Ödevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucu

Ödevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucu

1. Dikkat dağınıklığını en aza indirin: Çocuğunuzun ödevine odaklanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırın. Televizyonu açık bırakmayın ve telefonları, tabletleri ya da oyuncakları ödev yaptığı ortamda bulundurmayın. Oldukça sade bir masa ve ortamda ödev yapmasını sağlayın. Bu, dikkat dağılmasını önlemekle birlikte çocuğa ödevin bir öncelik olduğunu gösterecektir.

2. Bir ödev ortamı oluşturun: Bir ödev ortamı belirlemek, çocuğunuz için bir rutin oluşturmanıza yardımcı olur. Ödevlerini çantalarından çıkarmaları, yapıp bitirmeleri ve tekrar çantalarına koymaları gerektiğini zamanla öğreneceklerdir.

3. Çocuğunuzun yeteneklerini bilin: Bazı çocukların oyun oynamaya başlamadan ve zaman kaybetmeden önce hemen eve gelmeleri ve ödevlerini yapmaları gerekir. Bazı çocuklar da okulda geçen uzun saatlerin ardından bir dinlenmeye ihtiyaç duyarlar ve ödevlerine başlamadan önce evde biraz dinlenirler. Çocuğunuzu tanımaya çalışın ve onu uygun zamanda ödev yapması için teşvik edin.

4. Ödevleri gerçek dünyaya bağlayın: Çocuğunuz ödevlerinin sıkıcı olduğundan şikâyet ediyorsa, öğrendiklerini okul dışında nasıl kullanabileceğini anlatın ve hatta uygulamalı gösterin. Bu, onun sadece motivasyonunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bu yıl neler öğrendiğini ve geçen yıl öğrendiği şeyleri nasıl geliştirdiğini görmesini de sağlar.

Ödevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucuÖdevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucu
5. Gözden geçirin, gözden geçirin, gözden geçirin: Çocuğunuza yaptığı ve bitirdiği şeyleri kontrol etme görevinin, ödev yapmanın bir parçası olduğunu hatırlatın.

6. Sinirlenmeyin: Çocuğunuza, ödevini yapma konusundaki tavrı ile ilgili çok sayıda hatırlatmalar yapmanız gerekebilir. Özellikle okulda yeni bir döneme başlarken veya uzun süren tatil dönüşlerinde, okulla ilgili bir rutine alışmak çocuğunuz için biraz zaman alabilir. Bu gibi durumlarda sinirlenmeden çocuğunuza yol göstermeye devam edin.

7. Öğrencinin kim olduğunu hatırlatın: Çocuğunuza ödevlerini yapması için yardımcı olmak ile onlar için ödevi yapmak arasındaki farkı bilin. Unutmayın, çocuğunuz ödevini yaparak kendi sorumluluğunu almasını ve bir sorunun nasıl çözülüp cevabı kendisi nasıl bulacağını öğrenir.

8. Öğretmeniyle konuşun: Çocuğunuz bütün gece ödeviyle uğraşıyorsa ve yatana kadar ödevini bitiremiyorsa, öğretmeniyle konuşabilirsiniz. Öğretmen verdiği ödev miktarını, çocuğunuzun zorlanmaması için değiştirebilir. Çocuğunuz akranlarından daha geride kalmadan önce, ihtiyaç duyduğu yardımı alabilmesi için öğretmenleriyle gecikmeden konuşmanız önemlidir.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/help-with-homework/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog