Genç Bireylere Kekemelik İçin Ne Gibi Yardımlar Uygundur?

Genç Bireylere Kekemelik İçin Ne Gibi Yardımlar Uygundur?

Yardım süreci, sizinle birlikte doğru tedaviye en iyi şekilde karar vermemize yardımcı olmak için yapacağımız değerlendirmeler ile başlar.

Kekeleyen bir genç olarak yardım alabilirsiniz.

Sizin için hangi tür tedavinin en iyisi olabileceğini bulmak için, yapmamız gereken ilk şey değerlendirmenizi gerçekleştirmektir. Sizi tanımamız ve doğru yöntemi bulmamız gerektiğinde bazı önerilerde bulunuruz ve sonra sizin için doğru olanın ne olduğuna karar verebiliriz.


Değerlendirme

Terapi hakkında konuşmadan önce, sizinle ve ailenizle (uygunsa) kekemeliğiniz ve sizin ve yaşamınız üzerindeki etkileri hakkında daha fazla şey öğrenmek için görüşmek önemlidir. Bu görüşmeyi iki oturum kadar sürebilecek uzman değerlendirmesinde gerçekleştiriyoruz – bir oturumda sizinle diğerin de ailenizle. Bu görüşmeleri aynı anda da yapabiliriz. Sizinle birlikte tüm bilgileri topladıktan sonra, çeşitli seçenekler ve en iyi yolun ne olacağına karar vermenize yardımcı oluruz.

Terapi

Michael Palin Center'da gençlere yönelik terapi seansları haftada bir ve bireysel olarak veya iki hafta boyunca günlük olarak katılacak olan gruplarla olur. Tüm terapinin amacı, kekemeliğin günlük işleyiş ve refah üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkisini azaltmaktır. Bu azaltma süreci de, iletişim becerilerinin gelişmesine, doğrudan konuşma yönetimine ve kekemeliğin bilişsel ve duygusal yönlerine odaklanılarak gerçekleştirilir. Terapi, vakaların kişisel hedeflerini tanımlamasına, kekemeliğe ilişkin anlayışı ve yanıtları artırmasına ve tedavinin uzun süreli etkisini en üst düzeye çıkarmak için etkili olabilecek kendi kendine yardım stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmaya vurgu yaparak işbirliği içinde yürütülmektedir.

Daha az kekelemenize yardımcı olacak teknikleri öğreneceksiniz ancak aynı zamanda kendinizden emin bir iletişimci olmayı ve kekemelik hakkındaki endişelerinizle, kekemeliğin psikolojik yanlarıyla nasıl başa çıkacağınızı da öğreneceksiniz.

Bir yıllık yoğun grup programı, yaşları 15-18 arasında olan genç bireyler içindir. Program, iki hafta boyunca her gün 5-6 saat süren ve gençlerin katıldığı gruplarla başlayan iki haftalık yoğun seanslarla başlar. Yapılan aktiviteler akıcılık teknikleri, güven oluşturma, sosyal iletişim becerilerini geliştirme ve kekemeliğin duygusal yönlerini daha başarılı bir şekilde yönetme yollarına odaklanma üzerinedir. İki haftalık terapiyi takiben yıl boyunca düzenli grup takip günleri düzenlenir ve gerektiğinde ek bireysel terapi seansları oluşturulur.

Kaynakça: https://www.whittington.nhs.uk/default.asp?c=26694

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog