Çocuklara Okuma ve Yazma Becerilerinin Öğretimi İçin Yaratıcı Fikirler

Çocuklara Okuma ve Yazma Becerilerinin Öğretimi İçin Yaratıcı Fikirler

Özellikle çocuklukta başlayan bir süreç olduğundan, çocuklara nasıl okunup yazılacağını öğretmek için yaratıcı yollara ihtiyaç vardır. Çocuklar bu temel becerileri, erken dönemde öğrenmeyi eğlenceli bir süreç haline getiren ilginç yöntemlerle öğrenmelidir. Bir çocuğun okuryazarlık becerileri şarkı söyleme, oyun oynama, çizim yapma ve hikaye anlatıcılığından yola çıkılarak geliştirilir, bu nedenle bu beceriler günlük aktivitelerle desteklenebilir.


Ses Bilgisini Kullanmak

Çocuklar, harfleri kelimelerle eşlemeleri için nasıl kullanacaklarını sistematik olarak bilmelidir. Ses bilgisi aktiviteleri de, çocuklara harfleri kullanarak nasıl ses çıkarmaları gerektiğini öğretir. Böylece çocuklar, sesleri sistematik olarak tanırlar ve farklı seslerle kelimeler oluşturmak için harfleri birleştirirler. Bu bilgiyi yeni kelimeleri ve bunların nasıl telaffuz edildiğini ve nasıl yazıldığını belirlemek için kullanırlar. Bir çocuğun gelecekteki okuma zorluğundan kaçınabilmesi için harfler yerine sesleri tanımlaması çok önemlidir. Çocuklar bu sesleri tanımladıklarında, bilmedikleri kelimeleri de kendileri okuyabilir ve bu nedenle yazılı kelimeler ile sözlü bilgiler arasındaki bağlantıyı kurabilirler. Ses bilgisi aktiviteleri, çocukların okuma ve yazmada akıcılığı sağlayan görme ve harfleri tanımlama becerilerini destekler.

Eğlenceli Hikaye Kitapları

İçinde bulunduğumuz dijital çağda ebeveynler, çocuklarıyla birlikte kitap okumaktan ziyade, onlara elektronik cihazlar almayı tercih ediyorlar. Bunun çocuğun yazma ve okuma becerileri üzerinde bir etkisi var mı? Cevabı kesin değil. Ancak cihazın etki ettiği süreç kitaplardaki hikayeleri okumak ve tartışmak kadar verimli değildir. Çocuklar motivasyona ve desteğe ihtiyaç duyarlar ve öğretmenleri onları kitap okumaya, hikaye ve karakterler hakkında sorular sormaya teşvik eder. Çocukların okuma becerilerini geliştirmek için basit kelimeleri göstermeleri, onları seslendirmeleri ve kendi hikayelerini oluşturmaları teşvik edilmelidir. Melissa Thatcher, “Bu aktivite çocuğun sadece yaratıcı becerilerine değil, aynı zamanda yazma ve çizim becerilerine de odaklanıyor ve hayal güçlerinden faydalanmalarını sağlıyor.” diyor. Öğretmenler ve ebeveynler, çocukların okuma etkinlikleri esnasında öğrenebileceği her yeni kelimeyi belirlemelerini sağlayabilir.
 

Çocuklara Okuma ve Yazma Becerilerinin Öğretimi İçin Yaratıcı FikirlerÇocuklara Okuma ve Yazma Becerilerinin Öğretimi İçin Yaratıcı Fikirler

Okuma ve Yazma Oyunları

Çocukların okuryazarlık becerilerini etkin bir şekilde öğrenebilmeleri için, olumlu bir şekilde bir şeyle meşgul olmaları gerekir. Dil oyunları öğrencilere eşzamanlı olarak kelimeleri nasıl okuyacaklarını ve yazacaklarını öğreterek onları meşgul eder. ‘Alfabe Sıralama’ oyunu, öğrencilerin alfabeyi ve ilgili sesleri öğrenmesi için ideal oyunlardan biridir. Bu oyun öğrencileri hızlı düşünmeye, takım olarak çalışmaya ve kendi başlarına daha iyi yazmaya teşvik ediyor. ‘Tahmin Et’ gibi bir diğer oyun da, öğrencilerin ortak kelimeler oluşturan harfleri tahmin etmelerini sağlıyor.

Örnek Olmak

Ebeveyn olarak hevesli bir okuyucu olmak, sizi çocuklarınızın okuma ve yazma becerileri ile ilgilenmeye teşvik eder. Ashley Roth, “Çocuklar okuma ve yazma etkinliklerinin yetişkin aktiviteleri olduğunu gördüklerinde, bu etkinliklere tutkuyla katılacaktır.” diyor. Bu yüzden ebeveynlerin ortak kelimeleri nasıl tanımlamaları, hayal güçlerini ve iletişim kurmak için elde ettikleri bilgileri nasıl kullanmaları konusunda kendilerini teşvik etmeleri önemlidir. Çocuklar ebeveynleriyle birlikte okumaya başladıklarında, eğleniyorlar. Bu etkinlikler, ebeveynlerin yemek hazırlarken çocuktan yemek tarifini okumasına yardım etmesini isteyebileceği veya çocuğun dinleme ve anlama becerilerini test etmek için kısa sorularla anlatabileceği uyku öncesi hikayeler gibi etkinlikler olabilir.

Bu yazımızda, öğrencilerin okumayı ve yazmayı öğrenmelerini sağlamak için ebeveynlerin öğrenme stratejilerine ekleyebilecekleri yaratıcı fikirlerin bazılarını ayrıntılı olarak vurguladık. Ancak öğretim 'herkese uyan tek bedene uygun' bir süreç değildir ve bir çocuk için işe yarayan ipucu başka bir çocukta başarısız olabilir. Ebeveynlerin çocuklarını bireysel olarak değerlendirmeleri çok önemlidir. Böylece okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri için onları doğru bir şekilde destekleyebilirler.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/paul-bates/creative-ideas-for-teaching-children-to-read-and-write

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog