İki Kat Olağanüstü Çocuklar

İki Kat Olağanüstü Çocuklar

Üstün zekalı, akademik yetenekli vb. terimler genel olarak çocukları tanımlamak için kullanılır. Deneyimlerime göre, bir öğrenci hem “Üstün Zekalı” hem de “Özel Eğitim” e ihtiyaç duyduğunda, “İki kat Olağanüstü” olarak kabul edilir. Bu, teşhis edilmiş bir engelli olan, aynı zamanda da belirlenmiş bir yeteneği olan çocuk anlamına gelir. Bu öğrencilerle çalışma yaklaşımım, üstün yetenekli olmayan öğrencilerimden biraz farklıdır.


İki Kat Olağanüstü Öğrenci Kimdir?

Dediğim gibi, bunlar hem yetenekli olan hem de özel eğitim desteği gerektirebilecek bir engelli olduğu tespit edilen öğrenciler. Geçmiş deneyimlerime göre, yetenekli ve Otizmli, yetenekli ve akıcılık bozukluğu olan, yetenekli ve artikülasyon bozukluğu olan, matematikte yetenekli ancak ELA'yı (İngiliz Dili Sanatları) zorlaştıran bir dil bozukluğu olan öğrencilerim oldu. Elbette daha fazla kombinasyon var, ancak bunlar birlikte çalışma sevincine sahip olduğum öğrencilerden sadece birkaçı.

İki Kat Olağanüstü Öğrenciyle Çalışmakta Farklı Olan Nedir?

Üstün yetenekli ancak bir dil ve konuşma terapisi desteğinize ihtiyaç duyan öğrencilerle çalışmak ilginç ve tipik olarak tartışılmamış bir deneyimdir. Genelde yetenekleri tahtada eksik olan öğrencilere nasıl destek verileceği öğretilir. Sizden kimler eğitim alıyor? OT, PT, özel eğitim öğretmeni vb. Bunlara, iki kat olağanüstü öğrencilerin çok fazla görsele, tekrarlamaya, daha çok modalite deneyimlerine ve teşviğe ihtiyaçları olduklarını öğretiyoruz.

Öyleyse İki Kat Olağanüstü Olan Öğrencilerin Farkı Nedir?

Bu öğrenciler işleri hızlı toplayanlardandır ve gerçekten oldukça hızlılar. Biraz daha olgun olma eğilimindedirler. Bir şeyleri onlar kadar kolay öğrenmeyenlere göre daha sabırsız olabilirler. Görsel görürlerse kolayca kırılabilirler çünkü bunları onlar için değil de, bebekler için tasarlanmış olarak görürler. Yeni bir şeye ilk girişimlerinde başarı ile karşılanmadıklarında kolayca hayal kırıklığına uğrayan mükemmeliyetçiler olabilirler. Bu, sinir krizine ve katılım kaybına neden olabilir. Onlarla daha üst düzeyde konuşmalar yapabilir, onlarla aynı seviyelerde konuşabilirsiniz.

Bu öğrencileri de oldukça hassas bulurum. Bu yüzden bir şeydeki ilk veya ikinci denemeleri planlandığı gibi gitmediğinde sinirlenebilirler. Bu öfke, yeteneği olmayan öğrencilerim öfkesinden daha fazladır.

İki Kat Olağanüstü Çocuklarİki Kat Olağanüstü Çocuklar
Akılda Tutulması Gereken Şeyler

Peki ne yapacağız? İşte bu çocuklarla çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler.

1. Gruplama: Bir öğrencinin not seviyesi veya sınıf programı belli bir gruba dahil etmek için uygun olabilir, çocuklara bakın ve duygusal olarak o gruba uygun olup olmadığına bakın. Diğer çocuklar daha fazla zamana ihtiyaç duydukları için kendilerini kötü hissederler mi? Yeni gelenlere karşı sıcakkanlı ve anlayışlı olacaklar mı? Yeni yetenekli öğrencinizin diğer çocuklarla ortaklaşa kullanabilecekleri herhangi bir şey var mı? Eğer bunlar bulunursa, oturumlar biraz daha akıcı hale getirilmiş olur.

2. Davranış: Daha önce de söylediğim gibi, konuşma desteğine ihtiyaç duyan birçok yetenekli öğrencinin mükemmeliyetçi eğilimleri vardır, hassas ve kolayca sinirlenebilirler. Davranış yönetiminde onlara biraz farklı yaklaşmanız gerekebilir. Katılmayı reddettiği için faaliyete geçmektense hayal kırıklıklarını gidermek için sizinle bir şeyler yapmak ve konuşmak zorunda kalabilirler. Kaybetmekten çok kazanmaya cevap verme eğilimindedirler. Öğretmenlerinden övünme alma veya iPad zamanı kazanmak için enerjik bir şekilde çalışacaklar ancak iPad'i kaybetme korkusuyla strese gireceklerdir. İlk önce hangi yönetim sistemini kullanırsanız kullanın hepsi iyi olabilir, ancak bu durumda aklınızda bulunsun.

3. İlerleme: Sadece 'akıllı' sayılması, ne kadar hızlı ilerleyeceğinin ve becerilerin ustalığının bir göstergesi değildir. Oturum verilerinize bakmanın yanı sıra onların bakış açılarını elde etmek de çok önemlidir. Oldukça anlayışlı olabilirler. Unutmayın, bu çocuklar hemen hemen her zaman iyi notlara sahipler, bu nedenle notlar, hedef ilerlemesi dikkate alındığında izlenmesi gereken mükemmel bir gösterge değildir.

4. Onlardan zevk alın: Tüm çocuklarımıza bayılıyoruz biliyorum. Ayrıca ortama yeni bir şey getirmenin herkese nasıl fayda sağlayabileceğini de biliyoruz. Öyleyse bu çocukların tadını çıkarın! Bir şansınız olduğunda onlarla sohbet etmek oldukça güzel. İki kat Olağanüstü olan öğrencim, tüm çocuklarımla nasıl daha iyi çalışabileceğim konusunda bana fikir verdi. Onlardan öğrenme fırsatını kaçırmayın.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2018/07/gifted-kids-in-speech.html

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog