Batelle Gelişim Envanteri

Batelle Gelişim Envanteri

Çocuğun gelişimsel gecikmelerinin erken dönemde öğrenilmesi, gecikmeye erken müdahale etmek ve çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için önemlidir. Bunun için, Battelle Gelişim Envanteri yedi yaş ve altındaki çocukları gelişimsel gecikmeler bakımından değerlendirmek için kullanılmaktadır.

Bebeklerde Değerlendirme
Pek çok insan, okul çağındaki çocuklar ve yaşlılar için geliştirilen standart testler ve gelişimsel testler hakkında bilgi sahibidir, ancak gelişimsel gecikmeleri tespit etmenin ve ele almanın söz konusu olduğu durumlar için erken dönemde değerlendirme çok önemlidir. Bebekler ve çocuklar için Battelle Gelişim Envanteri adı verilen özel bir test erken dönemde değerlendirme yapmaya olanak sağlamaktadır.

 

Battelle Gelişim Envanteri
Battelle Gelişim Envanteri, yedi yaşından küçük bebekler ve çocuklar için geliştirilmiş bir değerlendirme aracıdır. Aşağıdaki formların birleşimini kullanan esnek, yarı yapılandırılmış bir araçtır:

 • Çocuğun gözlemi,
 • Ebeveynler ve bakıcılar ile yapılan görüşmeler,
 • Ayrıntılı bir gelişimsel öykü (geçirilen dönemsel özelliklerin öğrenilmesi),
 • Oyuna benzer malzemeler, oyuncaklar, anketler ve görevleri kullanarak çocukla etkileşim.

Gelişimsel Gecikmeler İçin Test
Battelle Gelişim Envanteri, bebeklerin ve çocukların gelişimsel basamak ve dönüm noktalarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir değerlendirme türüdür.

Değerlendirilen dönüm noktaları, bebeğin ilk kez ne zaman gülümsediğini, yürüdüğünü ve tek başına oturduğunu içerir. Gelişimsel dönüm noktaları dört genel kategoriye ayrılır:

 • Fiziksel Dönüm Noktaları
 • Bilişsel Dönüm Noktaları
 • Duygusal Dönüm Noktaları
 • İletişimsel Dönüm Noktaları

Bu dönüm noktalarının gözden geçirilmesi, çocuğun erken öğrenme güçlüğü belirtilerini gösterip göstermediğini veya önemli bir gelişimsel gecikmesi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Gelişimsel gecikmeler bir çocuğun gelecekte illa ki öğrenme güçlüğü yaşayacağını göstermez. Aslında, pek çok çocuk bu gecikmeleri kendiliğinden ya da yardımla aşabilir, ancak bu gecikmeler çocuğunuzda öğrenme güçlüğü olduğundan şüphelenmeye sebep olabilirler. Bu sebeple erken müdahale edilebilmesi açısından gelişimsel gecikmelerin tespiti önem taşımaktadır.

Batelle Gelişim EnvanteriBatelle Gelişim Envanteri
Bebek Gelişim Envanteri
Battelle Gelişim Envanteri; uygulayıcı ile çocuk veya ebeveyn ile çocuk arasındaki etkileşimi gözlemleyerek bebek gelişimini değerlendirmek için kullanılır. Uygulayıcı çocuğun tepkilerini gözlemler ve standart kriterlere göre puanlar. Okul Öncesi Gelişim Testi

Battelle Gelişim Envanteri; okul öncesi çocuğu gelişim açısından değerlendirmek için kullanıldığında, değerlendirme görevlerinin çoğu, oyuncağı, oyunu kullanan ve verilen görevi yapan çocukla etkileşime giren uygulayıcıyı içerir.

Uygulayıcılar çocuğun talimatları takip etme, başkalarıyla etkileşimde bulunma ve görevleri gerçekleştirme yeteneğini gözlemler. Ana bilgiler, bir test oturumu sırasında gözlenemeyen alanları değerlendirmek için de kullanılır. Çocuklar görevleri yerine getirdiklerinde ve uygulayıcının taleplerine yanıt verdiklerinde performansları standart kriterlere göre puanlanır.

Bebek Gelişimi

Battelle Gelişim Envanteri, erken çocukluk gelişimi için beş alanı değerlendirir. Bu beş alan şunları içerir:

 1. Uyarlanabilir Davranış: Uyarlanabilir davranışlar, yetişkin olarak toplumda bağımsız olarak çalışmak için gerekli olan davranışlardır. Bebekler ve küçük çocuklarda yaşa uygun adaptif beceriler dikkatlice değerlendirilir. Bunlar, giyinme, arkadaş edinme ve tehlikelerden kaçınmak için temel kurallara uyma (örneğin, yoğun trafik olan caddeden karşıya geçerken bir yetişkinin elini tutmak gibi) gibi becerileri içerebilir.
 2. Kişisel ve Sosyal Beceriler: Bireyin toplumsal sorumlulukları yerine getirmesini ve toplumsal davranışlarını (teşekkür etme, selamlaşma, lütfen deme gibi) içerir. Otizm spektrum bozukluklarında bu becerilerde yetersizlik sıklıkla görülmektedir. Sosyal beceriler, ifade edici ve alıcı dil ile iletişim becerilerinden farklıdır.
 3. Motor becerileri: Motor gelişimin değerlendirilmesi, hem kaba motor becerilerinin hem de ince motor becerilerinin değerlendirilmesini içerir.
 4. İletişim Becerileri: İletişimin değerlendirilmesi, ifade edici dilin (öncelikle bu yaş grubunda konuşulan dil) ve alıcı dilin (konuşulan dili anlama) değerlendirilmesini içerir.
 5. Bilişsel Beceriler: Bilişsel beceriler, bir kişinin deneyim ve bilgiden, anlam ve bilgi kazanmasını içerir.

Değerlendirme sonuçları, gelişimsel gecikmelerin olup olmadığını ve bu gecikmelerin çocuğun yaş grubundaki diğer akranlarıyla karşılaştırıldığında ne kadar önemli olduğunu belirlemek için kullanılmaktadır.
 

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/infant-and-toddler-development-tests-2162362

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog