Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucu

Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucu

Bilişsel gelişim, bir çocuğun çevresiyle etkileşime girerken bilgi edinebilme ve bunu kullanabilme sürecidir. Çocuklar büyüdükçe, farklı bilişsel beceriler kazanmaya başlarlar. Bununla birlikte, farklı etkinliklere katılmak bu becerilerin kazanılmasını hızlandırabilir. Çocuğunuzun bilişsel gelişimine yardımcı olmak için birlikte vakit geçirirken yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bilişsel gelişime yardımcı olmanın en iyi yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.


1.Birlikte Uzun Şarkılar Söyleyin

Evde, arabada çocuğunuzla birlikte şarkı söylerken, onların hafızasını ve kelime tanımlama becerilerini farkında olmadan geliştirirsiniz. Aynı şarkıyı tekrar tekrar duymak ve söylemek (özellikle bir çocuk şarkısı), yetişkin olarak sizi sıkabilir. Ama çocuğunuzun bu aktiviteden olumlu bir şekilde yararlandığını hatırlamak bu konuda size yardımcı olabilir.

2.Farklı Sesleri Tanımlaması İçin Çocuğunuza Yardım Edin

Çocuğunuzun belirli seslerin ne olduğunu bilmediğini fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, kuşların cıvıldaştığını veya suyun şarıl şarıl aktığını açıklayarak, çocuğunuzun bu sesleri edinmesi önemlidir. Seslerin nesnelere nasıl bağlandığını anlamak, bilişsel gelişimin önemli bir parçasıdır.

3.Alfabeyi Okuyun

Alfabeyi söylemek veya çocuğunuzla birlikte alfabe temalı kitaplar okumak, çocuğunuzun sadece harflerin nasıl göründüğü ile değil aynı zamanda nasıl sesletildikleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olabilir.

4.Sayı Sayın

Siz ve çocuğunuz ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, çocuğunuzla birlikte bir şeyleri sayma fırsatı bulabilirsiniz. Yerde kaç tane oyuncak olduğunu veya oyun alanındaki salıncakların sayılması ile çocuğunuzun sayma becerisini güçlendirmek ona uzun vadede fayda sağlayacaktır.

5.Şekilleri ve Renkleri Tanımlayın

Çocuğunuzun bilişsel gelişimine yardımcı olmanın bir diğer yolu da mümkün olduğunca şekil ve renkleri açıklamanızdır.
 

Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucuÇocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucu

6.Çocuğunuza Seçim Şansı Verin

Çocuğunuzun giyeceği veya yiyeceği şeyler hakkında seçim yapmasına izin vermek, onun gelişimi açısından kendini daha bağımsız ve kendinden emin hissetmesini sağlar.

7.Soru Sorun

Çocuğunuz size sık sık soru sorabilir. Ancak sizin de onlara çok soru sormanız önemlidir. Çocuğunuza “Oyuncaklarımızı neden paylaşmalıyız?” ve “Ellerimizi ne zaman yıkayalım?” gibi temel şeyler hakkında sorular sormak, onların problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ayrıca çevrelerine daha iyi bağlanmalarını sağlar.

8.Yeni Yerler Keşfedin

Çocuğunuzla birlikte farklı yerleri ziyaret etmek merak duygusunu artıracaktır. Yerel müzeler, kütüphaneler, kafeler gibi yerleri ziyaret etmek sizin için çok heyecan verici olmayabilir ancak çocuğunuz bu küçük maceralara bayılabilir ve siz de onunla birlikte yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

9.Ev Eşyaları İle Oynayın

Çocuğunuzun oyuncakları için fazlaca para harcıyor olabilirsiniz. Ancak ev eşyaları ile oynamak çocuğunuzun için şaşırtıcı derecede faydalıdır. Bunu yapmanın bir yolu da çocuğunuzun tencere kapaklarını uygun tencere ile eşleştirmesidir.

10.Farklı Oyunlar Teklif Edin

Aynı oyunları tekrar tekrar oynamak, çocuğunuzu çok iyi derecede geliştiremez. Çocuğunuz için oyunlarda çeşitlilik sağlamak onlara yeni beceriler öğrenme fırsatı verecektir. Eğer legolar ve bloklarla oynamayı seviyorsa, onları satranç, dama gibi oyunlarla veya hatta bir çeşit sporla meşgul etmeye çalışabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/childcare-houston/10-ways-to-enhance-your-childs-cognitive-development/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog