Depresyon Nedir?

Hüzün, üzülme, günlük aktivitelerde ilgi veya zevk kaybı yaşama gibi durumlar hepimize tanıdık gelen belirtilerdir. Fakat eğer bunlar devam eder ve hayatımızı büyük oranda etkilerse, bu bir depresyon olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre, 12 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 7,6'sı herhangi bir 2 haftalık dönemde depresyona giriyor. Bu çok önemli bir bilgidir ve konunun ölçeğinin büyüklüğünü göstermektedir.


Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, depresyon dünyadaki en yaygın hastalık ve engellilik nedenidir. Küresel olarak 350 milyon insanın depresyondan etkilendiğini tahmin edilmektedir.

Depresyon, sürekli düşük bir ruh hali ve üzüntü ve ilgi kaybı hissi ile karakterize bir duygudurum bozukluğudur ve depresyonun çeşitleri bulunmaktadır.

Depresyonun Türleri

Unipolar Ve Bipolar Depresyon

Baskın özellik depresif bir ruh haliyse, tek kutuplu depresyon olarak adlandırılır. Bununla birlikte, normal ruh hali dönemleriyle ayrılan hem manik hem de depresif ataklarla karakterize edilirse, bipolar bozukluk (daha önce manik depresyon olarak adlandırılır) olarak adlandırılır.

Unipolar depresyon anksiyete ve diğer belirtileri içerebilir - fakat manik atak yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar zamanın yaklaşık yüzde 40'ında bipolar bozukluğu olan kişilerin depresyonda olduğunu ve bu iki durumu ayırt etmeyi zorlaştırdığını gösteriyor.

Psikotik Özellikleri Olan Majör Depresif Bozukluk

Bu durum psikozun eşlik ettiği depresyon ile karakterizedir. Psikoz, var olmayan şeyleri hissetmekle ilgili sanrıları, yanlış inançları ve gerçeklikten kopmayı ya da halüsinasyonları içerebilir.

Doğum Sonrası Depresyon

Kadınlar genellikle yeni doğanlarda "bebek mavisi" yaşarlar, ancak bu aslında doğum sonrası depresyon olabilir. Doğum sonrası depresyonda belirtiler daha uzun süreli ve şiddetlidir.
 

Depresyon Nedir?Depresyon Nedir?

Mevsimsel Dönem İle Majör Depresif Bozukluk

Daha önce mevsimsel duygusal bozukluk (SAD) olarak adlandırılan bu durum, kışın gün ışığının azalmasıyla ilgilidir - depresyon bu mevsimde meydana gelir, ancak yılın geri kalanında ve hafif terapiye yanıt olarak yükselir. Uzun veya şiddetli kışları olan ülkelerin bu durumdan daha fazla etkilendiği görülmektedir.

Depresyonla İlgili Hızlı Gerçekler:

-Depresyon, kadınlar arasında erkeklerden daha yaygın görülmektedir.

-Belirtiler arasında neşe eksikliği ve insana mutluluk getiren şeylere duyulan ilginin azalması sayılabilir.

-Ölüm gibi yaşam olayları, genellikle depresyonun özelliklerinden ayırt edilebilen ruh hali değişikliklerini üretir.

-Depresyonun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır, ancak genetik, biyolojik, çevresel ve psikososyal faktörlerin karmaşık bir birleşimi olması muhtemeldir.

Depresyon Ne Değildir?

Depresyon, insanların normal yaşamın bir parçası olarak yaşadığı ruh halindeki dalgalanmalardan farklıdır. Günlük yaşamın zorluklarına geçici duygusal tepkiler, depresyon oluşturmaz.

Aynı şekilde, yakın birinin ölümünden kaynaklanan keder hissi bile devam etmezse kendi başına bir depresyon değildir. Bununla birlikte, depresyon yok olma ile ilgili olabilir - depresyon bir kaybı takip ettiğinde, psikologlar buna "karmaşık bir yokluk" demektedir.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/kc/depression-causes-symptoms-treatments-8933

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog