Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Gelişim Ölçeği

Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Gelişim Ölçeği

Bayley Bebek Gelişimi Ölçeği, bebeklerde ve küçük çocuklarda fiziksel, motor, duyusal ve bilişsel gelişimi ölçmek için oluşturulmuş bir değerlendirme aracıdır. Çocuk ve uygulayıcı arasındaki etkileşimleri ve verilen görevlere ilişkin gözlemleri içerir. Diğer değerlendirmelerde olduğu gibi, temel görevler ve karmaşık görevler bir aradadır. Örneğin temel görevlerden biri, çocuğun gözleri ile takip edebilmesi için ilginç bir nesne kullanmak olabilir. Henüz yeni yürümeye başlayan çocuğun gizlenmiş nesneleri bulmaya çalışması da daha karmaşık görevlerdendir.

Bayley Ölçeğinin Uygulanışı
Tüm testin uygulanması yaklaşık bir saat sürer. Uygulayıcı testte bulunan bir gelişim alanında bir dizi görevi tamamladıktan sonra, diğer gelişimsel bölüme geçebilir.


Bayley Ölçeği’nin 3 Alt Testi Vardır:
Çocuğunuz, çocukluk dönemi boyunca oyun oynamaya devam edecektir ve oyunla aşağıdaki becerileri geliştirdiğini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız:
 

 1. Bilişsel Test: Çocuğun rol yapma, nesnelere dikkatini verme veya nesne arama becerilerini ölçer.
 2. Dil Testi: Çocuğun nesne tanıma veya insanlarla etkileşime geçme için gerekli olan dili anlama ve kullanma, yönergeyi takip etme veya nesneleri tanıma becerisini ölçer.
 3. Motor Test: Çocuğun büyük, küçük kas gruplarını kullanarak tırmanma, zıplama, bir şeyler tutma veya kullanma becerilerini ölçer.


Ayrıca aşağıda bulunan iki ek test isteğe göre uygulanabilir. Bu testler:

 1. Sosyal-Duygusal Test: Çocuğun başkalarıyla sosyal olarak etkileşimde bulunabilme becerisini ölçen bu test oyunla beraber uygulanır.
 2. Davranış Testi: Kuralları bilme, işbirliği yapma ve genellikle yeni veya zorlu durumlara uyum sağlama gibi günlük yaşam becerilerine göre çocuğun gelişim seviyesini ölçer.
Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Gelişim ÖlçeğiBayley Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Gelişim Ölçeği

Bayley Ölçeği’nin Kullanımı

Uygulayıcı, çocuğun her görevdeki performansını değerlendirir ve puanlarını toplar. Ham puanlar, çocuğun akranları baz alınarak hazırlanmış puan tablolarıyla karşılaştırılır. Bu tablo, uygulayıcının, diğer çocuklarla karşılaştırdığında söz konusu çocuğun gelişimindeki gecikmeyi tahmin etmesini sağlayan standart bir puan sunar. Bu, uygulayıcıya çocuğun gelişimsel gecikmeleri olup olmadığını belirleme, gecikmenin ne derecede önemli olduğunu tanımlama ve çocuk için uygun bir erken müdahale programı geliştirme fırsatı sağlar.

Bayley Ölçeği, çocuğunuzun doktoruna, gelişimde erken gecikme ve öğrenme yetersizliği belirtilerini tespit etmede yardımcı olabilir. Ayrıca ölçekler çocukta otizm, sözel olmayan öğrenme bozukluğu veya diğer gelişimsel bozuklukların belirtileri olup olmadığına dair ipuçları sağlayabilir. Önemli bir gecikme tespit edilirse, uygulayıcılar ebeveynlere ek değerlendirmeler önerebilirler.

Testin Sınırlılıkları

Çocuklardaki gelişimsel gecikmeler geçici olabilir. Erken çocukluk döneminde çocuklar çok farklı oranlarda büyür ve gelişir. Bu yüzden herhangi bir test sonucu, mevcut işleyişin genel bir değerlendirmesi olarak görülmelidir. Gelişimde gerilik tespit eden test sonuçları, çocuğun ileriki yaşamında öğrenme güçlüğü yaşayacağını kesin olarak göstermez. Gelişimsel olarak gecikmiş çocukların bir kısmı ilerleyen zamanlarda bu farkı kapatabilir, bir kısmı ise zorluk çekmeye devam edebilir ve okul döneminde, 8-10 yaşlarında diğer bozukluklar bakımından tanı alabilir.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/bayley-scales-test-early-development-2162363

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog