Floortime

Floortime Nedir?
Floortime, otizmli çocuklar için uygulanan ilişkiye dayalı bir terapi yöntemidir. Bu müdahaleye Floortime adının verilmektedir; çünkü ebeveyn, çocukla oyun oynamak ve kendi seviyelerinde etkileşimde bulunmak için çocukla yere iner.

Floortime, Uygulamalı Davranış Analizine (UDA) bir alternatiftir ve bazen UDA tedavileriyle birlikte kullanılır.

Amaç, yetişkinlerin çocuklarının “iletişim çevrelerini” genişletmelerine yardımcı olmasıdır. Böylece çocuklarla gelişim düzeylerinde tanışılır ve güçler geliştirilir.
Terapistler ve ebeveynler, her çocuğu zevk aldığı etkinliklerle meşgul ederler. Çocuğun oyunlarına katılırlar ve çocuğun liderliğini takip ederler.


Floortime’ın Altı Anahtar Dönüm Noktası
Floortime, çocuğun duygusal ve entelektüel gelişimine katkıda bulunan altı temel dönüm noktaya ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlar:

 • Kendini düzenleme ve dünyaya ilgi duyma
 • Samimiyet ya da ikili ilişkilere girme
 • İki yönlü iletişim
 • Karmaşık iletişim
 • Duygusal fikirler
 • Duygusal düşünme

Terapistler ebeveynlere çocuklarını daha karmaşık etkileşimlere nasıl yönlendireceklerini öğretir. “İletişim çevrelerini açma ve kapama” adı verilen bu süreç, Floortime yaklaşımının merkezinde yer almaktadır.

Floortime konuşmada, motor gelişimde veya bilişsel becerilerde izolasyon üzerinde çalışmaz. Bu alanlara, duygusal gelişimine odaklanarak hitap eder.

Genel olarak, bu yöntem otizmi olan çocukları, kendilerinin tam potansiyellerine itmeye teşvik eder. “Teşhislerin söylediklerini” değil, “kim olduklarını” geliştirir.

Floortime Nasıl Çalışır?
Floortime sakin bir ortamda gerçekleşir. Bu evde veya profesyonel bir ortamda olabilir.

Terapi seansları günde iki ila beş saat arasındadır. Ebeveynlere ve bakıcılara yönelik eğitimlerin yanı sıra çocukla etkileşimi de içerir.

Bir oturum sırasında ebeveyn çocuğun etkinliklerine katılır ve çocuğun liderliğini takip eder. Ebeveyn daha sonra çocuğu giderek daha karmaşık etkileşimlerle meşgul eder.

Floortime, okul öncesi bir ortamda kullanıldığında akranlara dahil olmayı teşvik eder.

Seanslar ileri geri oyuna vurgu yapar. Bu ortak ilgi, katılım ve problem çözme için temel oluşturur. Ebeveynler ve terapistler çocuğun etkileşimleri ve soyut, mantıksal düşünceyi netleştirme konusunda odaklanmasına yardımcı olur.

FloortimeFloortime
ÖRNEK:

Çocuk bir oyuncak kamyona hafifçe vuruyorsa, ebeveyn aynı şekilde bir oyuncak arabaya dokunabilir. Ebeveyn daha sonra arabayı çocuğun kamyonunun önüne koyabilir veya oyuna dil ekleyebilir. Bu, çocuğu yanıtlamaya ve etkileşime teşvik eder.

Çocuklar büyüdükçe, terapistler ve ebeveynler stratejilerini çocuklarının ilgi alanları ile eşleştirir. Daha yüksek düzeyde etkileşim teşvik ederler.

Örneğin, oyuncak kamyonlarla oynamak yerine, ebeveynler model uçaklarla ve hatta çocuklarının özel ilgi duyacağı fikir ve akademik alanlarla ilgilenebilirler.

Ailelerin Floortime prensiplerini günlük yaşamlarında da kullanmaları teşvik edilir.

Floortime'in Tarihi Nedir?
Floortime, çocuk psikiyatrisleri olan Stanley Greenspan, M.D. ve Serena Wieder, PhD tarafından geliştirilmiştir. Gelişimsel Bireysel Farklılık İlişkilerine Dayalı Modele (DIR) dayanmaktadır. DIR, 1980'lerde çeşitli gelişimsel gecikmeleri ve sorunları olan çocuklar için Greenspan tarafından geliştirilmiş bir modeldir.

Floortime Hizmetlerini Kim Veriyor?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere, Floortime tekniklerinde özel uzmanlık alanları aranmaktadır:

 • Çocuk psikologları
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Konuşma terapistleri
 • Mesleki terapistler


Ebeveynler ve bakıcılar, Floortime tekniklerini atölye çalışmaları, kitaplar ve web siteleri aracılığıyla da öğrenebilirler.

Floortime'ın Çalıştığına Dair Kanıt Nedir?
2003 yılında yapılan bir çalışmada, Dr. Greenspan ve Dr. Weider otizm spektrum bozukluğu olan Joey ve babasıyla üç yıl boyunca Floortime çalıştı.

Bu zaman boyunca, Joey altı günlük Floortime seansından oldukça zevk aldı. Sürekli gelişti ve iki bilim adamı Floortime'in Joey'in ilerlemesine yardım ettiği sonucuna vardılar.

2007 yılında, bağımsız araştırmacılar tarafından yürütülen bir pilot çalışmada Floortime’ın otizmli çocuklar için fayda sağladığı görüldü. Biri Tayland'da ve biri de Kanada'da 2011 yılında yapılan çalışmalar, duygusal gelişmeyi önemli ölçüde iyileştirmek ve otizmin temel semptomlarını azaltmada Floortime'ın faydalı olduğu desteklendi.

Floortime Sigorta Kapsamında mı?
Bu durum farkılılık göstermektedir. Otizm hizmetlerini kapsayan için özel sağlık sigortası türleri bulunmaktadır. Floortime uygulamasının sigorta kapsamında olup olmaması, ne tür bir sigortanız olduğuna bağlıdır.

Bazı küçük çocuklar erken müdahale programları kapsamında Floortime alırlar. 3 yaşın altında, akranlarıyla aynı hızda büyümeyen ve gelişmeyen çocuklara erken müdahale önerilmektedir. Bu hizmetler aile gelirinize göre ücretsiz veya düşük maliyetlidir.

Lütfen, sigorta ve otizm hizmetlerinin kapsamı hakkında daha fazla bilgi için sigorta kaynaklarınıza danışın.

Floortime Hakkında Hangi Soruları Sormalıyım?
Aşağıdaki sorular terapiye başlamadan önce Floortime hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, belirli bir terapistin aileniz için uygun olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir:

Doğrudan çocuğumla kim çalışacak?

Kaç yıldır otizmli insanlarla çalışıyorsunuz?

Hizmetler nerede verilecek?

İlk değerlendirme neyi kapsıyor?

Ne tür bir sigorta kabul ediyorsunuz? Sigortam hizmetlerinizi karşılayacak mı?

Bekleme listeniz var mı?

Terapi haftada kaç saat olacak?

Terapi seansları ne kadar sürecek?

Ebeveynler için hangi eğitimi veriyorsunuz?

Hedefler nasıl belirlenir? Ebeveynler girdi sağlayabilir mi?

Tipik bir programınız nasıldır?

İlerlemeyi nasıl ölçersiniz?

Ne gibi bir gelişme bekliyoruz?

Kaynakça: https://www.autismspeaks.org/floortime-0

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog