Fobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fobi, bireyin bir durum, canlı, yer veya nesne hakkında aşırı, irrasyonel bir korku yaşamasına neden olan bir tür anksiyete bozukluğudur.

Bir kişi fobisi olduğunda, tehlikeli olduğunu düşündüklerinden kaçınmak için genellikle hayatlarını şekillendirir. Hayal edilen tehdit, atağın neden olduğu gerçek tehditlerden daha büyüktür.

Fobiler teşhis edilebilir zihinsel bozukluklardır.

Kişi, fobilerinin kaynağı ile karşılaştığında yoğun bir sıkıntı yaşayacaktır. Bu normal çalışmalarını engelleyebilir ve bazen panik ataklara neden olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 19 milyon insanın fobisi vardır.

Fobiler Üzerine Hızlı Gerçekler

-Fobiler basit korku duyumlarından daha ciddidir ve belirli tetikleyicilerin korkularıyla sınırlı değildir.
-Bireylerin fobilerinin irrasyonel olduğunu bilmelerine rağmen, korku reaksiyonunu kontrol edemezler.
-Belirtiler arasında terleme, göğüs ağrıları, iğne ve iğneler olabilir.
-Tedavi, ilaç tedavisi ve davranış terapisi içerebilir.
-Amerika Birleşik Devletleri'nde 19 milyon insanın fobisi var.

Fobi Nedir?

Fobi, abartılı ve mantıksız bir korkudur.

'Fobi' terimi genellikle belirli bir tetikleyiciden korkmak için kullanılır. Ancak, Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından tanınan üç tür fobi vardır. Bunlar şunları içerir:

Spesifik fobi: Bu, belirli bir tetikleyiciden oluşan yoğun, irrasyonel bir korkudur.

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete: Bu, toplumun aşağılanmasının ve sosyal bir durumda başkaları tarafından seçilmesinin veya yargılanmasının derin bir korkusudur. Büyük sosyal toplantılar fikri, sosyal kaygısı olan biri için korkutucudur. Utangaçlık ile aynı değildir.

Agorafobi: Bu, eğer bir kişi aşırı panik yaşarsa, asansörde ya da ev dışında olmak gibi, kaçmak zor olacağından korkuyor. Genelde açık alanların korkusu olarak yanlış anlaşılıyor, ancak asansör gibi küçük bir alanda veya toplu taşıma araçlarında tutulmak için de geçerli olabilir. Agorafobili kişilerde panik bozukluğu riski daha yüksektir.

Spesifik fobiler, yılanlar gibi bir bireyin günlük yaşamında sıkça oluşamayan tanımlanabilir bir neden ile ilişkilendirilebilecekleri için basit fobiler olarak bilinir. Bu nedenle bunların günlük yaşamı önemli ölçüde etkilemesi muhtemel değildir.

Sosyal kaygı ve agorafobi, tetikleyicileri daha az kolay tanındığından, karmaşık fobiler olarak bilinir. Karmaşık fobileri olan insanlar, evden ayrılmak ya da büyük bir kalabalığın içinde olmak gibi tetikleyicilerden kaçınmakta zorlanabilir.

Bir kişi korkularının nedenini ortadan kaldırarak etrafındaki hayatlarını düzenlemeye başladığında bir fobi teşhis edilebilir hale gelir. Normal bir korku reaksiyonundan daha şiddetlidir. Fobisi olan kişilerin kaygılarını tetikleyen herhangi bir şeyden kaçınmaları için aşırı güç ihtiyacı vardır.

Belirtiler

Fobisi olan bir kişi aşağıdaki belirtileri yaşayacaktır. Fobilerin çoğunda yaygın olarak görülürler:

-korku kaynağına maruz kaldığında kontrol edilemez kaygı hissi
-bu korkunun kaynağının ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiği duygusu
-tetiğe maruz kaldığında düzgün çalışamama
-korkunun irrasyonel, mantıksız ve abartılı olduğunu, duyguları kontrol edememe ile birlikte olduğunu kabul etme

Bir kişinin fobisinin nesnesine maruz kaldığında panik ve yoğun endişe duyguları yaşama olasılığı yüksektir. Bu hislerin fiziksel etkileri şunları içerebilir:

-terlemek

-anormal solunum

-hızlandırılmış kalp atışı

-titreme

-sıcak basması veya titreme

-boğulma hissi

-göğüs ağrıları veya gerginliği

-midede kelebekler

-karıncalanma ve uyuşma

-kuru ağız

-karışıklık ve oryantasyon bozukluğu

-mide bulantısı

-baş dönmesi

-baş ağrısı

Anksiyete hissi basitçe fobinin nesnesini düşünerek üretilebilir. Küçük çocuklarda, ebeveynler ağladıklarını, çok yapışkan olduklarını veya bir ebeveyn veya nesnenin bacaklarının arkasına saklanma girişiminde bulunduklarını görebilirler. Ayrıca sıkıntılarını göstermek için sinir krizi atarlar.
 

Fobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her ŞeyFobiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Karmaşık Fobiler

Karmaşık bir fobinin, bir insanın refahını etkilemesi, belirli bir fobiden çok daha fazladır.

Örneğin, agorafobi yaşayanlar bağlı olan başka fobilere de sahip olabilir. Bunlar arasında monofobi veya yalnız bırakılma korkusu ve kapalı alanlarda sıkışmış hissetme korkusu klostrofobi olabilir.

Ciddi durumlarda, agorafobi olan bir kişi nadiren evinden ayrılır.

Türler

ABD'deki en yaygın spesifik fobiler şunlardır:

Klostrofobi: daraltılmış, kapalı alanlarda olma korkusu

Aerophobia: Uçma korkusu

Araknofobi: Örümcek korkusu

Sürüş fobisi: Araba kullanmaktan korkma

Emetofobi: Kusma korkusu

Eritrofobi: Utanma korkusu

Hipokondri: Hastalanma korkusu

Zoophobia: Hayvan korkusu

Aquaphobia: Sudan korkma

Akrofobi: Yükseklik korkusu

Kan, yaralanma ve enjeksiyon (BII) fobisi: Kan içeren yaralanma korkusu

Eskalaphobia: Yürüyen merdiven korkusu

Tünel fobisi: Tünellerin korkusu

Bunlar sadece belirli fobilerden uzaktır. İnsanlar hemen hemen her şeyin fobisini geliştirebilir. Ayrıca, toplum değiştikçe, potansiyel fobilerin listesi de değişir. Mesela nomofobi, cep telefonu veya bilgisayarsız olmanın korkusudur.

Bir makalede açıklandığı gibi, "teknolojiyle temastan uzak durmanın patolojik korkusu" dur.
 

 


Nedenler

Nedenler Bir fobinin 30 yaşından sonra başlaması nadirdir ve çoğu erken çocukluk, genç yaş veya erken yetişkinlik döneminde başlar.

Stresli bir deneyim, korkutucu bir olay veya bir çocuğun 'öğrenebileceği fobisi olan ebeveyn veya ev halkı üyesi olabilir.

Spesifik Fobiler

Bunlar genellikle 4 ila 8 yaşından önce gelişir. Bazı durumlarda, travmatik erken bir tecrübenin sonucu olabilir. Bir örnek, küçük bir çocuğun sınırlı bir alanda tatsız bir deneyime sahip olmasıyla zamanla gelişen klostrofobi olabilir.

Çocukluk döneminde başlayan fobiler, bir aile üyesinin fobisine şahitlik etmekten de kaynaklanabilir. Örneğin annesi araknofobisi olan bir çocuğun aynı fobiyi geliştirmesi çok daha muhtemeldir.

Karmaşık Fobiler

Bir insanın neden agorafobi veya sosyal kaygı geliştirdiğini tam olarak doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Araştırmacılar şu anda karmaşık fobilerin yaşam deneyimleri, beyin kimyası ve genetiğin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanıyor.

Ayrıca, açık alanların ve bilinmeyen kişilerin genellikle kişisel güvenliğe karşı bugünün dünyasında olduğundan çok daha büyük bir tehdit oluşturduğu bir zamandan sonra, ilk insanların alışkanlıklarının bir yankısı olabilir.

Beyin Bir Fobi Sırasında Nasıl Çalışır?

Beynin bazı alanları tehlikeli veya potansiyel olarak ölümcül olayları saklar ve hatırlar.

Bir insan daha sonra yaşamda benzer bir olayla karşı karşıya kalırsa, beynin bu bölgeleri bazen stresli hafızayı bir kereden fazla alır. Bu vücudun aynı reaksiyonu yaşamasına neden olur.

Bir fobide, beynin korku ve stresle ilgilenen alanları korkutucu olayı uygunsuz bir şekilde almaya devam ediyor.

Araştırmacılar fobilerin sıklıkla beyindeki hipofiz bezinin arkasında yatan amigdala ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Amigdala "savaş ya da kaç" hormonlarının salınımını tetikleyebilir. Bunlar bedeni ve zihni oldukça uyanık ve stresli bir duruma sokar.

Tedavi

Fobiler oldukça tedavi edilebilir ve onları olan insanlar neredeyse her zaman bozukluklarının farkındadırlar. Bu tanı çok yardımcı olur.

Bir psikolog veya psikiyatrla konuşmak, daha önce belirlenmiş bir fobiyi tedavi etmede yararlı bir ilk adımdır.

Fobi ciddi sorunlara neden olmazsa, çoğu insan korkularının kaynağından kaçınmanın kontrolde kalmasına yardımcı olduğunu görür. Belirli fobileri olan birçok kişi, bu korkuların genellikle kontrol altına alınabildiği için tedavi aramayacaktır.

Genellikle karmaşık fobilerde olduğu gibi bazı fobilerin tetikleyicilerinden kaçınmak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda, ruh sağlığı uzmanına konuşma, iyileşmeye ilk adım olabilir.

Fobilerin çoğu uygun tedavi ile tedavi edilebilir. Fobili her insan için işe yarayan tek bir tedavi yoktur. Tedavinin çalışması için bireye göre uyarlanması gerekir.

Doktor, psikiyatrist veya psikolog, davranış terapisi, ilaçlar veya her ikisinin bir kombinasyonunu önerebilir. Terapi korku ve endişe belirtilerini azaltmayı ve insanların fobilerinin nesnesine tepkilerini yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İlaçlar

Aşağıdaki ilaçlar fobilerin tedavisinde etkilidir.

Beta blokerler: Bunlar bir fobiye eşlik edebilecek fiziksel kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yan etkileri mide bulantısı, halsizlik, uykusuzluk ve soğuk parmakları içerebilir.

Antidepresanlar: Serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) genellikle fobileri olan kişiler için reçete edilir. Beyindeki serotonin seviyelerini etkilerler ve bu daha iyi ruh hallerine neden olabilir.

SSRI'lar başlangıçta mide bulantısına, uyku problemlerine ve baş ağrılarına neden olabilir.

SSRI işe yaramazsa, doktor sosyal fobi için bir monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) verebilir. MAOI üzerindeki bireyler belirli tür yiyeceklerden kaçınmak zorunda kalabilir. Yan etkileri başlangıçta baş dönmesi, mide ağrısı, huzursuzluk, baş ağrısı ve uykusuzluk olabilir.

Klomipramin veya Anafranil gibi bir trisiklik antidepresan (TCA) almanın da fobi belirtilerine yardımcı olduğu bulunmuştur. İlk yan etkiler uyku hali, bulanık görme, kabızlık, idrara çıkma zorlukları, düzensiz kalp atışı, ağız kuruluğu ve titreme olabilir.

Davranışçı Terapi

Bir fobiyi tedavi etmek için çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Duyarsızlaştırma veya maruz kalma terapisi: Fobili kişilerin korku kaynağına verdikleri tepkiyi değiştirmelerine yardımcı olabilir. Yavaş yavaş bir dizi yükseliş basamağında fobilerinin nedenine maruz kalıyorlar. Örneğin, aeropobisi olan veya uçağa uçma korkusu olan bir kişi, aşağıdaki adımları rehberlik edebilir:

1)İlk önce uçmayı düşünecekler.

2)Terapist, uçak resimlerine bakmalarını sağlayacak.

3)Kişi bir havaalanına gidecek.

4)Bir pratik simüle uçak kabinde oturarak daha da yükselecekler.

5)Sonunda bir uçağa binecekler.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT): Doktor, terapist veya danışman, fobisi olan kişinin fobilerinin kaynağını anlama ve tepki verme konusunda farklı yöntemler öğrenmesine yardımcı olur. Bu, başa çıkmayı kolaylaştırabilir. En önemlisi, BDT fobisi olan bir kişiye kendi duygularını ve düşüncelerini kontrol etmesini öğretebilir.

Özet

Fobiler, bir birey için gerçek ve süregelen bir sıkıntı kaynağı olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda tedavi edilebilirler ve çoğu zaman korku kaynağı önlenebilir.

Bir fobiniz varsa, asla korkmamanız gereken şey yardım istemek. Amerika Anksiyete ve Depresyon Birliği (ADAA), bir terapisti bulmak için yararlı bir kaynak sunuyor. Ayrıca, belirli fobilerin üstesinden nasıl gelineceği konusunda da çeşitli görüşmelerde bulunuyor.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/249347.php

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog