Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?

Pek çok insan, özellikle sabahları ilk şey olarak, bir tür kafein olmadan günle yüzleşemez. Çay ve kahvede, kafein genellikle insanlara gün boyunca yardımcı olan günlük ritüellerin bir parçasıdır.

Ancak tıp dünyası, kafeinin yararları ve riskleri söz konusu olduğunda bölünmüştür. Akıl sağlığı üzerindeki etkisi ateşli bir şekilde tartışılıyor. Birçoğu kafeinin depresyonu hafifletebileceğine inanırken, diğerleri onu daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor.

Bu makale, tartışmanın her iki tarafına da bakarken, diğer gıdaların depresyon üzerindeki etkilerine de bakmaya çalışacaktır.

Olası Olumsuz Etkiler

Tıp dünyasında kafeinin depresyona karşı etkili bir koruyucu olduğunu kabul etmeyen pek çoğu, kahve ve kafeinin işleri daha da kötüleştirebileceğini savunuyor.

Yoğun kahve tüketimi ve kafein alımı, aşağıdaki gibi rahatsız edici belirtilere neden olabilir:

-kaygı
-baş ağrısı
-artan kan basıncı
-çarpıntı
-mide bulantısı
-huzursuzluk

Bu belirtilerin her biri vücudun "savaş ya da kaç" tepkisi ile ilgilidir. Bu cevap kafein tarafından çok sık tetiklenirse, iltihaplanma ve hastalığa neden olabilir.

Bazı çalışmalar kahve alımı ile depresyondaki artış arasında da bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bir makaleye göre, kafein tüketimi, duygudurum bozukluğu olan kişilerde depresyonu daha da kötüleştirebilir. Çalışmada, özellikle panik ataklara eğilimli kişilerde artmış endişe eğilimi olduğu vurgulandı.

Kafein, yalnızca sinir sistemine geçici bir destek sağlar. Sonuç olarak, depresyonu olan insanlar, etki bittikten sonra ruh hallerinde daha ciddi bir düşüş yaşayabilir. Depresyonu olan kişilere çok miktarda kafein tüketmemeleri tavsiye edilir.

Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?Kafeinin Depresyon Üzerindeki Etkisi Nedir?
Olası Olumlu Etkiler

Kafein alımı ile depresyon arasındaki ilişkinin tıbbi çalışmaları, özellikle kahve ve çayda tüketildiğinde, genellikle kafeinin depresyon oranını azaltabildiğini göstermektedir. Hatta bazıları kafeinin intihar oranını azaltabileceğini öne sürecek kadar ileri gidiyor.

1980 ve 2015 yılları arasında Çin'de yapılan çalışmalar, kafeinle ilişkili depresyonun nispeten düşük olduğunu ve tüm vakalarda insanların yüzde 1'inden azını etkilediğini buldu.

Araştırmalar ayrıca, kafein alımının bir sonucu olarak depresyon riskinin, bireylerin günlük kafein alımını artırdıklarında gerçekten düştüğünü göstermiştir.

Araştırmacılar, kafein ve kahve tüketiminin depresyon riskini önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmışlardır.

12 çalışmanın bir başka analizi ise, kafein ve depresyon arasındaki ilişkiyi 346.913 bireyde ve 8.146 depresyon vakasında incelemiştir. Çalışma, özellikle kahvede bulunan kafeinin depresyonu önlemede koruyucu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır.

Bu çalışma aynı zamanda fincan başına kafein içeriği düşük olan çayın, depresyonun önlenmesinde daha az koruyucu olduğunu ancak yine de bir dereceye kadar etkili olduğunu buldu.

Kahve neden depresyon riskini azaltmakta çaydan daha iyidir?

Depresyon riskini azaltmada kahvenin çaydan daha etkili görünmesinin nedeni, bazı bileşenlerinin depresyonun olumsuz etkilerini engelleyebilmesidir.

Kahve ayrıca klorojenik asit, ferulik asit ve kafeik asit içerir. Bu asitler, depresyonlu insanların beyninde yer alan sinir hücrelerinin iltihabını azaltabilir.

Kafeinin doğal antioksidan özellikleri ile birlikte, kahve beynin etkilenen bölgelerinde bir iltihap önleyici olarak işlev görebilir. Bu, iltihaplanma ile ilişkili depresyonun neden olduğu rahatsızlık ve rahatsızlıkların bir kısmını hafifletebilir.

Ancak, tüm çaylar depresyon riskini azaltmada kahveden daha az etkili değildir. Yeşil çay, yüksek antioksidan özelliği ile depresyona karşı korunmada kahve kadar etkili olabilir.

Kaynakça: https://www.medicalnewstoday.com/articles/313988.php?iacp

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı tarafından yapılmıştır.
Uzman Klinik Psikolog Gizem Kıyıcı’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog