Kekemelik Ne Zaman Başlıyor?

Kekemelik Ne Zaman Başlıyor?

Kekemelik sıklıkla yeni edinilen fiziksel ve zihinsel becerilerin görüldüğü 2-5 yaşları arasında başlar. Çocuklar bu dönemde birçok yeni kelime öğrenirler, daha uzun cümleler kullanmaya başlarlar, yeni fikirleri ifade ederler ve birçok soru sorarlar.

Kekemelik, çocuğun hayatında geçirebileceği farklı aşamalarda kendini gösterebilir. Bazı çocuklar için kademeli olarak başlar, yani bir gelir bir gider ve bu durum çocuğun daha fazla kelime kullanmaya yönelik doğal girişimlerinin bir parçası olarak açıklanır. Bazı çocuklarda da aniden, bir gecede ve belirgin bir şekilde başlayabilir.


Bu hem çocuk hem de ailesi için gerçekten çok endişe verici olabilir. Ve kekemelik, bazı durumlarda günler veya aylar içerisinde kaybolabilir.

Endişeleniyorsanız, erken dönemde tavsiye almak en iyisidir. Hepimiz biliyoruz ki, çocuğumuz hakkında çok endişe etmememiz genellikle yararsızdır. Pratik yardım, burada ihtiyaç duyduğunuz ve bizim de sizlere sunmaya çalıştığımız şeydir.

Kim Etkileniyor?

Küçük çocukların yaklaşık %5'i bir noktada konuşmalarında akıcılık ile ilgili bazı rahatsızlıklar yaşamaktadır. Çoğunun sorunu yardımsız çözülür, ancak yaklaşık yüzde birinde kekemelik yetişkinliğe kadar devam eder.

Bazı uzmanlar, hangi çocuklarda kekemeliğin kendiliğinden çözüleceğini tam olarak tahmin etmenin imkansız olduğunu söylüyor, ancak mevcut araştırmalar, kekemeliğe karşı daha savunmasız olan çocukları tespit etmemize yardımcı olabilecek faktörleri önermeye başlamıştır.

Erken çocukluk döneminde, erkek çocuklar kadar kekeleyen kız çocuklar da vardır, ancak bu tablo zaman içinde değişmektedir. Kekemeliğin kızlarda biraz erken başladığı ve erkeklerden daha önce bittiği görülmektedir. 10 yaş civarında erkek çocuklarda kekemelik kızlarda görülen kekemelikten 4-5 kat kadar yüksek olabilir.
 

Kekemelik Ne Zaman Başlıyor?Kekemelik Ne Zaman Başlıyor?

Kekemelik Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Çocuklar kekemelikten farklı şekillerde etkilenir. Bazıları çok endişelenmez, bazıları ise konuşmalarındaki zorlukların farkında olabilir ve öfkelenebilir. Bazıları da, konuşmalarının akıcılığı ve söylemek istediklerini söyleyememe konusunda hayal kırıklığı yaşayabilir.

Çocuğun sahip olduğu kekemelik şiddeti bilinçlendirme ile bağlantılı değildir. Bazı çocuklarda kekemelik yaşam tarzları üzerinde büyük bir etkiye sahipken, bazı çocukların sahip olduğu görünür düzeyde kekemelik onları etkilemeyebilir.
 

 

Kekemelik Zamanla Değişiyor mu?

Kekemelik durumdan duruma değişebilir, buna odaklanmaya çalışırken endişeleriniz artabilir ve belki de sonunda bütün aileyi etkileyebilir. Çocuğun ne yaptığını iyi anlamaya çalışmak size daha çok yardımcı olur.

Çocuğunuzun konuşmasında değişiklikler olduğunu fark ederseniz, belki de çocuğunuz daha akıcı bir şekilde konuşmaya çalışıyor olabilir. Çocukluk boyunca, bir çocuğun karşılaştığı konuşma durumları ve değişiklikleri artacaktır ve çocuk bunun sonucu olarak kekemelik konusunda farkındalığa sahip olacaktır. Çocuğunuzun iletişim kurma ve mesajlarını iletme konusundaki becerilerine dikkat etmek ve yardımcı gibi görünen durumların ne olduğunu fark etmek önemlidir.

Kaynakça: https://www.whittington.nhs.uk/default.asp?c=26700

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog