Bebeğinizle Konuşmanız Onun İçin Etkili mi?

Bebeğinizle Konuşmanız Onun İçin Etkili mi?

Okul öncesi dönem başlayana kadar, çocuğunuzun gerçek öğrenme becerilerini geliştirmeye tamamen başlamayacağını düşünebilirsiniz ancak yanılıyor da olabilirsiniz. Aslında çocuğun doğmadan önce öğrenme becerilerini geliştirmeye başladığı düşünülmektedir. Bu nedenle çocuğunuzla, doğum yapmadan önce ve sonra konuşmanız son derece önemlidir. Onunla konuşmanız iletişim becerilerine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda gelişimine de yardımcı olacaktır hatta belki de çocuğunuzun okul öncesi dönemde kendi yaşıtları arasından sıyrılmasını sağlayacaktır.


Bebeğinizin Erken Öğrenme Becerilerini Nasıl Geliştirirsiniz?

Sonraya Bırakmayın

Bebeğinizin kulakları aslında dünyaya gelmeden çok önce çalışıyor. Bu nedenle, bebeğiniz doğduktan sonra kulaklarının dinlemeye hazır olduğunu bilmeniz önemlidir. Sonuç olarak çocuğunuzla ne kadar çok konuşursanız, size kendi sesleriyle o kadar çok cevap verecektir.

Daima Duyarlı Olun

Çocuğunuz sizinle iletişim kurmaya çalışırken, tepkilerinize dikkat ettiğinizden emin olun ve tepkilerinizi çocuğunuzun bakış açısı doğrultusunda yapın. Ayrıca iletişim kurarken bebeğinizi meşgul edecek konular seçin.

Bebeğinize Okuyun

Doğumdan önce ve sonra çocuklarına sık sık okuyan ebeveynlerin çocuklarının, küçük yaşlarda okuma ve yazma becerilerini edinmede ve iletişimde iyi derecede oldukları kanıtlanmıştır.

Yüksek Düzeyde Konuşmak Zorunda Değilsiniz

Sohbetin düzeyini artırmak isteyebilirsiniz ancak kelime hazneniz çocuğunuzunkinden çok daha geniş olduğundan henüz tek bir kelime bilmese bile bebeğinize, cevap verme şansı verin. Bir bebek söz konusu olduğunda sesler de en az kelimeler kadar iyidir.

TV Zamanını Kısa Tutun

Çocuğunuzu etkileşimde bulunmaya teşvik eden bazı televizyon programları olsa da, tüm TV programları böyle değildir. Televizyon ile fazla vakit geçirmek, çocuğunuzun iletişim becerileri için pek faydalı değildir. Bu yüzden televizyon zamanını kısıtlı tutun.

Ayrıca, çocuğunuzun yetişkinlerle ve kreşte diğer çocuklarla etkileşime girmesine izin vermek de bebeğiniz için son derece faydalı olacaktır.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/does-talking-to-your-baby-make-an-impact/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog