Lego Oyunları Erken Dönemde Çocuğunuzun Matematik Becerilerini Nasıl Geliştiriyor?

Lego Oyunları Erken Dönemde Çocuğunuzun Matematik Becerilerini Nasıl Geliştiriyor?

Legolar, çocukların gelişmeye devam ederken oynamaya başladığı ilk oyuncaklardan biridir. İster her birinin rengini öğrenmek için kullansınlar, ister küçük kuleler yapmak için oynasınlar, altı aylık çocuklar bile legolarla oynamayı sever. Buna ek olarak, yeni çalışmalar okul öncesi yıllarda legolarla oynamanın çocuğunuzun matematiksel becerilerde yüksek bir başarı elde etmesinde rol oynadığını göstermiştir.

Ayrıca, çocuklar legolarla oynadıklarında ve bir parçayı diğerinin üzerine takarak bir yapı inşa ettiklerinde, daha fazla mekansal akıl yürütme yeteneği kazanmaktadır. Bu, bir şeyi zihinsel canlandırma becerisinin gelişmesinin yanı sıra, nesneleri üç boyutlu düşünebilmeyi de sağlar. Bunların hepsi de bir çocukta güçlü matematik becerilerinin gelişmesi ile bağlantılıdır. Bu yazıda, legolarla oynamanın sırasını ve bunun çocuğunuzun matematikle ilgili konularda daha yüksek performans göstermesinde nasıl yardımcı olduğunu aktaracağız. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.


Legonun Keşfi

Çocuklar legolarla oynamaya başladığında, gözlenen durumlar oldukça tipiktir. İlk önce legolara dokunuyorlar, daha sonra legoları etrafta taşıyorlar, düşürüyorlar, paketin içine topluyorlar ve tekrar paketinden çıkartıyorlar. Çocuklar ilk önce legoların fiziksel özelliklerini keşfediyorlar.

Sıralama ve Kuleler

Bir sonraki adımda, çocuklar kule yapmak için legoları yere dökecekler. Sonra onları yerdeyken sıraya dizecekler. Çoğu zaman çocuklar lego oyunlarındaki adımları göreceli olarak tekrar ederler. Ayrıca, diğer oyuncaklarının geçeceği yollar gibi legolarla da bildikleri şeyleri yapmaya başlayacaklar.

Köprüler ve Geçitler

Deneme ve yanılma, çocuk oyununun çok bilinen bir parçasıdır. Bir tünel veya köprü benzeri bir yapı oluşturmak için iki legoyu birbirine bağlamaya çalışabilirler. Zamanla, belirli bir legonun diğer iki lego arasındaki mesafeyi kapsayıp kapsamadığını anlamaya çalışarak ölçüleri dikkate almaya başlayacaklar.
 

Lego Oyunları Erken Dönemde Çocuğunuzun Matematik Becerilerini Nasıl Geliştiriyor?Lego Oyunları Erken Dönemde Çocuğunuzun Matematik Becerilerini Nasıl Geliştiriyor?

Duvarlar

Çocuklar ayrıca bir yeri çevreleyen alanları yapmak için legoları kullanmayı severler. Legolarını sıraya dizerek duvar oluşturmak için kullanacaklar. Daha sonra, legoların arasındaki boşluk, onların hayal gücü ile yarattıkları bir hikayenin bir parçası olacaktır.

Simetri ve Denge

Çocuklar bir oyunu oynarken, genellikle simetri ve denge arayışı içindedirler. Daha fazla legoyla oynadıkça da desenleme, sıralama ile ve aynı zamanda da boyut ve renklerle meşgul olacaklardır.

Planlama ve İnşa Etme

Bunu yapmak için derinlemesine düşünme gerekir ancak çocuklar zaman içinde legolarla inanılmaz derecede karmaşık yapılar yapabilirler. Bunu önceden planlama yaparak, planlarını gözden geçirerek ve büyük yapıları oluşturma sürecinde arkadaşlarına bazı roller atayarak yaparlar.

Bütün bunlar ve daha fazlası, zihnini kullanabilmesi ve matematikte daha yetkin olabilmesi için çocuğa katkıda bulunacaktır.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/preschool-houston/how-can-block-play-improve-your-preschoolers-early-math-skills/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog