İntiharla Mücadelede 8 Kritik Önlem

İntiharla Mücadelede 8 Kritik Önlem

Bu yazı eski “Autism Speaks” yönetim kurulu üyesi ve Aile Hizmetleri Komite üyesi Sallie Bernard'a aittir. Bu önlemler, “The Autism File” dergisinin Halk Sağlığı Krizi adlı makalesinden alıntılanmıştır. Bu makale, artan intihar oranlarını tartışarak, farkındalığın ve doğru eylemin bir yaşamı nasıl kurtarabileceğine odaklanmıştır. Sizler için bu yazıda intiharla mücadelede 8 kritik önlem sunulmuştur.


1. Dikkatli Olun

İntihar düşüncelerini gösteren kelimeleri veya eylemleri asla küçük görmeyin veya önemsizleştirmeyin. Onları gözardı etmek onları uzaklaştırmaz ya da yok saymaz. Ek olarak, davranışlardaki değişiklikleri izleyin ve bu tür değişikliklerin sarsıntı dâhil kafa travmalarını takip edebileceğini unutmayın. Hafif bir beyin sarsıntısı veya yaralanması olsa dahi dikkatli olun.

2. Bunun Hakkında Konuşun

İntihar düşünceleri, depresyon ve endişe duygularından bahsederken açık ve dürüst olun. Sağlık hizmetleri uzmanından,eğitimciden, terapistten vb. yardım almaktan korkmayın.

3. Zorbalığı Önleyin

Çocuğunuzun okulunu veya yakınınızın çalıştığı yeri izleyin ve zorbalığın tanınmasını ve ortadan kaldırılmasını sağlamak için öğretmenlerle veya işverenlerle iletişim içinde olun.

4. Sosyal İzolasyonu Azaltın

Sosyal ilişkiler kurun, topluluk temelli aktivitelere erişin, sosyal becerilere ve akran rehberliğine öncelik verin.
 

İntiharla Mücadelede 8 Kritik Önlemİntiharla Mücadelede 8 Kritik Önlem

5. Sağlıklı Yaşam Tarzlarını Destekleyin

İyi beslenme, günlük egzersiz, düzenli uyku ve dikkatli olma pratiği ruh hali ve davranışların düzenlenmesinde uzun bir yol kat ettirmektedir. Yaşam stresleriyle daha iyi başa çıkabilme için kendini güçlendirme ve öz-farkındalık programlarını uygulayın. Anlamlı, tutarlı işler de tampon görevi görmektedir. Ayrıca, alkol ve uyuşturucu kullanımı konusunda dikkatli olun ve gerektiği durumlarda profesyonel yardım almaya hazır olun.

6. İlaçların Yan Etkilerini İzleyin

Davranışsal veya ruhsal problemler için kullanılan bazı ilaçlar intihar fikrini artırabilir. Herhangi bir endişe verici belirtiler ortaya çıkarsa, doktorunuzla iletişime geçin.

7. Ölümcül Araçlara Erişime Engeller Yerleştirin

Endişeniz varsa ateşlenebilir silahları ve keskin cisimleri kilit altında tutun. Evinizde güvenceye alınması gereken tüm ilaçların bilincinde olun. Üst kattaki pencerelerinizi kilitleyin ve güvenlik kilitlerini tehlikeli olabilecek cam ve kapılara yerleştirin. Halatlara ve kablolara erişimi kısıtlayın veya önleyin.

8. Hızlı davranın

Herhangi bir tanı almış olsun veya olmasın, bir kişide intihar eğilimlerini fark ederseniz, derhal bir uzmana ulaşın. Bir profesyonel tarafından görülene kadar intihar eğilimi olan kişiyi yakından ve sürekli bir şekilde takip edin.

Kaynakça: https://www.autismspeaks.org/blog/8-critical-measures-counter-suicide

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog