Gözümüzün Önündeki Otizm Testi

Gözümüzün Önündeki Otizm Testi

Otizm için basit ve doğru bir teşhis testi, tüm zaman boyunca gözümüzün önünde miydi?

Washington Eyalet Üniversitesi çalışmasına göre Otizm bozukluğu tanısı, çocuk doktorları tarafından yaygın olarak kullanılan basit bir Penlight testi sayesinde konulabilir. Bu basit test, otizmin fizyolojik olarak ölçülmesini sağlıyor olabilir. Şu anda Otizm, çocuk 2-3 yaşında oluncaya kadar yapmaması gereken davranışların bir şekilde öznel davranışsal değerlendirmesi ile teşhis edilir. Erken müdahale süresinin teşhisi beklerken kaybedilmemesi için otizm teşhisinde Penlight testi olağanüstü bir buluş olabilir.

Washington Eyalet Üniversitesinin Penlight testi çalışmasına, konuşma dili patolojisi klinik profesör yardımcısı Georgina Lynch önderlik etti. Otizm testi, 10-17 yaşlarında olan ve daha önce yüksek düzeyde otizm tanısı almış olan 24 katılımcıya uygulandı. Test, öğrencinin ışık flaşlarına verdiği tepkiyi ölçtü. Refleks testlerinin yüzde 70'i otizmi pozitif olarak öngördü, çünkü otizmi olan çocukların otizmi olmayan çocuklardan ayırmak daha uzun sürdü. Otizm için öğrenci testi, 10 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere daha geniş bir katılımcı havuzuyla doğrulanacaktır.

Bu birkaç nedenden dolayı gerçekten harika bir haber olabilir:

1. Otizm için yapılan bu basit Penlight öğrenci testinin doğruluğu kanıtlanırsa, özellikle 2 yaşın altındaki otizmi olan çocuklar gelişmeleri için ihtiyaç duydukları terapiyi daha erken yaşta alabilirler. Bu, gençler ve yetişkinler gibi yüksek işleyiş şanslarına sahip olmalarını büyük ölçüde artıracaktır.

2. Testler doktorların zaten sahip olduğu bir kalem gerektiriyorsa, tanı protokolü dünya çapında hızlı ve ucuz bir şekilde çocuk doktorlarına ve aile hekimlerine gönderilebilir. Refleks zamanını ölçmek için bazı göz izleme cihazlarına ihtiyaç olacağı düşünüyorum, ancak bunların uygulanması da çok pahalı olmamalı.

3. Son olarak, bu basit Penlight öğrenci testi ucuzsa, her çocuk için erişilebilir olacaktır.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/test-for-autism-has-been-right-in-front-of-our-eyes/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog