Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Akşam Aktivitesi

Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Akşam Aktivitesi

İçinde yaşadığımız modern çağ, çocuklar ve ebeveynlerin geçmişte olduğu gibi birlikte çokça vakit geçirip yakın bir bağ kurmalarına maalesef ki izin vermeyebiliyor. Eskiden, vakit geçirmek için televizyon, tablet ya da cep telefonları gibi araçlar yoktu, bu yüzden eğlenmek için bir şeyler bulmak gerekiyordu ve aile aktiviteleri oldukça yaygındı. Çocukken aileyle yapılan birçok farklı şey, yetişkinliğe erişildiğinde dahi anılarda canlı kalmakta ve kişiyi beslemektedir. Aile ile gerçekleştirilen etkinliklerin anıları, çocuk ve aile arasında çok daha yakın bir bağ olmasını sağlar. Fakat bugün çocuklar aynı şeyleri yapabiliyorlar mı? Muhtemelen çok az ya da hayır, ama yapmalılar. İşte çocuklarınızla yapabileceğiniz 6 eğlenceli akşam aktivitesi.

 

1.Birlikte Bir Yemek Pişirin
Eğlenmeye başlamanın ve bağ kurmanın en kolay yolu ailenizle birlikte bir yemek pişirmektir. Bu aktivitede başarılı olursanız, bunu aileniz için düzenli hale getirebilirsiniz. Önemli olan her şeyi iyi planlamanız ve herkesin katılmasıdır. Eğlence kendi kendine gelecektir. Öncelikle hazırlamaya çalıştığınız yemeğe karar verebilirsiniz. Bunun herkesin seveceği bir şey olduğundan emin olun. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri alın ve görev dağılımı yapın. Çocuklar masayı hazırlamaya yardımcı olurken, siz anne ve babalar da yemek pişirme ve dilimleme işlerini yapın. Ancak çocukları da yemeğin yapım sürecine dahil ettiğinizden emin olun. Bundan zevk alacaklar ve bir şeyler de öğrenecekler. Sonunda da tatlıyı unutmayın.

2.Çocuklarla Film Gecesi
Çocuklarla eğlenmek için birlikte film izlemekten daha iyi bir yol olmayabilir. Bu asla başarısız olmayacak eski moda bir etkinliktir. Ancak çocuklarla birlikte keyifle izlenecek doğru bir film seçtiğinizden ve filme başlamadan önce kendinizi hazırladığınızdan emin olun. Işıkları kısın ve biraz aperatif hazırlayın. Filme başlamadan önce herkes hoşnut ve rahat olmalı, sonra eğlence başlayacaktır. Film seçimi konusunda çocuklara karşı yumuşak davranmaya ve ortak karar almaya çalışın.

3.Sanat Gecesi
Çocuklarınızın yaratıcılığını artıracak şekilde gelişmesini sağlamak, onları daha iyi bireyler haline getirecektir. Sanatla kendini ifade etmek çok önemlidir ve evinizde birisinin bir sonraki Picasso olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Haftada bir kez ailenizle bir sanat gecesi düzenlemeye çalışın. Sanatla ilgiliyseniz bu durum, çocuklarınıza liderlik etmenize, onlara yardım etmenize ve eğlenmelerine izin vermenize yardımcı olabilir. Önemli olan eğlenmek ve herkesin elinden geldiğince katılmaya çalışmasıdır. Çizebilirsiniz, resim yapabilirsiniz, hatta heykel bile yapabilirsiniz. Ancak zaman zaman yaptığınız aktiviteleri değiştirmeye çalışın ki çocuklarınız farklı sanat formlarını deneyimleyebilsin. Bu, onları daha fazla teşvik edecek ve sevdikleri şeyi bulmalarına izin verecektir.
 

Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Akşam AktivitesiÇocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Akşam Aktivitesi

4.Ailece Masa ve Kutu Oyunları
Bugün pek çok çocuk kutu oyunlarının gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Online oyunlara ve bilgisayar oyunlarına o kadar çok alıştılar ki, arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle masabaşı oyunları oynamakla pek ilgilenmiyorlar. Aslında bu, çocuklarınıza kutu oyunlarını tanıtmak için bir fırsat, çünkü böyle bir aile etkinliği büyük olasılıkla onları cezbedecektir. Her hafta oynadığınız oyun türünü değiştirebilirsiniz. Bazen birlikte karar verebilir ve hatta en iyi oynayanın kim olduğunu görmek için skor tutabilirsiniz. Eğlence asla durmayacak ve çocuklarınız, bilgisayar ekranından ayrılıp yepyeni bir dünyayı yaşayacaklar.

5. Birlikte Spor Yapmak
Bir çocuğun gelişimi için fiziksel hareket ve egzersiz oldukça önemli ve çok sağlıklıdır. Bu sebeple aile olarak birlikte yapabileceğiniz etkinliklerden biri de spor yapmaktır. Çocuklarınız küçükken onlara belirli sporları nasıl yapabileceklerini öğretebilir ve bu şekilde onları spora ilgili kılabilirsiniz. Biraz büyüdüklerinde ise, katılmak istedikleri sporu kendileri seçebilir ve bu şekilde sizinle birlikte eğlenebilirler. İlgili alanda öğrendikleri en yeni yeteneklerini gösterebilirler. Her hafta herkesin etkinliğin tadını çıkarabileceği bir spor aktivitesi deneyin.

6.Birlikte Yapboz Yapmak
Çocuklarınız görsellere ilgiliyse, birlikte yapboz yapmak onlar için çok iyi bir aktivite olacaktır. Çocuklar, ebeveynleriyle birlikte büyük bir puzzle yapmaktan ya da yapbozlardan bir figür oluşturmaktan zevk alabilirler. Sırayla çocuklarınızla birlikte parçalar ekleyebilir ve onların yapbozu tamamlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu, herkesin denemesi gereken ve çocuğunuzun hem ince motor becerilerine hem de zihinsel yeteneğine fayda sağlayacak bir aktivitedir.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/carolinpetterson/fun-family-night-time-ideas

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog