Otizmli Bireylerin Benzer Hangi Belirtileri Vardır?

Otizmli Bireylerin Benzer Hangi Belirtileri Vardır?

Otizm yelpazesi, inanılmaz derecede geniş bir yetenek, zorluk ve geniş bir insan yelpazesini içerir. Otizm hakkında genel bilgi isterseniz, muhtemelen size şöyle söylenecektir: "Otizmi olan birini tanıyorsanız, otizmi olan birini tanıyorsunuzdur." Bu çeşitlilik, hastalığın 30 saniyelik anlamlı bir tanımını yapmanın şaşırtıcı derecede zor olabileceği anlamına gelir. Ancak bu, otizmi olan kişilerin ortak hiçbir şeylerinin olmadığı anlamına gelmez.


Otizm Spektrumunun Genişliği

Otizmi olan kişilerin belirtileri nispeten hafif ila çok şiddetlidir. Ayrıca, herkes aynı semptomları paylaşmaz. Tek bir otizm kişiliği yoktur ve otizmi olan herkes için etkili olan tek bir tedavi şekli yoktur. Otizm için tanısal kriterler şu "niteleyicileri" içerir:

 • Eşlik eden veya eşlik etmeyen zihinsel bozukluklar
 • Dil eşliğinde veya eşliğinde olmayan bozukluklar
 • Bilinen bir tıbbi veya genetik hastalık veya çevresel faktör ile ilişkili olanlar

Bu niteleyicilere ek olarak, tanı ölçütlerinde listelenmeyen ancak otizmli insanlar arasında genel popülasyona göre daha yaygın olan semptomlar da vardır. Örneğin, otizmi olan birçok insan (hepsi değil) uyku bozuklukları, gastrointestinal sorunlar, duygudurum bozuklukları ve/veya nöbet bozukluklarına sahiptir.

Otizmli bireyler arasında çok fazla fark olduğu için, otizmi olan "tipik" bir kişiyi tanımlamak çok zor olabilir. Spektrumdaki insanlar arasındaki daha belirgin farklılıklardan sadece birkaçı:

 • Spektrumdaki bazı insanların konuşma dili yoktur, ancak diğerleri dakikada çok fazla konuşur.
 • Bazıları diğer insanlarla çok meşgul (çoğu zaman çok meşgul), bazıları ise hayatlarının çoğunu tamamen yalnızlık içinde geçirmekle mutlu olurlar.
 • Bazıları kalabalık veya gürültü ile ilgili problem yaşamaz, bazıları ise floresan ampulün sesinden rahatsız olur.
 • Bazı otizmli insanlar karmaşık planlar yapma ve çok yönlü problemleri çözme yeteneğine sahipken, diğerleri günlük yaşamın temel görevlerini düşünme konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar.
 • Bazı otizmli insanlar saldırgan ve/veya kendi kendine saldırgan davranışlarda bulunurken, diğerleri nazik ve öfkeyle yavaşlar.
Otizmli Bireylerin Benzer Hangi Belirtileri Vardır?Otizmli Bireylerin Benzer Hangi Belirtileri Vardır?

Tüm Otizmli Bireylerin Paylaştığı Belirtiler

Otizm spektrumunda teşhis edilen tüm bireylerin ortak noktası:

 • Sosyal iletişim alanlarında önemli zorluklar
 • Tekrarlayan davranışlar
 • Belirli ilgi alanlarına aşırı odaklanma
 • Duyusal girdilere olağandışı tepkiler (ses, ışık, tat, vb.)

Bu farklılıklar üç yaşından önce mevcut olmalıdır ve bireyin sıradan yaşam aktivitelerine katılma yeteneğini zayıflatacak kadar belirgin olmalıdırlar. Bir alanda nispeten hafif semptomlar, diğerinde ise ciddi semptomlar olması çok olasıdır.

Spektrum İçindeki Sosyal İletişim Sorunları

Sosyal iletişim çok geniş bir kavramdır. Sadece konuşma kabiliyetini değil aynı zamanda soru sorma ve cevaplama, sözsüz beden dili gönderme ve alma, satırlar arasında gömülü gizli anlamları sezme ve çok daha fazlasını içerir.

Otizmi olan bazı insanlar bu alanda çok ciddi açıklara sahipler (hiç konuşamıyorlar veya konuşulan dili çok sınırlı şekillerde kullanıyorlar). Diğerleri karmaşık akademik soruları cevaplayabilir veya ilgi alanı hakkında uzunca konuşabilir, ancak ilgi alanlarını paylaşmayan biriyle nasıl sohbet edebileceği hakkında hiçbir fikirleri olmayabilir. Her iki durumda da, sosyal iletişim açığının günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Otizmi olan insanlar aynı şeyi tekrar tekrar aynı şekilde yapmaktan hoşlanırlar. Bazı insanlar için bu, aynı rutinleri takip etmek, aynı filmleri izlemek veya aynı konu hakkında konuşmak anlamına gelebilir. Diğerleri için tuvaleti temizlemek veya aynı sesi tekrar tekrar yapmak anlamına gelebilir. Her iki durumda da, tekrarlamanın ve sürekliliğin günlük yaşam üzerinde önemli bir olumsuz etkisi vardır.

Spektrumda Duyusal Zorluklar

Otizmi olan insanlar çoğu insandan duyusal girdilere farklı tepki gösterirler. Bazı insanlar bazı seslere, kokulara vb. karşı aşırı tepki gösterirler ve toplum içinde rahat olamazlar. Diğerleri daha sakin tepkiler verir. Bazıları sessiz ve loş ışıkları tercih ederken, diğerleri yüksek sesli müziği sever ve üzerlerinde baskı hissederken temastan kaçınırlar. Her iki durumda da, çoğu otizmli birey için duyusal zorluklar, sıradan yaşam deneyimlerinin tadını çıkarmalarını sağlıyor.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/what-symptoms-do-all-autistic-people-have-in-common-259980

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog