Zorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size Tavsiyelerim

Zorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size Tavsiyelerim

Ethan Hirschberg on yedi yaşında otizm tanısı almış bir çocuktur. Ethan, Otizm Yolunda Yolculuk adındaki bloğunda kişisel deneyimlerini, görüşlerini ve tavsiyelerini paylaşmaya başlar.

“Cesaretimi topladım; sonunda, beşinci sınıf olan yaşıtlarıma öğle yemeği arasında onlarla basketbol maçına katılıp katılamayacağımı soracaktım. Oyuna katılmak bir çocuğun yapabileceği çok makul bir şey gibi görünüyordu. Açıkçası bu davranışım, oyuma katılıp katılamayacağımı erkeklere sormaya yaklaşmak bile benim için kişisel bir başarıydı. Bunca zamandan sonra “normal” çocuklarla oynayarak “normal” olabileceğimi düşündüm. Ellerim titreyerek basketbol sahasına gittim ve beni fark etmelerini bekledim. Çocuklardan biri bana yaklaştı ve ona ben de oynayabilir miyim diye sordum.

Çocuk kafamın iki tarafını tutup metal direğe çarparak cevabını verdi. Çarpmadan kısa bir süre sonra hissettiğim başımın içindeki acıyı hâlâ hatırlıyorum. Daha da fazla hatırladığım şey, diğer çocukların kahkahalarıydı. O kahkahaların hala kulaklarımda çınladığını duyuyorum. İlkokul ve ortaokul boyunca katlandığım kahkahalar ve acımasız alaylar, bana başımdaki şişkinlikten daha fazla acı vermişti.


O gece kendi kendime “Neden ben?” diye sorup ağlaya ağlaya uyudum. Şimdi bile, diğer yaşadıklarımla birlikte bu zorbalık olayı hatırıma geldikçe ağlıyorum.

Yıllar boyunca yaşadığım ve sözlü alaylara maruz kaldığım olaylarının pek çoğu kekelemek, diğerlerinden farklı davranmak, toplum içinde öfke problemleri yaşamak gibi sebeplerden kaynaklanmaktaydı. Diğer çocuklar davranışlarımı taklit ederek benimle alay ediyorlardı. Örneğin, yere dokunduğumda bazıları yanıma gelir ve onlar da sürekli yere dokunurlardı. Bazen insanlar kekemelik yaptığımda benimle alay ederlerdi. Kriz geçirdiğim durumlarda, arkadaşlarım bana bebek derdi ve benimle çok dalga geçerlerdi. İşte bunların hepsi büyük bir nedenden dolayı oluyordu: Farklıydım. Fakat farklı olmanın nesi yanlış?

İlkokul ve ortaokul yıllarında yüzlerce kez zorbalığa uğradım. Ne kadar çok zorbalığa uğramış olsam da, bu duruma alışmak hiç kolay değildi. Açıkçası bunu hiç kimsenin yaşamasını istemem. Zorbalığa uğramak dünyadaki en kötü duygudur. Dürüst olmak gerekirse bazen kendime hayatımın bu zor yıllarından nasıl kurtulduğumu soruyorum.

Zorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size TavsiyelerimZorbalığa Uğradım Çünkü Farklıydım, İşte Benim Size Tavsiyelerim

Zorbalık, birçok insanın günlük olarak karşılaştığı bir durumdur. Ben de o insanlardan biri oldum. Özellikle otizmli olmam yüzünden hedef alındım ve insanları yıkmak için tasarlanmış sayısız acımasız eylemlerin kurbanı oldum. Ancak benim için lise dönemi tamamen farklı bir hikâye.

İki yıldan fazla bir süredir zorbalığa uğramadığımı söylemekten mutluluk duyuyorum! Bakış açımdaki değişim, farklı bir eğitim kültürü ve yanımdaki birkaç arkadaşım sayesinde zorbalık korkusu olmadan hayatımı yaşayabiliyorum.

Elbette zorbalık lise başladıktan sonra sihirli bir şekilde durmadı. Zorbalığı ortadan kaldırmak için uygulanabilecek üç uygun taktik var:

İlk olarak otizmi olan birçok öğrenci, akranlarından gelen uygun ve uygunsuz davranış arasındaki farkı bilmiyor. Zorbalığın neye benzediği hakkında tam bir bilgi almaları, daha sonra kendi kendini savunma ve yardım alma konusunda eğitilmeleri gerekmekte. Ailem bana zorbalığa karşı çıkabilmem için kendimi nasıl savunacağımı öğretti.

İkincisi, farklılıkları kabul gören bir liseye gittim ve hala orada öğrenimime devam ediyorum. Benim okuduğum lise, genel olarak tüm farklılıkları kabul gören bir kültüre sahip olarak tanınıyor. Bu iyi bir başlangıçtı, ancak ben daha da ileri gittim ve hikâyemi paylaşarak otizme duyarlı, arkadaş canlısı bir topluluk oluşturmaya yardımcı oldum.

Son olarak, lisemdeki öğrenciler birbirlerini koruyup kolluyorlar. “Bir şey görürsen, bir şey söyle” sloganıyla yaptığımız hareketleri birbirimizi kollamamızı sağlıyor.

Otizmi olan bireyler; lütfen ne kadar zor olursa olsun, işlerin ileride daha iyi hale geldiğini bilin. Benim hikâyemde de görebileceğiniz gibi, tünelin sonunda her zaman bir ışık vardır.

Öğrenciler, lütfen etrafınızdaki öğrencilere dikkat edin. Birçoğu sessiz bir şekilde acı çekiyor ve otizmi olan insanlar ihtiyaçlarını bildirme konusunda pek iyi değiller.

Öğretmenler; lütfen zorbalığa karşı “sıfır tolerans” politikasını uygulayın ve küçük olayları bile görmezden gelmeyin, şimdi küçük görebileceğiniz olaylar genellikle sonra daha büyük problemlere dönüşürler.”

Kaynakça: https://www.autismspeaks.org/life-spectrum/i-was-bullied-because-i-was-different-here-my-advice

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog