Derbyshire Dil Düzeneği (DLS)

Derbyshire Dil Düzeneği (DLS)

DLS, dil becerilerini geliştirmede zorluk çeken bireylere yönelik bir dil müdahale sistemidir. Bir çocuğun dil anlayışını ve kullanımını adım adım geliştirmeyi amaçlayan bir programdır.


Yaklaşım, “bilgi taşıyan kelimeler” fikrine dayanır. Bilgi taşıyan kelime, bir talimatı takip etmek için anlaşılması gereken bir cümlede herhangi bir kelimedir. Örnek olarak elinde oyuncak olan kişi çocuğa “oyuncağı al” dediğinde, çocuk bu cümledeki kelimeyi anlamak zorunda değildir, çünkü kişi ona ne istediğini zaten göstermiştir. Yani burada bilgi taşıyan kelime yoktur. Bununla birlikte, eğer kişinin elinde bir oyuncak ve bir kitap varsa ve çocuğa “oyuncağı al” diyorsa, çocuğun oyuncak ile kitap arasında ki ayrım yapması gerekir ve bu nedenle cümlenin bilgi taşıyan kelimesi vardır, diyebiliriz.

Talimatlar, görsel ipuçları, nesneler, el hareketleri vb. ile sağlanan ipuçlarına bağlı olarak sözcükler çeşitli miktarlarda bilgi içerebilir. DLS kullanarak, çocukların artan sayıda bilgi taşıyan kelimeleri içeren cümleleri anlamaları ve kullanmaları öğretilir.

Kimlerle Kullanabilirsiniz?

Program başlangıçta ciddi öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için tasarlandı; bununla birlikte, kelime hazinesi inşa etme, basit cümleleri ve temel dilbilgisini anlama ve kullanımını öğretmeyi hedeflediğinden, tüm çocuklar ve gençler ile birlikte kullanılması mümkündür. Yaklaşım çoğunlukla öğrenme güçlüğü çeken yetişkinlerle birlikte kullanılacak yetişkin dostu materyallerle uyarlanır.

Değerlendirme

Konuşma ve Dil Terapistleri, bireyin dil becerisini değerlendirmek için DLS'yi kullanır ve değerlendirmenin sonucuna bağlı olarak dil becerisini geliştirmek için aktiviteler planlarlar. Bu değerlendirme, çocuğun kaç kelime bildiğini, anlayabildiğini ve ifade edebileceğini, ayrıca bunların yaşları için ortalamanın içinde olup olmadığını ve cümleleri anlamalarını veya kullanımını geliştirmek için müdahalenin gerekli olup olmadığını gösterecektir.

Sembolik anlayış seviyesindeki bireyler için bir değerlendirme kitabı vardır, ancak aynı zamanda objektif seviyesindeki anlayışı değerlendirecek nesneler de vardır.

Bir bilgi taşıyan kelime talebinin, tek kelime anlama seviyesinde olduğu, çocuğun iki kelime bilgisi içeriyor olması halinde ise, çocuğun iki kelime anlama seviyesinde olduğu açıklanmaktadır.
 

Derbyshire Dil Düzeneği (DLS)Derbyshire Dil Düzeneği (DLS)

Terapi Kaynakları

Terapi 3 aşamaya ayrılır:

 

 1. Erken Kelime Aşaması: Çocuklara kelime kullanımını anlama ve genişletmeyi öğretmek.
 2. Basit Cümle Aşaması: Çocuklara iki ila dört bilgi taşıyan sözcükleri içeren cümleleri anlama ve kullanmalarını öğretmek.
 3. Dilbilgisi ve karmaşık cümle aşaması: Çocuklara artan karmaşıklık ve farklılık kavramlarının cümlelerini kullanmayı öğretme aşamasıdır.


Anlama becerileri, çocuğun konuşmacının talimatlarını takip etmesi durumunda başarılı olduğu oyunlar ve aktiviteler kullanılarak geliştirilir.

Etkinlik Örneği

Basit Cümle Aşamasından gelen talepleri anlamaya yeni başlayan bir çocuk için bir oturum, bir bebeğin çay partisi şeklinde olabilir. Dil ve konuşma terapisti, çocuğun anlayış seviyesini arttırmak için farklı talep türleri kullanacaktır.

Çocuğa iki kelime düzeyinde yöneltilen talepler:

- “Bana Dolly'nin fincanını ver.”

- “Bana Teddy'nin tabağını ver.”

Üç kelime seviyesine örnekler:

- “Bisküvileri masaya koy.

- “Teddy’ye büyük bardağı ver.”

Dört kelime seviyesine örnekler:

- "Dolly'nin masanın altına oturmasını sağla."

- "Teddy'ye küçük mavi tabakı ver."

Bir kelimenin cümle içinde bilgi taşıyan bir kelime olmasını sağlamak için “seçim” yapılmalıdır.

Etkinlik, dil ve konuşma terapistinin cümle yapılarını sıkça kullanabileceği ifadeler için de doğal bir bağlam sağlamalıdır, böylece çocuk nispeten başarılı olabilir ve dil becerilerinin sınırlarını zorlayabilir.

Etkinlik, çocuğun geliştireceği dil ve cümle yapılarını ortaya çıkaran zevk alacağı bir şey olmalıdır.

Kaynakça: http://integratedtreatmentservices.co.uk/our-approaches/speech-therapy-approaches/derbyshire-language-scheme/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog