Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İyi iletişim Kurmanın Önemi: 5 Konuşma Önerisi

Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İyi iletişim Kurmanın Önemi: 5 Konuşma Önerisi

Okul öncesi dönemde çocuğunuzla sık sık, anlamlı konuşmalar yapmak onların sosyal ve duygusal gelişimleri için önemlidir.

Yaşamın ilk 5 yılında bile, çocuklar, bakıcılarla ve bilişsel yeteneklerine fayda sağlayan akranlarıyla etkileşimler kurarak ve tartışarak gerekli sosyal ve duygusal becerileri öğrenirler.

Sizlere sunduğumuz 5 önemli konuşma önerimiz için okumaya devam edin.


1. Çocuğunuzu ve Onun İlgi Alanlarını Kabul Edin

Okul öncesi dönemde çocuğunuzu desteklemek için, kendiniz zevk almasanız bile, çocuğunuzun en sevdiği şeylere ilgi göstermeye çalışın.

Çocuğunuzun bakış açısını takdir etmek doğru ve önemli bir davranıştır, bu da uyumun ve yakınlık duygusunun artmasını sağlar.

Çocuğunuzun beğenilerini ve beğenmediklerini kabul ederek, zamanla onunla olan bağınız güçlenecek ve sonuç olarak konuşma konusunda kendilerine duydukları güven artacaktır.

2. Dışarıda Vakit Geçirin

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre ebeveynler ve çocuklar arasındaki konuşmanın dış ortamda gerçekleştiğinde daha bağlantılı ve etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Parklar ve plajlar gibi doğal ortamların, anne-baba ve çocuklarının aralarındaki konuşmaları geliştirebileceği ve etkileşimi artırabileceği düşünülmektedir.
 

Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İyi iletişim Kurmanın Önemi: 5 Konuşma ÖnerisiOkul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İyi iletişim Kurmanın Önemi: 5 Konuşma Önerisi

3. Hikaye Anlatın

Hikaye anlatmak, okul öncesi dönemde çocuğunuzla beraber yaşamınızdaki deneyimler hakkında konuşmak için mükemmel bir yoldur.

Çocuğunuzla bir hikayeyi paylaşarak onun dikkatini çekerek karşılıklı konuşmayı teşvik edebilirsiniz ve hatta çocuğunuza duygusal destek sağlamada faydalı bir araç olarak hikayeleri kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz üzgünse kendinizin veya bir başkasının bu duyguları veya durumları nasıl aşabileceğini söyleyin ve çocuğunuza verdikleri yanıtın sizin için geçerli ve yeterli olduğunu söyleyin.

4. Açık Uçlu Sorular Sorun

Açık uçlu sorular, okul öncesi çocuğunuzla konuşmaları geliştirmek için bir anahtardır.

Çocuğunuzun zihnini açmasını teşvik etmek için, sadece evet/hayır ile cevaplanmayan açık uçlu sorular yöneltin.

5. Konuşmayı Olumlu Tutun

Çocuğunuzun herhangi bir sorunu olduğunda, devam etmeden ya da yanlış olan şeyi düzeltmeden önce söylediklerinin doğru olduğunu kabul edin.

Küçük eleştiriler bile kendilerini savunma girişimine yol açabilir, bu nedenle okul öncesi dönemde çocuğunuzla konuşurken veya onu disipline ederken olumlu ve kibar bir dil kullanın.

Sonuç Olarak;

Okul öncesi dönemde çocuğunuzla iyi iletişim kurabilmeniz, gelişimleri ve onlarla olan ilişkiniz için önemlidir. Bu ipuçlarını kullanarak, çocuğunuzla daha kaliteli sohbetlerin keyfini çıkarabilir, çocuğunuzun sosyal ve duygusal becerilerini destekleyebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/the-importance-of-talking-to-your-preschool-child-5-conversation-tips

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog