Besinlerle Oynamak ve Duyular

Besinlerle Oynamak ve Duyular

Çocuğunuzun besinlerle oynamasının iyi olacağını tahmin eder miydiniz? Çocuklar hep meraklıdırlar ve keşfetmelerine izin vermenin eğlenceli bir yolu da besinlerle yapılabilecek etkinliklerdir. Ama bu etkinlikler sadece eğlence için değildir. Besinlerle oynamak çocuğunuzun besinlerle haşır neşir olarak onları daha yakından tanımasında ve duyusal becerilerinin gelişmesinde yardımcı olabilir. Besinlerle oynarken duyuları keşfetmek ve geliştirmek için bu ipuçlarını deneyin:


Kendi kum havuzunuzu yapın: Tahılları kullanarak kendi kum havuzunuzu yapabilirsiniz. Çocuğunuz küçük 5 litrelik bir kutuda tahıllarla oynayabilir ve aynı zamanda atıştırmalıklarını da burada bulundurabilir.

Resim çizin: Bu aktivite hem duyusal hem de ince motor becerilerin gelişimi için çok uygundur. Çırpılmış krema, puding veya elma püresini kağıda serpin ve çocuğunuza parmaklarıyla şekiller veya harfler çizmesi için izin verin. Bu, püre ile beslenmeye başlayan çocuklar için de iyidir.

Bir keşif kabı yapın: Çocuğunuzla birlikte biraz jöle yapın ve içine meyve, kraker gibi birkaç yenilebilir atıştırmalık koyun. Saydam bir kase kullanmaya çalışın ki böylece çocuğunuz içindeki atıştırmalıkları görebilsin. Ardından bunları bulmak için ellerini jöleye daldırmasını isteyin. Belirli bir atıştırmalığı veya belirli renkte bir şeyi bulmasını isteyerek bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

Sıcağı keşfedin: Küçük çocuğunuza, dokunması, tatması, koklaması için ufak bir marşmelov verin. Daha sonra marşmelovu sıcak çikolataya batırın. Sıcak çikolataya batırıldıktan sonraki değiştiğimi tecrübe ederek çocuğunuzla konuşun.
 

Besinlerle Oynamak ve DuyularBesinlerle Oynamak ve Duyular

Çocuklarınızı şef yapın: Çocuklar yemek pişirme ile büyük duyusal deneyimler elde ederler. Hamur yoğurmak veya malzemeleri karıştırmak için size yardım etmelerini sağlayın.

Mısır gevreği kolyesi yapın: Kahvaltı sonrası bu eğlenceli aktivite için mısır gevreklerini bir kenara koyun. Bir ipliğe dizin veya ipi iki ucundan bağlayın. Bu aktivite ile çocuğunuzun ince motor becerileri gelişir, üstelik yiyecekleriyle oynamanın bu eğlenceli yolu çocuğunuz için daha sonra bir atıştırmalık da olabilir.

Gözü kapalı tat alma oyunu oynayın: Çocuğunuzun gözlerini bağlayın ya da örtün. Dokunmaları için makarna, ananas veya havuç gibi farklı yiyecekleri ona verin. Nasıl hissettiğini, sıcaklığını ve nasıl koktuğunu söylemesini isteyin. Sonrasında yiyeceklerin ne olduğunu tahmin etmelerini sağlayın. Bazı çocuklar bu oyunu beğenmeyebilir. Bu durumda onları zorlamayın. Bunun yerine, sadece yiyecekleri tarif etmelerini ve onlara benzeyen diğer yiyecekler bulmaya teşvik edin.
Farklı yiyecekler çok çeşitli tatlara, kokulara ve dokulara sahiptir. Bu sebeple besinlerin kullanılması, duyusal keşif için harika bir yoldur.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/playing-with-your-food-and-senses/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog