Çocuğunuzun Kendine Olan Güvenini Desteklemek

Çocuğunuzun Kendine Olan Güvenini Desteklemek

Çocuklarımız başarısız olduğunda aslında hep daha güçlü olduklarına inanmak isteriz. Peki bu, hiç başarılı olamamış çocukların en güçlü olduğu anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Başarılı olamama durumu, çocuklarımız deneyim kazandıklarında ve başarılı olmak için gerekli desteği aldıklarında faydalı olabilir.

İşin sırrı, aşırı korumacı bir ebeveyn ile çocuklarının daha güçlü ve kendinden emin bir şekilde büyümesi için zorlu bir süreçten geçmesi gerektiğine inanan disiplinli ebeveyn arasındaki ince farkı bilmektedir. Peki biz ebeveynler olarak, bu ince farkı bulmak için ne yapabiliriz?


Kontrolü Kendi Lehinize Azaltın

Ebeveynlerin çocukları için bir şeyler yapmak istemeleri normaldir. Sorun ise çocuklarının yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldukları zaman ortaya çıkıyor. Bunun için onlarla birlikte daha fazla aktivite yapılmalıdır. Bu şekilde ne yaptıkları üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınız bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenirler ve başarıyı elde edebilirler.

Mükemmelliği Beklemeyin Ama Denemelerine İzin Verin

Çocuklarınıza ne kadar çok müdahale ederseniz, kendilerini o kadar az güvende hissederler ve öğrenemezler. Ayrıca endişenizi mümkün olduğu kadar kontrol etmeli ve durum yalnızca hayati önem taşıdığında veya çocuklarınıza verdiğiniz görevi yapamadıklarını gördüğünüzde müdahale etmelisiniz. Çocuğunuz endişenizi algılarsa, sinirlenir ve denemeleri başarısızlıkla sonuçlanır.

Yavaş Yavaş Kendi Güvenlerini Oluşturmalarına Yardım Edin

Çocuklarınızın kendilerine olan güvenlerini arttırmanın tek yolu yönetilebilir zorluklarla baş etmelerini sağlamaktır. Bunu da basit görevleri çözmek için, onlara uygulamaları gereken bir strateji göstererek veya önererek ve başarılı olduklarında onlara övgü vererek sağlayabilirsiniz. Her başarı ne kadar küçük olursa olsun onlara daha zorlu bir görevle başa çıkmaları konusunda güven verecektir. Bilmeniz gereken şey de ihtiyaç duymaları halinde yardımınızı alabilmeleridir.

Korkularını Bilmelerini Sağlayın

Başarısızlık genellikle korkunun bir sonucudur, bu nedenle çocuklarınızı güvensiz veya korkutucu yapan şeyin ne olduğunu bilmeniz ve kendilerini bu şekilde hissetme nedenlerini çözmelerine yardımcı olmanız gerekir. Unutmayın, kendilerini iyi hissetmedikleri sürece, kendine güvenen insanlar olmak için gelişemeyeceklerdir.
 

Çocuğunuzun Kendine Olan Güvenini DesteklemekÇocuğunuzun Kendine Olan Güvenini Desteklemek

Teşvik Edin ve Öğretin

Hepimizin yaşamımızda biraz cesaretlendirilmeye ihtiyacı olduğundan, çocuğunuzu cesaretlendirin. Sürekli olarak, kendilerini motive etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun ve bu yardımlarınız attıkları her adımı izlemeniz için artık orada olmadığınızda işe yarayacak. İlk kez başarısız olduklarında da tekrar denemeleri gerektiği konusunda ısrarcı olun. Kendilerine inanmak onları çok daha güçlü yapacaktır.

Çocuklarınıza Övgü Verirken Dikkatli Olun

Övgüler gereklidir ancak çocuğunuzun neden övgü aldığını bilecek şekilde kullanılması gerekir. Sadece “Aferin!” demek, onları ne için tebrik ettiğiniz konusunda kafalarını karıştırabilir. Çocuğunuzun neler yaptığını anlamasını sağlayın. Bu onların güvenlerini pekiştirecek ve ne için övüldüklerini net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Çabalarını Göz Ardı Etmeyin

Bazen çocuklarımız bir şey için çok çaba sarf ederler ancak sonuç tatmin edici olmayabilir. Ne kadar çok çalıştıklarını bildiğinizden ve fazla hayal kırıklığına uğramadıklarından emin olun. Zeki olmak gibi kontrol edemedikleri şeylerden ziyade sıkı çalışma ve azim gibi kontrol edebilecekleri şeyler hakkında çocuklarınıza olumlu geri dönütler sağlayın.

Çocuklarımızın kendine olan güvenlerini artırmaya yardımcı olmak, hem kendimize hem de çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük yararlardan biridir. Ancak her zaman sabırlı ve destekleyici olmamız gerekir.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/marie-s-nieves/things-you-can-do-to-build-your-childs-confidence

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog