül mekanizmaları aktifleşir.

İnsan beyni keyif alan bir davranış sergilediğinde milyonlarca nöron etkileşim haline geçer. Ventral tagmental bölgedeki nöronlar dopamin nörotransmitterini kullnarak beynimizin nucleus accumbens adlı bölgesine sinyal gönderir. Bu bölge beynimizin zevk ve ödül siteminin bir parçasıdır. Bu bölgedeki nöronların aktivasyonu hareket nöronlarının da aktifleşmesini ve organizma için gerekli olan ödülün alınması sağlanır. Örnek vermek gerekirse, büfeden alkol ve ya sigara almak, kendine engel olamayıp bir dilim daha çikolatalı pasta yemek gibi davranışların sürekli ve daha yoğun bir biçimde tekrar edilmesi gibi. Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse şeker kullanmak da diğer bağımlılık türleri gibi beynimizin ödül merkezini aktive ettiği için bir çeşit bağımlılıktır.

Bağımlılık dört bileşenden oluşmaktadır; aşırı tüketim, geri çekilme, arzulama ve bağımlı olunan maddenin daha yoğun türüne geçiş yapma isteğidir. Şeker ile yapılan araştırmalar sonucunda bu dört bileşen şekere bağımlı hale gelen fareler üzerinde görülmüştür. (Hoebel, Rada & Avena, 2008)

 

Yapılan bir araştırmada farelere 12 saatte bir yemek verilmektedir. Araştırmanın ikinci aşamasında farelere normal yemeklerinin yanında başka bir kapta şeker solüsyonu da verilmiştir. Bir aylık sürecin sonunda farelerde diğer maddelere bağımlı hale getirilmiş farelerin davranış biçimleri görülmüştür. Bu fareler şeker solüsyonunu normal yemek tüketim sürelerine göre çok kısa bir zamanda tüketmektedirler. Ayrıca yemek verilmeyen 12 saatlik süreçte şekere bağımlı hale gelen farelerde depresyon ve kaygı görülmüştür. Bunlara ek olarak Gosnell (2005)’e göre şekere duyarlı hale getirilen farelere kokain ve uyuşturucu maddeler verilmiş ve bu farelerin şeker kullanmayan farelere göre bu maddelere karşı daha fazla bağımlılık gösterdiği anlaşılmıştır.

Şekerli Gıdalar Tükettiğinizde Beyninize Neler Olur?Şekerli Gıdalar Tükettiğinizde Beyninize Neler Olur?
Peki şeker nedir ve hangi gıdalarda bulunur?

Şeker birçok maddenin içinde bulunur. En basit şeker yapısı monosakkarittir. Monosakkartiler üçe ayrılır glukoz fruktoz ve galaktoz. Monosakkaritler birleşerek disakkaritleri disakkaritler birleşerek polisakkaritleri yani karbonhidratları oluşturur. Buradan anlaşılacağı üzere çok fazla karbonhidrat temelli beslenmek de beynimize doğrudan ya da dolaylı olarak negatif etkilerde bulunmaktadır.

Kısacası şeker kullanmak orta ve ön beynimizin dopamin reseptölerininin doğal yapısını değiştirmektedir. Bunun sonucunda beynimiz şekere çok daha duyarlı hale gelmektedir ve daha fazla şeker tüketimi ihtiyacı içerisine girmektedir. Yapılması gereken şeker kullanımının beynimize ve sağlığımıza yaptığı negatif etkiler hakkında bilgi sahibi olup çevremizi bu konu hakkında duyarlı hale getirmek ve günlük diyetimizi azami şeker alacak şekilde yapmaktır.

Referanslar
 

 • Avena, N.M., Rada, P., & Hoebel, B.G. (2008). Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neuroscience and Behavioral Reviews,32(1),20-39. DOI: 10.1016/j.neubiorev.2007.04.019
 • Gosnell,B.A.(2005). Sucrose intake enhances behavioral sensitization produced by cocaine. Brain Research 1031(2),194-201. DOI: 10.1016/j.brainres.2004.10.037

 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog