Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Neden Okuma Güçlüğü Çekiyor?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Neden Okuma Güçlüğü Çekiyor?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan birçok çocuk okuduğunu anlamada güçlük çekmektedir. Okumak, bir çocuğun hayatında çok önemli bir rol oynadığından ve bir öğrencinin öz saygısını bile etkileyebildiğinden DEHB'li çocukları çeşitli şekilde etkileyen okuryazarlık problemlerinin farkında olmak ve onlara yardım etmek oldukça önemlidir.

Çocuklar İçin Okumanın Önemi
Okuma, çocuğun DEHB'si olup olmadığına bakılmaksızın okulun ve öğrenmenin çok önemli bir parçasıdır. Her konu alanı, öğrencinin okuma materyalini kavrayabilmesini ve bu bilgileri saklayabilmesini gerektirir. Bu, sadece bir bölümdeki kelimeleri anlamayı değil, aynı zamanda bu sözcüklerden anlamları çıkarmayı, organize etmeyi, analiz etmeyi ve inşa etmeyi de içerir. Öğrenciler okuduklarını iyi anlamadıklarında, akademik işleyişlerinin her alanı etkilenir. Okuma alanındaki gecikmeler sadece öğrenme ve akademik hayal kırıklıklarına değil, aynı zamanda öğrenci için yetersizlik gibi duygulara da yol açabilir. Bu nedenle, okumak için mücadele eden DEHB'li çocukların, kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yardım almaları çok önemlidir.


Dikkatsizlik Okuma Problemlerine Nasıl Neden Oluyor?
DEHB'li çocuğunuz size yüksek sesle okurken akıcı ve doğru bir şekilde okuyorsa, ancak ne okuduğunu anlaması ve hatırlaması konusunda sorun yaşıyorsa, sürekli dikkat ile ilgili sorunlardan söz edilebilir. DEHB olan birçok öğrenci okurken, metinde eksik ifadeler bırakarak, kelimeleri veya cümleleri atlayarak, sayfada nerede olduklarını takip edemeden, ayrıntıları ve bağlantıları eksik bırakarak geride kalabilir. Bu, özellikle geçişler uzun ve karmaşık olduğunda belirgindir. Böyle olduğunda ise okuma sırasında can sıkıntısı ve yorgunluk kendini gösterebilir.

İşleyen Belleğin Rolü
Uyarılara ve dikkat dağıtıcı şeylere direnmeye ek olarak, okuduğunu anlama, bir öğrencinin önceki cümlelerde ve paragraflarda okuduğunu hatırlayabilmesini gerektirir. Bu şekilde, metnin her bir bölümünün mesajı ve bu bileşenlerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğu hakkında yeterli bir çalışma anlayışı geliştirilebilir. Tüm bu bilgilerin işlenmesi ve birleştirilmesi karmaşık bir süreçtir. Öğrenci, metindeki kavramları sıralayabilmeli, en uygun bilgiyi seçebilmeli, bu bilgiyi akılda tutabilmeli ve daha sonra da analiz edebilmelidir.
 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Neden Okuma Güçlüğü Çekiyor?Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar Neden Okuma Güçlüğü Çekiyor?

Ayrıca çocuk, çıkarımlar yapabilmek için önceki ilgili bilgileri hızlı ve etkili bir şekilde alabilmeli, bilgiler arasında ilişki kurabilmeli ve bunları uygulayabilmelidir. Okuduklarının ne anlama geldiğinden emin olmak için birden fazla kavramı bir kerede ve sürekli olarak kendi kendine izleme, DEHB'li çocuklar gibi, işleyen belleği bozuk olan bir öğrenci için de sıklıkla inanılmaz derecede zor olabilmektedir.

DEHB'li Çocuğum için Okuma Sorunları Ne Anlama Geliyor?
Çocuğunuzun okuduğunu anlama konusunda endişeleriniz varsa, lütfen bir çocuk sağlığı uzmanı ile görüşün. Bazen bu zorluklar, disleksi gibi DEHB ile birlikte ortaya çıkan bir okuma bozukluğuyla ilişkilidir. Ama DEHB olan öğrencilerde okuduğunu anlama stratejilerini geliştirmek de mümkün olabilmektedir. Rehberlik ve danışmanlık ile çocuğunuzun doğru okuma becerilerini ve özgüvenini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/adhd-and-reading-comprehension-20806?_ga=2.245995267.68337117.1554223541-1371156703.1552814843

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog