Otizm ve Bowling

Otizmli bir kızı spora hazırlamak için bir bowling sosyal hikâyesi geliştirdik. Ona Lanie diyeceğiz.

Lanie’nin ailesi de sporla ilgileniyor. Lanie'nin doğduğu günden itibaren ailesi, küçük kızlarının futbol oynamasını izlemek için sabırsızlanıyorlardı. Lanie’nin hayatının ilk birkaç yılında tüm işaretler atletik bir geleceğe işaret etti. Bununla birlikte, üç yaşındayken Lanie, otizmle ilgili bazı belirtileri göstermeye başladı. Dört yaşına gelince, bazı çocuklar futbola başladığı zaman, Lanie’ye otizm teşhisi kondu. Fakat bu tanı, Lanie'nin atletik olduğu gerçeğini değiştirmedi, ancak atletik kariyeri beklemek zorunda kaldı. Teşhisten sonraki 4 yıl boyunca Lanie, çeşitli terapistlerle sayısız saat geçirdi ve çok büyük bir ilerleme kaydetti.


İki hafta önce yeni futbol sezonu başladığında, Lanie’nin ebeveynleri, bir yıl daha atletizmi ertelemek zorunda kalacakları için üzüntülerini dile getirdiler. Bu durum bizi biraz düşündürdü. Lanie'nin futbol gibi bir takım sporuna hazır olmadığını ve belki de asla olmayacağını biliyoruz, ancak bu spor yapamayacağı anlamına gelmiyor. Lanie’nin annesi sonraki terapi için geldiğinde, Lanie’nin bowlinge başlamasını önerdik. Bowlingin Lanie için mükemmel bir spor olduğunu söyledik çünkü oyun çok düzenli ve tekrarlı. Lanie’nin annesinin yüzünde kocaman bir gülümseme belirdi.

Bowling, birçok insanın oynadığı bir numaralı bir katılım sporudur. Bowling, çocuklar için de favori bir aktivitedir ve yılda en az bir kez çocukların % 40'ından fazlası bu oyunu oynamaktadır. Başlamak için kolay bir spordur. Bowling salonlarının çoğunda gençlik programları, antrenörler ve ligler vardır.

Lanie bir sonraki terapi saati geldiğinde, Lanie’nin annesi, Lanie’nin bowlinge başlayacağını söyledi. Tam o sırada Lanie’nin ebeveynlerine, otizmli çocukları yeni deneyimlere hazırlamak için sosyal hikayeleri kullandığımızdaki başarıyı anlattım. Ona Lanie'nin yeni sporuna hazırlanmasına yardımcı olmak için bowlingle ilgili sosyal bir hikaye oluşturacağımıza söz verdim. Lanie için ve bir spora katılmak isteyen otizmli tüm atletik çocuklar için “bowling oynamaya hazırlık” oluşturuldu.

Otizmi olan bir çocuk her şeyden önce bir çocuktur. Bu nedenle eğer mümkünse, tüm çocukların yapmaktan hoşlandığı şeyleri yapmaya çalışmalılar. Bunlardan biri de bir spora katılmaktır. Çocuğunuz takım sporu oynayabilir ve deneyimlerden yararlanabilirse, bunu devam ettirin. Çocuğunuz takım sporuna hazır değilse, yeteneklerine uygun bireysel bir spor bulun. Bowlingin, duyusal yönünü (yanıp sönen ışıklar, yüksek ses, topun üzerindeki yağ) halledebilirlerse, başlamak için iyi bir tercih olduğunu düşünüyoruz.

Bowlingin bir çocuk için iyi olabileceğini düşünmemizin birkaç nedeni:

 1. Yapması kolay.
 2. Eğlenceli.
 3. Tekrar tekrar aynı eylemden ibarettir. Topu iki kez aşağıya doğru yuvarlayın ve sıranızı bekleyin, bunu tekrar edin.
 4. Elektronik puanlama başarıyı ölçer, böylece çocuğunuz sonuçları görebilir ve hedefler koyabilir.
 5. Her sporda olduğu gibi daha iyi olmak için pratik yapmak gerekir.
 6. Gençlik ligleri vardır.
 7. Ömür boyu sürecek bir spordur.
 8. Ortam oldukça gürültülü olduğundan dolayı çocuğunuzun başkalarını rahatsız etmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. (Elbette bu, duyusal sorunları olan çocuklar için elimine edici bir faktör olabilir.)
 9. Nispeten güvenlidir. (Sadece ellerini topun geri dönüş makinesinden uzak tutun.)
 10. Sırasını almak ve başarısını kutlamak gibi bazı sosyal becerileri öğrenebilirler.

Anahtar Kelime, Ön Planlamadır!

İşte otizmi olan bir çocuğu bowling oynamaya hazırlamak için 13 ipucu:

 1. Çocuğunuza ilk bowling deneyimini yaşatmadan önce deneyime hazırlamaya başlamak ve çocuğunuzun tekrar gitmek istemesi sağlamak için sosyal hikayelerini kullanmak önemlidir.
 2. Etkinliğe gideceğiniz haftalarda her gün aynı saatte hikayeyi okumanızı öneririz.
 3. Çocuğunuzun ilgi alanı olan veya olmayan öğeler ekleyerek veya kaldırarak sosyal hikayesini özelleştirin.
 4. Bowling kavramını öğretmek için bir plastik bowling oyunu satın alabilirsiniz.
 5. Çocuğunuzu bir bowling videosu izletebilirsiniz.
 6. Çocuğunuzun ilk deneyimi için bowling salonuna, Cumartesi veya Pazar günleri sabah saatleri olmak üzere, daha az kalabalık olduğu zamanlarda gitmek isteyebilirsiniz. (Gidecek günler ve saatler önerilmek için yerel bowling salonunuzu arayın.)
 7. Evden çıkmadan önce çocuğunuzun çorap giydiğinden emin olun.
 8. Çocuğunuza ellerini topların geri dönüşünden uzak tutmasını söyleyin.
 9. Çocuğunuza platformdaki çizgiyi geçmemesini söyleyin.
 10. Gerekirse, gürültü önleyici kulaklıklarını yanınızda götürün ve çocuğunuza, istediği zaman onları takabileceğini söyleyin.
 11. Sakin olun, bırakın çocuğunuz kendisi olsun. Orası sessiz bir tiyatro salonu değil, bowling salonu.
 12. Birkaç atıştan sonra, puanlama hedefleri belirleyin.
 13. Çocuğunuz bowling oynamaktan hoşlanır ve oyunun sosyal yönlerini kavrarsa, bir antrenöre danışın ve çocuğunuzun bir gençlik ligine katılmasını sağlayın. Hatta bazı bowling salonlarında yetersizliği olan çocuklar için özel liglerin olduğu bilinmektedir, bunları araştırın.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/autism-bowling-social-story/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog