Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Seçenekleri

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Seçenekleri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) beyni ve davranışları etkileyen bir hastalıktır. DEHB'nin kesin olarak bilinen bir tedavisi yoktur, ancak birkaç seçenek çocuğunuzun semptomlarını yönetmesine yardımcı olabilir.

Tedaviler davranışsal müdahalelerden reçeteli ilaçlara kadar uzanmaktadır. Birçok durumda, tek başına ilaç tedavisi DEHB için etkili bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, diğer seçeneklerin dahil edilmesinin önemli olduğunu öne sürmektedir. DEHB'yi tedavi etmede mevcut seçenekler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Uyarıcı Ve Geçici Olmayan İlaçlar

DEHB tanısı olan bir çocuk için ilaç tedavisi tedavinin önemli bir parçasıdır. Ancak, ebeveyn olarak bu kararı almak kolay olmayabilir.

En iyi seçimi yapmak için, siz ve çocuğunuzun doktoru ilacın iyi bir seçenek olup olmadığına karar verirken birlikte çalışmalısınız. Ayrıca, doktora çocuğunuzun sadece okul saatlerinde mi yoksa akşamları ve hafta sonları da ilaca ihtiyacı olup olmadığını sorun. Siz ve doktor çocuğunuz için hangi ilaç türünün en iyi olabileceğini de belirlemelisiniz.

Merkezi sinir sistemi uyarıcıları, DEHB ilaçlarının en sık reçete edilen sınıfıdır. Bu ilaçlar dopamin ve norepinefrin denilen beyin kimyasallarının miktarını artırarak çalışırlar. Bu etki çocuğunuzun konsantrasyonunu arttırır ve daha iyi odaklanmalarına yardımcı olur.

Merkezi sinir sistemi uyarıcıları, DEHB ilaçlarının en sık reçete edilen sınıfıdır. Bu ilaçlar dopamin ve norepinefrin denilen beyin kimyasallarının miktarını artırarak çalışırlar. Bu etki çocuğunuzun konsantrasyonunu arttırır ve daha iyi odaklanmalarına yardımcı olur.

Terapötik DEHB Tedavileri

Çeşitli terapi seçenekleri DEHB olan çocuklara yardımcı olabilir. Bu seçeneklerden bir veya daha fazlasının çocuğunuz için iyi bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Psikoterapi

Psikoterapi, çocuğunuzun DEHB ile baş etme duygularını geliştirmesine yardımcı olabilir. DEHB çocuğunuzun akranları ve otorite figürleriyle sorun yaşamasına neden olabilir. Psikoterapi, çocukların bu ilişkileri daha iyi ele almasına yardımcı olabilir.

Psikoterapide, bir çocuk davranış kalıplarını keşfedebilir ve gelecekte nasıl iyi seçimler yapabileceğini öğrenebilir. Ve aile terapisi, yıkıcı davranışlarla en iyi nasıl çalışılacağını bulmaya yardımcı olmak için harika bir yol olabilir.

Davranış Terapisi

Davranış terapisinin amacı, bir çocuğa davranışlarını nasıl izleyeceğini öğretmek ve daha sonra bu davranışları uygun şekilde değiştirmektir. Siz, çocuğunuz ve belki de çocuğun öğretmeni birlikte çalışacaksınız. Çocuğunuzun belirli durumlara cevap olarak nasıl davrandığına ilişkin stratejiler geliştireceksiniz. Bu stratejiler genellikle çocuğun uygun davranışları öğrenmesine yardımcı olmak için bir tür doğrudan geribildirim içerir. Örneğin, olumlu davranışları desteklemek için bir sembol ödül sistemi geliştirilebilir.
 

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi SeçenekleriDikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Seçenekleri

Sosyal Beceri Eğitimi

Bir çocuğun sosyal ortamlarla ilgili ciddi sorunları göstermesi durumunda sosyal beceri eğitimi bazen yararlı olabilir. Davranış terapisinde olduğu gibi, sosyal beceri eğitiminin amacı çocuğa yeni ve daha uygun davranışları öğretmektir. Bu DEHB olan bir çocuğun başkalarıyla oynamasına ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bir terapist, aşağıdaki gibi davranışları öğretmeye çalışabilir:

-sırayı bekleyebilmek
-oyuncak paylaşımı
-yardım istemek
-alay ile başa çıkmak

Destek Grupları

Destek grupları, DEHB'li çocukların ebeveynlerine benzer deneyimleri ve endişeleri paylaşabilecek diğerleriyle bağlantı kurmalarında yardımcı olmak için mükemmeldir. Destek grupları, ilişkilerin ve destek ağlarının kurulmasına izin vermek için genellikle düzenli olarak toplanır. DEHB ile başa çıkma konusunda yalnız olmadığınızın bilinmesi birçok ebeveyn için büyük bir rahatlama olabilir.

Destek grupları, özellikle çocuğunuz yakın zamanda teşhis edilmişse, çocuğunuzun DEHB'si ile başa çıkmak için fikir ve stratejiler için harika bir kaynak olabilir. Doktorunuza bölgenizdeki destek gruplarını nasıl bulacağını sorun.

Ebeveynlik Becerileri Eğitimi

Ebeveynlik becerileri eğitimi, çocuğunuzun davranışlarını anlamak ve yönetmek için araçlar ve teknikler sunar. Bazı teknikler aşağıdakileri içerebilir:

Anlık ödüller: İyi davranış veya iş için bir puan sistemi veya başka bir ani ödül yolu kullanmayı deneyin.

Zaman aşımları: Çocuğunuz çok fazla ya da kontrol dışı kaldığında bir zaman aşımı kullanın. Bazı çocuklar için, stresli veya aşırı teşvik edici bir durumdan çekilmek, bir daha benzer bir durum ortaya çıktığında daha uygun şekilde nasıl tepki verebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Beraberlik: Keyifli veya rahatlatıcı bir aktiviteyi paylaşmak için her hafta birlikte zaman bulun. Birlikte bu süre zarfında, çocuğunuzun ne yaptığını belirtmek ve güçlü yanlarını ve yeteneklerini övmek için fırsatlar arayabilirsiniz.

Başarı için çaba gösterme: Durumları çocuğunuzun başarı bulmasını sağlayacak şekilde yapılandırın. Örneğin, bir seferde yalnızca bir veya iki oyun arkadaşı almalarına izin verebilirsiniz, böylece aşırı uyarılmazlar.

Stres yönetimi: Stresi yönetmeye yardımcı olmak için meditasyon, gevşeme teknikleri ve egzersiz gibi yöntemleri kullanın.

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Miray Polat tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Miray Polat’tan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog