7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun

7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun

Ebeveynler olarak, en büyük vizyonumuz, yaşamın zorluklarını aşacak kadar kendine güven duyan ve pozitif bir benlik duygusu olan çocuklara sahip olmak.

Yaşam tecrübesi bize ilerlememizi engelleyen ve korku yaratan durumlarla hep karşı karşıya olabileceğimizi öğretir.

Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyelerden biri, kendi yaşamında daha fazlasını yapmak için kendi korkularıyla başa çıkma becerisini edinmesine yardımcı olmaktır.


1. Korkular Normaldir

Bu süreçte ilk adım, çocuklarınıza korkuların normal olduğunu açıklamaktır. Hepimizin kendi zihin-beden sistemimizdeki korkularının olduğunu kabul ederek ve bunu çocuklarımıza ifade ederek, durumları ele almamızı engelleyen korkutucu düşünceleri ortadan kaldırabiliriz. Ebeveynlerimiz, meslektaşlarımız, akranlarımız gibi etrafımızdaki herkesin bir şeylere korkusu olduğunu fark ettiğimizde utanılacak hiçbir şeyimiz olmadığını bilmemiz gerekir. Bu fikri çocuklarınızla paylaşın. Onlara durumun gerçekte ne kadar normal olduğunu göstermek için, onlarla kendi korkularınızdan bazılarını paylaşabileceğiniz açık bir iletişim kurun. Bu iletişim çocuklarınızın korkuları hakkında daha açık olmasını ve onların korkularını size daha kolay iletebilmelerini sağlayacaktır.

2. Korkunun Ne Olduğunu Bilin

Eğer korkularımızı salıvermek veya onların üstesinden gelmek istiyorsak, herhangi bir yaşta uğraştığımız korkunun tam olarak ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bunları tanımlamak için de gerekli kelime haznesine sahip olmak önemlidir. Bazı yaygın korkuların yeterince iyi olmama, başarısızlık ve kabul edilmeme korkusu olduğunu biliyoruz. Çocuklarınıza kendilerini “Neden korkuyorum?” diye sorguladıkları süreçte rehberlik edin. Hayatlarında hangi korkuları sınırlandırdıklarını bilmeniz önemlidir. Korkuyu bilmiyorlarsa, bu gizli kalır ve uygun şekilde ele alınamaz. Kendilerini sıkışmış, endişeli veya bunalmış hissetmelerine neden ve mutlu ve huzurlu olmalarını engelleyen korkuları yazmalarına veya çizmelerine yardımcı olun.

Bu, en çok korktukları şeyleri salıvermeleri için bir başlangıçtır.

3. Korkuyu Yenmede En İyi Motivasyonu Bulun

Korkunun üstesinden gelmek genellikle zor bir süreçtir. Zaman alabilir ve iç gücümüzü kullanmamızı gerektirir. Bunun için motivasyona, ilham kaynağına ve cesarete ihtiyacımız vardır. Çocuklarınıza korku da dahil yollarındaki engellerin üstesinden gelebilme becerisini öğretmek için hayatlarındaki içsel amaçları, tutkuları ve hayalleri ile bağlantı kurmalarına yardımcı olun. Sahip olabileceğimiz en büyük ilham kendi hayallerimiz, tutkularımız ve hedeflerimizdir. Hayaller güzel ve samimidir ve birey olarak öğrenip büyüdükçe değişecektir. Her yaşta her zaman bir hayalimiz olması önemlidir. Çocuklarınızı kendi içlerine girmeye ve hayal kurmaya teşvik edin. Çocuklarınızın gözlerini kapatmalarını ve hayallerini görebilmek için hayal güçlerini kullanmalarını, hayallerini yazmalarını veya çizmelerini ve onları gerçeğe dönüştürmek için harekete geçmelerini sağlayın.
 

7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun

4. Korkuyu Yenmek İçin Yapılacak Şeyleri Bilin

Çocuklarımızın korkularının ne olduğunu öğrendik ve korkularının temelini bir kaynakla ya da sebeple ilişkilendirdik. Çocuklarınız hayat yolculukları boyunca korku sınırlarını zorlayacaklar ve üzerlerindeki engelden kurtulmalarını gerektiren durumlar zamanla ortaya çıkacaktır.

Şahsen ben bu fırsatın içimde kelebeklerin ve enerjinin hareket ettiğini hissettiğimde yaklaştığını biliyorum. Farklı zamanlarda korku ile yüzleşmem gerektiği de oluyor. Korku ile yüzleşmek için harekete geçtikten sonra duygular karışır ve ileriye doğru ilerleyen ekstra bir güven duygusu oluştururuz. Çocuklarınızın bunu anlamalarına ve hayatta yapabileceğimiz en iyi şeyin bu olduğunu bilmelerine yardımcı olun. Onlara durumların sonucunu kontrol etmeye çalışmayı bırakmalarını veya kendileri dışındaki herkesin beklentilerini karşılamayı öğretin.

5. Aklın Gücü

Görselleştirme tekniklerinin insan beyninde ve vücudunda birçok seviyede işe yaradığı kanıtlanmıştır. Bu teknikler, çocukların ve yetişkinlerin korku ve kaygıdan kurtulmaları son derece faydalı ve yardımcıdır. Korku akılda ve bedende bulunur, bu nedenle zihni özgür olma aracı olarak kullanmayı çocuklara ve kendimize öğretebiliriz. Bedeninize erişin ve korkunun bedeninizde nerede ve nasıl durduğunu görün ve zihninizin gücünü korkuyu ve onunla ilişkili her şeyi serbest bırakmak için kullanın.

6. Korkunun Yenebilecek Şey Sevgi ve Barıştır

Sevgi ve barışta korku yoktur. Çocuklarınız için kendilerini sevilebilecekleri, güvende ve huzurlu hissedebilecekleri bir alan ve çevre yaratın. Evde çığlık atmak ve bağırmak çocuklar için çok rahatsız edici olabilir bu yüzden evde sakin bir konuşma tonu kullanmaya çalışın. Çocuklar bazı şeyleri bizim fark ettiğimizden daha fazla algılar ve yetişkinin davranışlarını kendine model alır. Çocuklarınıza kendileri ve başkaları için sevgi, saygı duygularının olmasını ve şefkatli olmalarını öğretin. Sevgi ve şefkatle dolu olduğumuzda korku için yer yoktur. Çocuklarınıza ve diğer insanlara karşı nazik ve sevgi dolu olun çünkü çocuklarınız sizden aynı davranışı öğrenirler.

7. Meditasyon

Zihnin barış içinde eğitilmesi ve sevgi ve şefkatle desteklenmesi, fiziksel ve zihinsel sağlık için esastır. Meditasyon şimdi okullarda ve evlerde yarattığı olumlu etkiden dolayı son zamanlarda normal bir uygulama haline geldi.

Meditasyonu uygulamanın birçok yolu vardır ve çocuklar bunu erken öğrendiğinde, hangi eylemlerin ve seçimlerin kendilerini korkudan arınmış, daha fazla barış ve neşeye götüreceğini bulabilirler. Meditasyon stres, endişe ve korkudan kurtulmaya yardımcı olur ve bu duyuları istikrar, özgüven ve öz sevgi ile değiştirir. Kullandığım birçok meditasyon tekniğinden Transandantal Meditasyon en zahmetsiz ve etkili olanıdır ve genç yaştakilere uygulanabilir.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/brent-feinberg/7-steps-to-help-your-children-overcome-fear

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog