Çocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam Becerisi

Çocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam Becerisi

Bir ebeveyn olarak asıl işiniz, çocuğunuzla kendi başlarına hayatlarını sürdürebilecekleri gün gelinceye kadar ilgilenmektir. Çocuklarınız evden ayrılmadan önce bağımsız yaşamaya hazır olduklarından emin olun. Bunun için, çocuğunuzun kendi başına yaşamadan önce öğrenmesi gereken temel yaşam becerilerini gözden geçirmek için iyi bir fikir olabilir.


Pratik Yaşam Becerileri

1. Zamanı yönetin: Öncelikleri belirlemek ve dikkat dağıtıcı şeylerle baş etmek için çocuğunuza olumlu bir rol model olun. Çocuğunuza bir takvimi nasıl kullanacağını gösterin.

2. Verimli çalışın: Çocuğunuzu okumaya teşvik edin. Herhangi bir şey üzerinde anahtar kavramları tanıma ve kendi kendini sınama yöntemlerini nasıl tasarlayacağını gösterin.

3. Bütçeye sadık kalın: Çocuğunuzun yaptığı seçimler, okulda ne kadar harçlık biriktireceklerine ve mezun olduklarında seçeneklerinin ne olacağını belirlemeye yardımcı olacaktır. Onlara, harçlıklarını yönetmek gibi görevler vererek finansal sorumluluk geliştirmeye başlamalarını sağlayın.

4. İyi beslenin: Sağlıklı beslenme alışkanlıkları da erken başlar. Alışveriş yapmak için çocuğunuzu yanınıza alın ve akşam yemeğini beraber hazırlayın. Sebzeler, meyveler ve diğer bütün yiyeceklerle zengin, dengeli bir şekilde beslenmenin önemini vurgulayın. Çocuğunuza temel pişirme tekniklerini öğretin.

5. Temizlik yapın: Çocuklarınıza süpürmeyi, toz almayı ve çamaşırlarını yıkamayı öğretmek için zaman ayırın.

6. Güvende olmalarını sağlayın: Çocuğunuzla kendisini koruma hakkında konuşun. Sağduyu uyarıları sağlayın ve kendi deneyimlerinizi paylaşın.

7. Acil durumları ele alın: Çocuğunuz bir fırtına çıktığında dışardaysa ne yapması gerektiğini biliyor mu? Yaygın acil durumlara nasıl hareket edeceğinizi birlikte inceleyin.
 

Çocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam BecerisiÇocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam Becerisi

Sosyal ve Psikolojik Yaşam Becerileri

1. Temel değerleri netleştirin: Çocuğunuzun seçtiği değerler davranışlarını yönlendirecektir. İnançlarını dile getirmelerini ve uygulamalarını sağlayarak umut verici bir yöne yönlendirin.

2. Cömertliği sağlayın: Gençler, başkalarına yardımcı olurlarsa daha yüksek oranda başarılı olurlar. Kaynaklarını paylaşmalarını ve bazı hizmetlere gönüllü olmalarını teşvik edin.

3. Dikkatli davranın: Mobil cihazlar ortalama dikkat süresini kısaltıyor. Çocuğunuzun dikkatin gücünü anlamasını istiyorsanız cihazlardan uzak durun. Konuşurken onlara tüm dikkatinizi verin ve mümkünse TV'yi kapatın.

4. Stresi yönetin: Dikkatli olmak, çocuğunuzu depresyon ve endişeden korumanıza yardımcı olacaktır. Fiziksel egzersiz yaparak veya bir hobi üzerinde çalışarak rahatlamayı da öğrenebilirler.

5. İletişim görgü kuralları: Çocuğunuz hayatının çoğunu telefonda geçirse bile, etkili bir şekilde iletişim kuramayabilir. Çocuklarınızı kendilerini tanımlamaları ve net bir şekilde konuşmaları için eğitin.

6. Yüz yüze konuşun: Çocuğunuz sosyal medyada daha rahat olabilir. Gerçek zamanlı konuşma yapabilecekleri düzenli aile yemekleri düzenleyin. Yemek masasında hiçbir cihaza izin verilmemesini aile kuralı haline getirin.

7. İlişkileri geliştirin: Destekleyici ilişkiler sağlık ve refah için çok önemlidir. Arkadaşlık ve bağlantı kurma konusunda çocuğunuza koçluk yapın.

8. İddialı olun: Çocuğunuza sağlıklı bir özgüven geliştirmesi ve kendileri için savunması için yardım edin. İsteklerini ve ihtiyaçlarını nasıl paylaşacaklarını bilmek, hedeflerine ulaşmalarını daha da kolaylaştırır.

Çocuğunuzun yetişkinliğe geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Çocuklarınızı onlar küçükken koruyun ve daha sonra onlara daha fazla sorumluluk verin ve kendilerini korumasını öğretin. Böylece doğru zamanda kendi başlarına kalmaları için gereken becerileri kazanmalarında onlara fayda sağlamış olursunuz.

Kaynakça: https://childdevelopmentinfo.com/development/15-valuable-life-skills-to-teach-your-teen-as-they-prepare-for-adulthood/#.XPJwS7fVLIU

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog