Çocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf Noktası

Çocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf Noktası

Çocuğunuzun davranışları evde veya okulda bir sorunsa, yalnız değilsiniz. Bir öğretmen veya danışman, çocuğunuzun kendine özgü davranış problemleri konusunda size yardımcı olabilir. Öğrenme güçlüğü çeken veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bazı öğrenciler, bireyselleştirilmiş eğitim programlarında bir davranış değiştirme planına ihtiyaç duyarlar. Bu ipuçlarıyla, yeniden yönlendirmeyi kullanarak davranış sorunlarını azaltabilirsiniz. Yönlendirmenin amacı, çocuğunuza kendi davranışlarını izlemeyi ve düzeltmeyi öğretmektir.


1-Çocuğunuzun Davranışının Neden Problem Olduğunu Anlamasını Sağlayın.

Davranış hakkında konuşmak davranış yönetiminde önemli bir ilk adımdır. Bazı çocuklar dürtüsel kontrol problemleri ve sosyal beklentileri yakalamakta zorlandıklarında davranışlarını düşünmezler veya sonuçları tahmin etmezler. Sorunlu davranışı kesin fakat uzlaşmacı bir tonda tanımlayın. Davranışı belirli terimlerle açıklayın, çocuğunuzun neden bir sorun olduğunu anlayacağını ve anlayacağını belirtin.

2-Davranışın Neden Bir Sorun Olduğunu Ve Ne Yapılacağını Açıklayın.

Çocuğunuzun davranışından kaynaklanan sorunları açıkça belirtin. Sinirinize dokunuyor olabilir, ancak onu kişisel bir şekilde eleştirmekten kaçının. Çocuğunuzun problem davranışını durdurana kadar bu stratejiyi zaman içinde tekrarlamanız gerekebileceğini fark edin.

Çocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf NoktasıÇocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf Noktası
3-Çocuğunuz İçin Uygun Davranış Modeli Olun.

Çocuğunuzun davranışına tepki vermeden önce, rahatlamak ve en iyi yanıtın ne olacağını düşünmek için üç derin nefes almanız faydalı olabilir. Sakin fakat kesin bir şekilde çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışı açıklayın. Ne yapması veya yapmaması gerektiğini açıklamak için özel bir dil kullanın. İğnelemeden arınmış, sağlam ama duygusal olmayan bir ton kullanmaya gayret edin.

4-Çocuğunuza Eylem ve Tutumunuzu Gösterin.

Çocuğunuzun mümkün olduğunca olumlu davranışlarını teşvik edin ve güçlendirin. Davranışlarından etkilenmiş olsanız da, çocuğunuzla olumlu konuşun ve ona güvendiğinizi bilmesini sağlayın.

5-Davranış Değişikliğinin Zaman Alabileceğini Anlayın.

Hedefe tam olarak ulaşmasa bile, çocuğunuzun davranış hedeflerine ulaşma yönünde kaydettiği herhangi bir ilerleme için dürüst ve ona özel bir övgü verin.

6-Güvenli ve Uygun Seçenekleri Önceden Planlayın.

Çocuğunuz için hangi durumların sorun yarattığını bilin ve onun için güvenli alternatifler hazırlayın. Küçük çocuklar, içinde olacağınız ortamın kurallarını ve beklentilerini öğrenmek için vaktinden önce rol almaktan keyif alabilirler. Sinirlenirlerse veya bir miktar enerjiyi serbest bırakmaları gerekirse, onlarla neler yapabileceklerini prova edin. Nefes alma teknikleri, hızlı bir yürüyüş yapmak, kelime oyunları oynamak, matematiksel gerçekleri uygulamak ve oyunları tahmin etmek her yaştan çocuklar için genellikle yararlıdır.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/top-behavior-management-tips-2162703

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Mustafa Tuna

14 Haziran 2019, Cuma ,16:24

Emek ve özverileniz için teşekkürler.

Mustafa Tuna

14 Haziran 2019, Cuma ,16:25

Emek ve özverileniz için teşekkürler.

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog