Çocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Çocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Çocuklarınızın onlar için birçok durumla ilgilenmenize ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun diş sağlığı ve bakımı da hem sizin hem de çocuğunuzun sorumluluğunda olan bir şeydir. Aşağıdaki ipuçlarıyla, çocuklarınızın dişlerinin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Erken başlayın.

Bebeğiniz ilk dişlerini çıkardığında, dişlerini fırçalama alışkanlığını edindirmeye başlayın. Bu önemlidir, çünkü formül sütler ve anne sütü, diş çürümesine neden olabilecek şeker içerir. Çocuğunuzun florür içeren diş macunu kullanması gerekir ve bebeğinizle birlikte küçük fırçalarla başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için en iyi zaman da akşamları yedikleri son yemekten sonradır.

2. Beslenmelerini takip edin.

Çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeniz gerekir, yani çok fazla şekerli yiyecek ve içecek yememeleri gerekir. Soda, meyve suları ve diğer şekerli içecekler menüde zaman zaman bulunmalıdır. Çocuğunuz şekerli bir şey yerse, yedikten hemen sonra dişlerini fırçalamalarını sağlayın.

Ayrıca, daha büyük çocuklar tükürük üretimine yardımcı olmak ve ağızda kalan yiyecekleri çıkarmak için sakız çiğneyebilirler. Bu alışkanlık aynı zamanda diş çürümesine yol açabilecek asitleri dengeler.

3. Yeteri kadar florür sağlayın.

Florür, dişleri çürümelere karşı güçlendirir, bu nedenle diş hekiminizle florür takviyeleri için konuşun. Diş macunu türlerinin çoğu florür içerir. Yine de dikkatli olun çünkü çok fazla florür diş renginin solmasına neden olabilir.

4. Diş fırçalamayı eğlenceli hale getirin.

Çocukların diş fırçalamalarını eğlenceli bir hale getirmek önemlidir. Ayrıca, yumuşak fırçalı, yaşa uygun bir diş fırçasına sahip olmak gerekir. Daha sonra ise çocuğunuz için çok eğlenceli olabilecek, ışıklı ve titreyen elektrikli bir diş fırçası alabilirsiniz. Ancak, çocuğunuz üç yaşın altındaysa bu fırçaları kullanmayın.

Çocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçlarıÇocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları
5. Ağız güvenliğini sağlayın.

Diş temizliği diş güvenliğini de içerir. Başka bir deyişle, çocuğunuz spor yapıyorsa, dişlerini ağız koruyucu ile korumanız gerekir. Dişleri kaplayan plastik bir tutucu, dudaklara ve dişlere zarar vermeyecek kadar yumuşaktır. Çocuğunuzun özel bir ağız koruyucu kullanmasını istiyorsanız, diş hekiminizle konuşabilirsiniz.

5. Ağız güvenliğini sağlayın.

Diş temizliği diş güvenliğini de içerir. Başka bir deyişle, çocuğunuz spor yapıyorsa, dişlerini ağız koruyucu ile korumanız gerekir. Dişleri kaplayan plastik bir tutucu, dudaklara ve dişlere zarar vermeyecek kadar yumuşaktır. Çocuğunuzun özel bir ağız koruyucu kullanmasını istiyorsanız, diş hekiminizle konuşabilirsiniz.

6. Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuğunuzun ilk dişçiye ziyareti ilk doğum günleri civarında olmalıdır. Çocuğun diş ağrısı hissetmesi veya diş veya ağız enfeksiyonu geçirmesi veya kalıcı bir dişini kaybetmesi durumunda, hemen diş hekimine başvurmanız gerekebilir.

7. Doğru tekniği öğretin.

Bebekler ve küçük çocuklar sizi izleyerek öğrenirler, bu yüzden dişlerinizi fırçalarken sizi izlemelerine izin verin. Ayrıca, yedi ya da sekiz yaşına kadar dişlerini fırçalarken, çocuğunuzu denetlemeniz gerekir. Dişleri ve diş etini fırçalarken de dairesel bir hareket uygulamanız gerekir. Ayrıca durulama için su kullanmayın ancak fazla diş macununu tükürün. Aksi takdirde, bütün florürü ağzınızdan çıkarırsınız.

8. Çocuğunuza kendi seçimini yapması için izin verin.

Fırçanın tipi söz konusu olduğunda çocuğunuzun kendi diş fırçasını seçmesine izin verin. Böylece kendileri için eğlenceli ve önemli bir şey yaptıklarını hissedeceklerdir. Sadece doğru yöne yönlendirin. Çocuk diş fırçalarının çoğunda popüler çizgi film karakterleri bulunur ve çeşitli renklerde olurlar. Çocuğunuzun diş fırçalamasıyla ilgili herhangi bir karar vermesine izin vermezseniz, diş fırçalamayı sinir bozucu bir yükümlülük olarak görebilirler.

Sonuç olarak

Diş temizliği çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de aynı derecede önemlidir. Doğru diş temizliği, erken yaşta öğretilen bir şeydir. Çocuğunuza dişlerinin sağlığı için sorumlu olmayı öğretirken elinizden gelenin en iyisini yapmanız ve gelecek yıllar için onlara güçlü dişler sağlamanız gerekir.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/jasmine-anderson/how-to-keep-your-childs-teeth-healthy

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog