Çocuğunuzu Otizmden Koruyabilir misiniz?

Çocuğunuzu Otizmden Koruyabilir misiniz?

Otizm İçin Bilinen Risk Faktörleri

Otizm için bilinen birkaç risk faktörü vardır:

 • Bir anne hamilelik sırasında belirli ilaçlar kullandıysa bunlar otizme neden olabilir. Bir anti-nöbet ilacı olan Valproate olarak da bilinen Depakote, bu tür ilaçlardan biridir.
 • Büyük yaşta ebeveyn olanların otizmli çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır.
 • Bazı çalışmalar erken doğmuş çocukların otizm gelişimine daha yatkın olduklarını göstermektedir.
 • Otizm de bir dereceye kadar kalıtsaldır; otizm üyelerin bulunduğu ailelerde otizm daha yaygındır.

 

"Otizm Benzeri" Bozukluklar İçin Risk Faktörleri

Otizm spektrumu çok geniş olduğu ve bu kadar farklı semptom gruplarına sahip insanları içerdiği için otizm spektrum bozukluğunu; geç konuşma, sosyal kaygı, apraksi, öğrenme güçlüğü, duyusal bozukluklar gibi farklı bozukluklarla karıştırmak oldukça kolaydır. Ayrıca işleme bozukluğu ve hatta işitme kaybı da bunlara dahildir. Bu sorunların tümü, otizme dahil edilebilir (ve genellikle) bu nedenden dolayı “gerçek” otizmi “otizm benzeri bozukluktan” ayırmak kafa karıştırıcı olabilir.


Otizm benzeri bozukluklara çok çeşitli hastalıklar, genetik farklılıklar ve çevresel tetikleyiciler neden olabilir. Örneğin, fetal alkol sendromlu bir çocuk, otizmi olan bir çocuğun özelliklerinin çoğuna sahip olabilir ve FAS ek olarak otizm ile de teşhis edilebilir. Öğrenme gecikmeleri kurşun zehirlenmesinden kaynaklanabilir ve gecikmelerin kendilerini nasıl ve ne zaman ortaya koyduklarına bağlı olarak, çocuğa otizm teşhisi konulabilir ve ayrıca kurşun zehirlenmesi teşhisi de konulabilir.

Otizmde Efsanevi Veya Şüpheli Risk Faktörleri

Yıllar boyunca otizmle bağlantılı olarak düzinelerce sebep belirtilmiştir. "Çok fazla TV" den "uçakla çelişme" ye, kötü ebeveynlikten aşılara, ultrasonlara ve cep telefonlarına kadar, modern dünyamızdaki hemen hemen her şey inceleme altına alınmıştır. Ve hayır. Çocuğunuzu teknolojiden, önleyici ilaçlardan veya yanlış bir davranış yaptığı durumlarda "hayır" diyerek otizmden koruyamazsınız. Bu şeyler otizme neden olmaz, bu yüzden bu şeylerden kaçınmak, çocuğunuzu otizm belirtileri geliştirmekten koruyamaz.
 

Çocuğunuzu Otizmden Koruyabilir misiniz?Çocuğunuzu Otizmden Koruyabilir misiniz?

Çocuğunuzu Otizmden Koruyabilir Misiniz? Hem Evet Hem de Hayır...

Çocuğunuzu otizmle ilişkili semptomların bir kısmına veya birkaçına neden olabilecek birçok çevresel faktörden koruyabileceğiniz konusunda hiçbir şüphe yoktur. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 

 • Hamileyken toksik ilaçlara, alkole veya çevresel tehlikelere maruz kalmaktan kaçındığınızdan emin olun;
 • Evinizdeki boyanın kurşunsuz ve soyulmadığından emin olun;
 • Gebeliklerinizin nispeten erken gelmesini ve çocuğunuzun babasının, hamile kaldığınızda 45 yaşını doldurmamasını sağlamak için elinizden geleni yapın;
 • Erken doğum yapma riskiniz varsa, doktorların tavsiyelerini takip edin;
 • Çocuğunuzu düzenli olarak doktora götürün ve işitme kaybı, alerji ve "otizm benzeri" semptomlar yaratabilecek diğer sorunları kontrol ettiğinizden emin olun.

Öte yandan, elinizde olmayan önemli birçok risk faktörü vardır. Örneğin:

Çocuk sahibi olmayı seçerseniz, kendi genetik karışımınız (veya eşinizin) üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur;

Modern tıp ve teknolojiden faydalanmayı tercih ederseniz daha iyisi veya daha kötüsü için ultrason, cep telefonu ve kablolu TV ile karşılaşacaksınız.

Belirli bölgelerde yaşıyorsanız veya belirli sektörlerde çalışıyorsanız, kimyasallara ve kirleticilere maruz kalmamak için yapabileceğiniz çok fazla şey vardır.

Ne kadar dikkatli olursanız olun, erken doğumdan kaçınamayabilirsiniz.

Çocuğu otizmden gerçekten korumak neredeyse imkansız olsa da, çocuğunuza otizm veya otizm benzeri semptomlarla dolu bir yaşam sürmemesi için yardım etmek mümkündür. Başarının anahtarı, gelişimsel endişeleri yakından takip etmek ve mümkün olduğunca erken tedavi fırsatlarından yararlanmaktır.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/can-you-protect-your-child-from-autism-260131

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog