Sabah Depresyonu Teşhis ve Tedavisi

Sabah Depresyonu Teşhis ve Tedavisi

Teşhis

Doktorlar, bir kişiye belirtilerini sorarak, depresyon ve sabah depresyonu gibi günlük değişimleri teşhis etmeye başlar.

Ruh hali, uyku, kilo ve iştah değişiklikleri hakkında sorular sorabilirler. Doktor, bu belirtilerin ne kadar sürdüğünü ve iyileşip iyileşmediklerini tespit etmeye çalışacaktır.


Ayrıca, benzer belirtilere neden olabilecek tıbbi bir durum gibi diğer olası nedenleri de ekarte etmeye çalışacaklar. Hipotiroidizm bir örnektir.

Bazı ilaçlar aynı zamanda ruh halindeki değişikliklere ve depresyon belirtilerine de neden olabilir, bu nedenle doktor bir kişinin aldığı herhangi bir ilacı da soracaktır.

Tedavi

İntihar düşünceleri veya kendine zarar verme düşünceleri olan herkes acil tıbbi yardım almalıdır. Bir doktor acil ve sürekli bakım sağlamada yardımcı olabilir.

Depresyon için aşağıdakiler gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır:

Psikoterapi: Bu, kişinin olumsuz düşünce kalıplarını tanımasına ve olumlu davranışları öğrenmesine yardımcı olabilir. Grup veya aile terapisi ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olabilir.

İlaçlar: Yardımcı olabilecekler arasında anti-depresanlar, duygudurum dengeleyiciler ve antipsikotikler bulunur. Doğru ilacı ve dozu bulmak zaman alabilir ve deneme yanılma yapabilir.

Egzersiz: Özellikle açık havada düzenli egzersiz yapmak, hafif ve orta şiddette depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Dışarıda egzersiz yapmak, özellikle uykusuzluğu azaltabileceğinden ve bol miktarda doğal ışığa maruz kalmayı sağlayabileceğinden, sabah depresyonu olan kişiler için faydalı olabilir.

Beyin stimülasyon tedavileri: Nadiren birinci basamak tedavi olsa da, elektrokonvülsif tedavi ve tekrarlayan transkranial manyetik stimülasyon gibi beyin stimülasyon tedavileri, şiddetli depresyon belirtilerini azaltabilir.

Bazı insanlar akupunktur, meditasyon ve yoga gibi alternatif tedavilerden de yararlanırlar. Bunlar, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve iyi bir zihinsel sağlığı korumalarına yardımcı olabilirken, majör depresif bozukluk için tıbbi tedavinin yerini almamalıdır.
 

Sabah Depresyonu Teşhis ve TedavisiSabah Depresyonu Teşhis ve Tedavisi

Başa Çıkma

Tıbbi tedavileri sürdürürken, bir kişi semptomlarla başa çıkmalarına yardımcı olabilecek alışkanlıklar edinmek isteyebilir. Olumlu değişiklikler şunları içerebilir:

Uyku hijyeninin iyileştirilmesi: Bir kişi yatak odasını karartıp, sıcaklığı serin tutarak ve cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlardaki gibi ekranlardan gelen dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırarak daha iyi kalitede uyku geliştirmeye yardımcı olabilir.

Geceleri ertesi sabah için hazırlanma: İş veya okul için kıyafet ve eşya hazırlamak ve öğle yemeğini önceden hazırlamak, bir insan uyandığında az motivasyona veya enerjiye sahipse sabahları kolaylaştırabilir.

Yeterince dinlenme: Uyumaya ve aynı anda uyanmaya ve gece 8 saat uyumayı denemek belirtileri iyileştirebilir.

Sabaha fazladan izin verme: Eğer mümkünse erken uyanmak veya daha sonra başlayacak bir çalışma programını ayarlamak, sabahları basıncı ve stresi azaltabilir.

Işık ipuçlarını kullanma: Işık, vücuda sabah ve uyanma saatinin geldiğini bildirir. Perdeleri hemen açmak veya her gün aynı saatte açmak için bir tepe lambasını zamanlamak vücudun uyanmasına yardımcı olabilir.

Bir doktor veya terapist, bir kişinin belirtilerine ve ihtiyaçlarına göre kişisel önerilerde bulunabilir. Bazı araştırmalara göre, sabah depresyonu yaygın bir günlük depresyon şeklidir.

Bir kişinin sabah depresyonu varsa, tıbbi tedaviler ve destek yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322155.php

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog