Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?

Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?

Çocuğunuzu nazik, şefkatli, meraklı ve saygılı biri olarak yetiştirdiğinizden emin olmak için elinizden geleni yaptınız. Ve yakında çocuğunuz okul öncesi eğitime başlayacak, bu da onun istediğiniz kişi olmasını sağlamak için, gün boyunca onu gözlemleyemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ama eğitim kurumlarında çocukların her şeyi dikkate alınarak eğitim süreci ilerletiliyor. Bu da, erken çocukluk gelişiminin yedi alanı dikkate alınarak yapılıyor. Bu alanların ne olduğunu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.


Kaba Motor

Bu, çocuğunuzun hâlihazırda öğrendiği becerilerin en temellerinden biridir. En basit ifadeyle, çocuğunuzun büyük kas gruplarını ve bunları vücudunda nasıl kullanacağını öğrendiği becerilerdir. Çocuğunuz çoktan emeklemeyi bitirmiş ve yürüyorken, öğrenmesi gereken her zaman daha büyük motor becerileri vardır. Aktif oyunlara katılmak ve spor yapmak, çocuğunuz okul öncesi eğitimine devam ederken bu becerileri elde edebileceği yöntemlerden sadece birkaçıdır.

İnce Motor

Çocuklar, el-göz koordinasyonu ve daha fazlasını öğrenmek için ellerindeki kaslarını nasıl kontrol edeceklerini öğrenmek zorundadır. Bunu da, sınıfta makas kullanarak, boyama yaparak, legolarla oynayarak, resim çizerek ve daha fazlası ile öğrenir. Bu beceriler daha sonra çocuğunuzun enstrüman çalması gibi daha ileri becerilere dönüşebilir.
 

Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?Erken Çocukluk Gelişiminde 7 Temel Alan Nelerdir?

Dil

Dil becerileri yetişkinlik çağında bile mükemmelleşmesi biraz zaman alan becerilerdir. Çocuklarımıza okumayı ve onlarla mümkün olduğunca sık konuşmayı seviyoruz, böylece isteklerini, ihtiyaçlarını, fikirlerini ve daha fazlasını iletmeyi öğrenebiliyorlar.

Bilişsel Alan

Bilişsel beceriler, çocukların sebepleri ve etkileri anlamak için geliştirdikleri becerilerdir. Bu tür beceriler, kalıpları sayma ve tanıma gibi erken matematik becerilerine de yardımcı olacaktır.

Sosyal-Duygusal Alan

Çocuklar uzun vadede başarılı olmak için sosyalleşmek zorundadır. Diğer çocuklarla zaman geçirmek sadece paylaşmak gibi önemli becerileri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda onlara iyi davranışları geliştirme şansı verir.

Kendi Kendine Yardım

Çocuğunuzu bir anaokuluna kaydettirmenin en iyi yanlarından biri, kendilerine biraz güvenmeye başlayabilecek olmalarıdır. Onlar size güveniyor olsalar da, doğdukları andan beri ilk defa sizden uzakta uzun bir zaman geçirecekler, bu yüzden kendilerine güvenmeleri gerekiyor. Çocukların kendilerine yardımcı olabilmeyi öğrenmelerinin en önemli yollarından biri de, anaokulunda alınan tuvalet eğitimidir.

Ahlak/Değerler

Kendine saygı ve sevginin ebeveynlerimizden öğrendiğimiz davranışlar olduğuna inanmamıza rağmen, çocuklar sınıflarında olduğu gibi başkalarının kişiliklerine ve alışkanlıklarına maruz kalarak da kendileri hakkında çok şey öğrenme eğilimindedir. Ek olarak, anaokulundaki eğitmenler gibi olumlu modeller, çocuğunuza doğru ve yanlış arasındaki farkı daha iyi kavrama ve farklı olanları kabul etmeyi öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/preschool-houston/what-are-the-7-domains-of-early-childhood-development/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog