Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?

Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?

Öfke nöbetiyle uğraşmaktan daha yorucu bir şey var mı? Çocuğunuzun çığlıklarını duymaktan, kontrolünü kaybetmesinden ve üzülmesini durduramamaktan daha çaresiz hissettiren bir şey var mı? Bu duyguların nereden geldiğini öğrenirseniz neler yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

Öfke Nöbetinin Sebepleri

En sık görülen öfke nöbetleri çocuğun duygularını ifade etme ve kontrol etmedeki yetersizliğinden kaynaklanır. Bir şey onun canını sıkmış olabilir -yanlış şekilde kesilmiş bir sandviç, kırılmış bir pastel boya- yine de öfke nöbetinin nedeni bu değildir, bunlar sadece tetikleyicidir. Çoğu zaman, en dipte saklanan bir kök neden vardır. Yorgunluk, açlık, sinirlilik durumu öfkeyi ateşleyen şeylerdir.

İyi haber, öfke nöbetinin sebeplerini önleyebilmeniz veya değiştirebilmeniz ve böylece sinir krizinden kaçabilmeniz, süresini veya yoğunluğunu azaltabilmenizdir. Tabii ki her zaman değil! Ancak çocuğunuz öfke nöbeti geçirdiğinde, altında yatan sorunların ne olduğunu belirlemeye çalışın. Bu sorunu çözdüğünüzde çocuğunuzun sakinleşmesine ve ilerlemesine yardımcı olma konusunda daha çok şansınız olacak.

Öfke Nöbetlerini Azaltma ve Sonlandırma

Tetikleyici nedenler için ne kadar titizlik gösterdiğiniz önemli değildir, çocuğunuz hala öfke nöbeti yaşayabilir. Bu yolda karşılaşacağınız tümseklerle başa çıkmak için yapabileceğiniz şeyler var. İşte birkaç fikir:

Çocuğunuza Seçenekler Sunun

Çocuğunuza yaşamında daha fazla seçenek sunarak öfke nöbetlerini azaltabilirsiniz. Bir öfkeyi tetikleyebilecek, “Parktan gidiyoruz, hemen!” ifadeleri kullanmak yerine, “Gitmeden önce son bir kez kaymak ister misin?” gibi ifadelerle bir seçenek sunun ve hedefinize mutlu bir tavırla ilerleyin.

Yakınlaşın Ve Net Olun

Çocuğunuz sizi duymadığında veya sizi anlamadığında, genellikle öfke nöbeti geçirebilir. Bunun yerine, çocuğunuzun seviyesine inin, gözlerine bakın, kısa ve net bir istek yapın. Bu, çocuğunuzun sizi tam olarak anlamasını ve size uyabilmesini sağlar.
 

Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?

Ona Ne İstediğinizi Söyleyin

Yanlış davranışlara ve çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz şeylere odaklanmayı bırakın. Çünkü öfke nöbetini tetiklersiniz. Bunun yerine, çocuğunuzun ne yapmasını veya ne söylemesini istediğinizi tam olarak açıklayın. Çocuğunuza talimatları basit şekilde ve adım adım verin. “Hayır! Koltukta zıplama! ” yerine,“ Koltuk oturmak içindir. Zıplamak istiyorsan parka gidebiliriz.” diyebilirsiniz.

Ona Duygularını Anladığınızı Söyleyin

Çocuğunuzun duygularını tanımasına ve anlamasına yardım ederseniz, öfkesini azaltabilirsiniz. Duygularını, “Üzgünsün. Burada kalmak ve parkta oynamak istiyorsun. Biliyorum.” gibi ifadelerle dillendirin. Ama bu şekilde yaklaşmanız elbette onun isteğini yerine getirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Fakat çocuğunuzun, problemini anladığınızı bilmesini sağlamak onun sakinleşmesine yardımcı olmak için yeterli olabilir.

Dikkatini Dağıtın

Yeni bir aktivite önerildiğinde, çocukların dikkati kolayca dağılır. Çocuğunuzun öfke nöbeti geçiriyorsa, dikkatini yeni bir şeye vermesini sağlayın. Çocuklar her görevi çok iyi yapamayacakları için, yapabileceği bir aktivite önerebilirsiniz. Bir oyun oynayın, oyuncak veya atıştırmalık kullanın ve konuyu değiştirin.

Hayali Oyun Oynayın

Bir çocuk bir şey için üzülürse, ne olmasını istediğine dair hayal kurmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer mağazadaysanız ve onun için bir oyuncak almadığınız için üzülüyorsa, şunu söyleyebilirsiniz: “Aslında bu mağazadaki her bir oyuncağı satın almak isterdim. Eğer bunu yapabilseydik, arabamıza neler koyardın? ” şeklinde oyuna dönüştürebilirsiniz.

Önleyici Yaklaşımı Kullanın

Evden çıkmadan önce, önce çocuğunuzdan ne tür bir davranış beklediğiniz hakkında sohbet edin ve birkaç basit kuralı ana hatlarıyla belirtin. Bu, öfke nöbetinin başlamasını bile engelleyebilir. Yorumlarınızı olumlu olarak belirtin. Unutmayın, istediğiniz davranışları söyleyin.

Sakin ve Sabırlı Olun

Öfke nöbeti bittikten sonra, uğraşmayın ve devam edin. Çocuğunuza, ilginizi ve sevginizi durdurarak bir ders vermeniz gerektiğini düşünmeyin. Çocukluk tamamen öğrenme ile ilgilidir ve birçok ders birçok kez öğretilmelidir. Bu yüzden sabırlı olun ve çocuğunuzun duygularını anlamasını ve kontrol etmesini öğrenmesine yardımcı olun.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/elizabeth-pantley/what-to-do-about-tantrums

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog