Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek, sıradan günlük yaşamınızdan daha fazla ve farklı şeyler yapmaktır. Çocuğunuzun gelişimi ve gelecekteki ilişkileri için gerekli olan yatak hikayeleri ve aile yemekleri, hem basit hem de anlamlı etkileşimlerdir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzla kaliteli zaman geçirerek, onu akademik başarıya ve iyi bir kariyere hazırlamış, ayrıca doğru arkadaş seçiminde de ona yardımcı olmuş olursunuz.


Vaktiniz kısıtlı olsa ve evde/ofiste işleriniz yoğun olsa dahi, kaliteli zamanı günlük rutinlerinize dahil ettiğinizde aslında ne kadar çok fırsatınız bulunduğuna şaşırabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek için bu fikirlerle başlayabilirsiniz:

1. Otantik olun: Aile bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun aktivitelere odaklanmak çocuklarınız için daha iyidir. Çocuklar basit olan aile aktivitelerinin tadını çıkarır ve takdir ederler. Aktivitelerin abartılı olmaları gerekmez.

2. Önem Verin: Çocuğunuza ne kadar önem verdiğinizi onun bilmesini sağlayın. Söyleyeceklerini dikkatlice dinleyin. Beraber olduğunuzda, telefonunuza bakmak yerine onu dinlemek için tamamen hazır olmaya çalışın.

3. Takdir edin: Çocuğunuza bol bol övgü ve olumlu bir destek verin. Özellikle zorlu bir konuda notlarını yükselttiklerinde onları takdir edin.

4. Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedin: Ne yapmaktan hoşlandıklarını öğrenin, böylece bu aktivitelere siz de katılabilirsiniz. Örneğin, birlikte hem video oyunları oynamaktan hem de rock müzik dinlemekten zevk alabilirsiniz. İkinizin de birlikte zevk alabileceği yeni şeyler denemeye açık olun.

5. Gereksinimlerini karşılayın: Çocuğunuzun gereksinimlerinin zamanla değişeceğini unutmayın. Çocuklar büyüdükçe daha fazla bağımsızlık beklerler.

6. Ulaşılabilir olun: Kaliteli zaman her yerde ve her zaman geçirilebilir. Çocuğunuz için ulaşılabilir olduğunuz sürece bunu sağlamış olacaksınız.
 

Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Aşağıda, kaliteli zaman için bazı pratik örnekler verilmiştir, bunlardan yararlanabilirsiniz:

1. Aile yemeği yiyin: Mümkün olduğunca birlikte sık yemek yiyin.

2. İşleri paylaşın: Yiyecek alışverişi yapmak veya garajı düzenlemek için çocuğunuzdan size yardım etmesini isteyin. Böylece onunla daha çok konuşma şansınız olacak ve çocuklarınız sizden değerli yaşam becerileri öğrenecekler.

3. Zamanı bireysel olarak planlayın: Her bir çocuğunuzla düzenli olarak bire bir zaman geçirmeyi planlayın. Böylece onlar hakkında daha fazla bilgi edinir ve anlamlı sohbetlerin keyfini çıkarırsınız.

4. Birlikte seyahat edin: İster tatile ister futbol antrenmanına gitmek olsun, bir yere giderken çocuğunuzla konuşmak için zaman ayırın. Konuşmanın doğal olarak akmasına izin verin.

5. Ailece gönüllü olun: Başkalarına yardım etmek sizi çocuğunuza yaklaştırabilir.

6. Fotoğraf çekin: Yüz yüze konuşmak en önemlisidir ancak fotoğraflar da iletişim halinde kalmanıza yardımcı olabilir. Gün boyunca karşılaştığınız komik veya hareketli resimlere birlikte göz atın. Birlikte bakabileceğiniz bir albüm yapın.

7. Günlük olarak bağlanın: Sürekli çalışıyor olsanız ve çocuğunuzu birkaç saatliğine görseniz bile, hep tutarlı olduğunuz sürece kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Eve geldiğinizde veya yatmadan önce yaklaşık 15 dakikalık sohbeti alışkanlık haline getirin.

Çocuğunuzla olumlu bir ilişki kurmak için kaliteli zamanları kullanın ve mutlu, üretken bir yetişkin olmaları için onlara sağlam bir temel verin. Birlikte geçirdiğiniz anların tadını çıkarın ve her ikiniz için de seveceğiniz anılar yaratın.

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/family-building/how-to-create-quality-time-with-your-family-as-a-busy-mom-or-dad/#.XLrtNtjVLIU

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog