Bebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas Koordinasyonu

Bebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas Koordinasyonu

Çocuğunuzun ilk altı ayı, hayatı boyunca her gün ihtiyaç duyacağı bir beceri olan el-göz koordinasyonunu geliştirmeye başlayacağı çok önemli bir zamandır. Bu süreçte, çevresini keşfetmek için güçlendiğini ve yeni hareketler yapmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu makalede, yapabileceği belirli hareketlerden bahsedeceğiz ve gelişimini desteklemek için yapabileceğiniz şeylerden bahsedeceğiz.


İlk ay

Yaşamının ilk ayında çocuğunuz ortamına uyum sağlamaya başlıyor. Bu, onun için bir uyum dönemidir, bu yüzden onun empati kurmasına yardımcı olmanız ve gereksinimlerine karşılık vermeniz gerekecektir. Temasınız, kendini güvende hissetmesini sağlar. Ellerine, ayaklarına ve yüzüne hafifçe masaj yaparak rahatlamasına yardımcı olun. Başparmaklarınızı kullanarak ellerine ve ayak tabanlarına hafifçe masaj yapın. Kulaklarını okşayın ve parmaklarınızla kaşlarından çenesine doğru kalp çizerek masaj yapın. Çocuğunuzun gözleri, hareketini göreceğiniz ilk şeylerden biridir. Sizi sadece bir adım öteden görebilecek ancak bu mesafe sizi görmesi için yeterli. Tanıdık seslere bakmaya çalışabilir. Güven duygusunu da geliştirirken, onun sıkı ve minik ellerini açmaya başladığını fark edeceksiniz. Bunlar, etrafındakileri tanıma girişimindeki ilk hamleleridir. Ritmik hareketler kullanarak ve çocuğunuzu sallayarak ve göğsünüze karşı doğru pozisyonda tutarak rahatlaması için güvenli bir alanda olduğunu hissetmesini sağlayın. Bu şekilde dokunuşlarınızı hissedecek.

İkinci ay

Bu ayda, sevginizin ve dokunuşunuzun çocuğunuzun gerilmeye başlayacak kadar kendinden emin hissettirdiğini fark edeceksiniz. Karşısında yüzünüzü ya da parlak bir oyuncağın olması, kafasını yavaşça kaldırması için onu teşvik edecektir. Bebeğinizin kafa kontrolü ve kas kuvveti, sizinle bu anlamlı etkileşimler sırasında güçlenir. Ellerini keşfettiği için, onları görmeye ve heyecanlandığında kollarını sallamaya çalışabilir. Birçok denemeden sonra, onları ağzına götürür ve emme hareketi yaparak kendini rahatlatır.

Üçüncü ay

Bu ayda çocuğunuz elinde küçük bir nesneyi tutabilir. Karnının üstünde yatarken üst bedenini destekleyebilecek ve hatta sarkan nesnelere uzanabilecektir. Tamamen bağımlı bir yeni doğanın aktif ve duyarlı bir bebeğe olan dönüşümünü fark edeceksiniz. Hareketleri çok daha koordineli olacak, hareketli nesneleri takip edebilecek ve çıngırak gibi küçük bir oyuncağı sallayabilecektir. Daha fazla gönüllü kontrol ve güç kazanacaktır. Ayrıca sert bir yüzey üzerinde dururken bacaklarıyla kendini ittirmeye başlayacaktır. Vücudunun daha rahat olduğunu fark edeceksiniz. Ellerini açıp kapatarak, bacaklarıyla tekmeleme hareketi yaparak ve bacaklarını kaldırarak kendini eğlendirebilir. Onun için bir oyun alanı oluşturarak kendini keşfetmesini sağlayın. Yumuşak bir battaniye ve gürültülü oyuncaklar kullanarak çocuğunuzun ayak ve göz hareketlerini keşfetmesini teşvik edin.
 

Bebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas KoordinasyonuBebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas Koordinasyonu

Dördüncü ay

Bu ayda çocuğunuz o kadar duyarlı olacak ki ona bir şey verdiğinizde elini açabilecek. Yüzü yukarıya uzanırken ayaklarını kontrol edebilecek ve renkli, hareketli oyuncakları takip etmeyi sevecektir. Geçtiğimiz aylarda, yuvarlanma ve oturma gibi daha zorlu hareketler için gereken kas kontrolünü öğrenmişti. Onu, düz bir yüzeyde dururken kendi ağırlığını destekleyebildiğini göreceksiniz. Her gün daha da güçlendiğini ve elleriyle bir yerlere tutunup oturmaya çalışacağını göreceksiniz. En sonunda da desteklediğinizde kendi kendine oturur pozisyonda kalabilecek. Karın üstü pozisyonların öğrenilmesi önemlidir. Çocuğunuzu bu şekilde, boynunu, omuzlarını ve gövdesini güçlendirmek için hareketlerini ve kas koordinasyonunu sürdürmeye devam edecektir.

Beşinci ay

Çocuğunuz çok güçlenecek, elleriyle daha büyük nesneleri tutabilecektir. Sadece karnının üzerinde oynarken nesnelere ulaşmaya çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda onları yakalayabilecektir. Göğsü ve kolları o kadar güçleniyor ki, göğsünü kaldırmak için kollarını kullanarak arkasına yaslanmaya başlayacaktır. Bu hareket de üst vücudu güçlendirir ve kasları otururken sabit ve dik durmaya hazırlar. Bebeğinizin hareketleri o kadar koordine olacak ki, aynı anda her iki elini de kullanarak bir nesneyi yakalayabilecektir. Onu takip edin ve ona doğru dönerek pratik yapabilmesi için farklı sesler kullanın. Keşif ve kendini bilinçlendirme duygusunu teşvik etmek için bir ayna kullanın. Merakının ona bir şeylere ulaşmayı sağladığını ve vücudunun var olduğunu bile bilmediği kısımlarını keşfettiğini göreceksiniz.

Altıncı ay

Sevginiz ve bağlılığınız, çocuğunuzun desteksiz oturmaya hazır olmasını sağlar. Gelişen el-göz koordinasyonu aynı zamanda nesneleri bir yerden diğer yere taşımalarını sağlayacak. Çocuğunuzun beyni, her iki yönde de yuvarlanacak ve kendi başına oturmaya devam etmeyi deneyecek kadar güçlü olacaktır. Bu keşifler sayesinde çevresini daha da merak edecektir. Ayrıca farklı duyuların daha fazla farkına varacak ve ayak parmaklarını kıvırmak ve farklı dokuları hissetmek için halıya vurmak gibi küçük hareketler göreceksiniz.

Çocuğunuz yakında daha büyük hareketleri yapacak, gezinme ve yürüme gibi daha büyük dönüm noktalarıyla mücadele edecek.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/your-babys-first-movements-and-coordination/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog