Çocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçları

Çocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçları

Yaşlı bakımı, özellikle de bir işiniz ve çocuklarınız varsa, her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, ebeveynleriniz yaşlandıkça ihtiyaçları artar ve hem onların hem çocuklarınızın bakımını sağlamak için koşturursunuz. Her ikisini de yorulmadan yapmak zor olabilir. Üzerinize düşen zorlukları hafifletmek aynı anda çocuk yetiştirmek ve yaşlı ebeveynlere bakmak için birkaç ipucu bulduk:


1. Evinizi Güvenli ve Erişilebilir Yapın
Aynı anda iki yerde olamayacağınız için, evinizi güvenli ve erişilebilir kılmak son derece önemlidir. Özellikle, çocuklarınız hala küçüklerse ve kendilerine bakmaları için onlara tamamıyla güvenemiyorsanız bu ipucunu uygulamanız gerekir. Neyse ki, evinizdeki herkesin evinizi daha güvenli hale getireceği bazı basit değişiklikler olabilir. Örneğin, harekete duyarlı aydınlatma seçeneklerinin kurulması ve her bir eşyanın erişilebilir olmasını sağlamak için dolapların yeniden düzenlenmesi kolayca yapabileceğiniz şeylerdir ve bunlar size yardımcı olabilir. Ayrıca evde bulunan potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırmak, hem yaşlı ebeveynlerinizin hem de çocuklarınızın güvende olmasını sağlamanıza yardımcı olacağı için iyi bir fikirdir. Ebeveynlerinizle aynı evde yaşamıyorsanız, hem sizin hem de ailenizin evini mümkün olduğu kadar güvenli ve erişilebilir hale getirmeniz tavsiye edilir.

2. Gelecek İçin Hazırlanın
Dikkat etmeniz gereken bir diğer tehlike de, geleceğe bakmayı bırakıp bulunduğunuz zamanda çok kaybolabilmenizdir. Şu anda sahip olduğunuz sorumluluklar büyük olabilir ve hiçbir şeyi planlamak için zamanınız veya kaynağınız olmayabilir. Yapmanız gereken, yarın, bir hafta veya birkaç ay içinde neler olabileceğini düşünmektir.

3. Çocuğunuzu Sürece Dahil Edin
Ebeveynler, çocuklarının evde neler olup bittiğinin farkında olduklarını ve onlara yardım etmeye hazır olduklarını unutabiliyorlar. Ağır şeylerin çoğunu dünyalarından uzak tutmaya çalışsanız bile, onlar neler olduğunu hala bilmektedirler, bu sebeple onlardan sır saklamak mantıklı değildir. Sizin ebeveynleriniz kendilerini çaresiz hissediyor olabilir ve çocuklarınızın sürece katkıda bulunmaları aslında kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Çocuklarınız size yardımcı olacak kadar büyükse, onlara yaşlı ebeveynlerinize bakmayı çok daha kolay hale getirecek görevler verebilirsiniz. Öte yandan, çocuklarınız hala yardım etmek için küçükse, en azından onları iletişime teşvik ettiğinizden emin olun ve büyükanneleri veya büyükbabaları hakkında bilmek istedikleri herhangi bir şey hakkında sizinle konuşmalarını sağlayın. Ailenizde ne kadar çok iletişim kurulursa, en zor zamanlarda bile o kadar sağlam bağlılık olacaktır.

Çocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçlarıÇocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçları
4. Kendinize İyi Bakın
Kendinize iyi baktığınız zaman, çocuklarınıza ve yaşlı ebeveynlerinize daha iyi destek sağlayabilirsiniz. Ciddi bir hastalanma ya da yaralanmaya maruz kalırsanız veya başınıza başka bir şey gelirse, çocuklarınıza ve ebeveynlerinize bakmanız imkansız hale gelebilir. Bu nedenle, kendi iyiliğinize dikkat ettiğinizden ve sağlıklı olduğunuzdan emin olun. En yoğun günlerde bile dinlenebilmeniz için en az 5 veya 10 dakika sürecek bir boşluk bulmaya çalışın. Sağlıklı bir şekilde beslenin, mümkün olduğunca egzersiz yapın, yeteri kadar uyku alın ki ancak o zaman sevdiklerinize ihtiyaç duydukları bakımı sağlayabilesiniz.

Son olarak,
Hem çocuklarınıza hem de yaşlı ebeveynlerinize bakarken çok büyük bir baskı altında olacağınıza hiç şüphe yoktur. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, stres durumlara fazla izin vermemelisiniz ve her zaman bir planınız olmalıdır. Yaşlı insanlara nasıl bakacağınızla ilgili bilgi edinin, onların güvenli bir ortamda yaşadıklarından emin olun. Çocuklarınızla da bunlar hakkında konuşun ve endişelenilecek bir durum olmadığını söyleyin. Zor zamanlarda arkadaşlarınıza ve ailenize her zaman güvenebileceğinizi ve onların size yardım etmelerinde yanlış bir durum olmadığını unutmayın. 

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/carolinpetterson/raising-kids-and-caring-for-elderly-parents-at-the-same-time

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog