Floortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Floortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Gelişimsel farklılıkları olan bir çocuğun ebeveyni olarak, çocuğunuzun gelişimini desteklemek için terapiye girme süreci göz korkutucu bir görev olabilir. Bir araştırma yaptığınızda, terapi yaklaşımları ve programları hakkında tonlarca bilgi bulabiliriz. Böylece ebeveynler kendilerine sorarlar - çocuğum için en iyi terapi yaklaşımı hangisidir?

Ne yazık ki, bu sorunun kolay bir cevabı yok! Aksine, asıl anahtar, hangi yaklaşımın sizin ve çocuğunuzun değerlerine, tarzına ve kişiliğine uygun olduğunu düşünmektir.

Floortime, çocuğunuzu bir birey olarak göz önünde bulundurarak çocukların kendi güç alanları üzerine inşa etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış eğlenceli, ilgi çekici ve oyun temelli bir yaklaşımdır. DIR Floortime terapi yaklaşımının sizin ve çocuğunuz için uygun olup olmadığını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken 10 husus vardır.


1. DIR, Gelişimsel, Bireysel ve İlişki Temelli'nin kısaltmasıdır.

DIR yaklaşımı, her çocuğun gelişimsel olarak nerede olduğunu, bir sonraki gelişim adımına ulaşmak için her çocuğun güçlendirmesi gereken becerileri belirlemek için dikkate alır. DIR terapistleri, terapinin onlar için en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacak olanı belirlemek için her çocuğun bireysel farklılıklarına - yani, benzersiz beğenme ve hoşlanmadıkları, güçlü ve zorluklara - dikkatlice bakarlar. Ek olarak, DIR yaklaşımı her çocuğun hayatındaki ilişkilerin önemini - ebeveynleri, bakıcıları, öğretmenleri ve diğer destek personeli ile - tanımaktadır ve dolayısıyla bu önemli insanlar, özellikle ebeveynler ve bakıcılar, terapi sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak yer almaktadır. başlangıçtan beri.

2. Herhangi bir çocukla DIR yaklaşımı kullanılabilir.

DIR Floortime müdahalesi, belirli bir tanıya veya yaş grubuna özel değildir. Bu yaklaşım, herhangi bir sebepten farklı şekillerde gelişmekte olan her yaştan çocuğa karşı etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

3. DIR öncelikle gözlemsel değerlendirmeyi içerir.

Bir çocukla ilk tanışırken ve o çocukla çalışırken DIR klinisyenleri gözlem yaparak çocuğu gözlemlemek ve tanımak için önemli zaman harcarlar. Bu ilk ve devam eden gözlemler sonucunda, bir terapist çocuğun hangi gelişim kapasitelerinde ustalaştığını ve hangi kapasitelerin desteğe ihtiyacı olacağını belirlemektedir.

4. Floortime, spesifik terapi teknikleri grubunu ifade eder.

Çocuğun gelişimsel hedefleri belirlendikten sonra, bir çocuğun gelişimsel hedeflerine erişmesine yardımcı olmak için, terapist ve bakıcı tarafından oyun içi ve günlük etkileşimler boyunca amaçlı olarak çeşitli terapi teknikleri kullanılır.
 

Floortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 ŞeyFloortime Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

5. DIR Floortime, kanıta dayalıdır.

DIR Floortime yaklaşımı, dil gelişimi, duyusal işlem, gelişimsel nöroloji ve zihinsel sağlık gibi çeşitli alanlardan sürekli büyüyen bir araştırma grubuna dayanmaktadır. Bakıcı stres düzeylerini düşürürken ve ebeveyn-çocuk ilişkilerini geliştirirken DIR'in çocuklar için Otizm Spektrumundaki temel zorluklarını (örneğin ilişkilendirme, iletişim kurma) geliştirmedeki etkinliğini desteklediğine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Ek olarak, heyecan verici yeni beyin araştırmaları, DIR Floortime müdahalesini takiben beynin önemli bölgelerinde artan bağlantılar olduğunu göstermektedir .

6. DIR Floortime, doğal ve bütüncül bir çocuk yaklaşımıdır.

Floortime terapisinde, gelişim kapasiteleri doğal ve anlamlı etkileşimlerle desteklenir. Bu, izolasyonda spesifik davranışları hedef alan davranışçı terapi yaklaşımlarına farklılık gösterir. Oyun ve günlük etkileşimler gibi doğal ortamlarda gelişimsel kapasiteler üzerinde çalışarak, çocuğun geliştirdiği sosyal, duygusal ve düşünme becerilerinin çeşitli durumlarda onlarla birlikte kalma olasılığı daha yüksektir ve 'terapi seansı' olma olasılığı daha düşüktür.

7. Floortime’da Bakıcılar ve terapistler bir ekip olarak çalışır.

Bakıcıların, çocuklarının gelişiminde hayati bir rol oynadıkları bilinmektedir. Profesyoneller, her çocuğun gelişimini anlamaya ve desteklemeye yardım etmek için buradayken, bakıcılar, o çocuğun dünyasında doğuştan samimi bir bilgi sahibi olan tek kişilerdir.

DIR yaklaşımı, bir bakıcının çocuklarıyla ilgili bilgi birikiminin ve yılların deneyiminin terapi sürecinde çok değerli olduğunu kabul eder.

8. Floortime günlük anları kullanır.

Bir terapist haftada bir veya iki saat bir çocukla çalışabilirken, bakıcıların çocuklarıyla doğal olarak etkileşime girdiği her hafta 40 saat kadar sürebilir (sabaha hazırlanmak, okula gitmek, atıştırma süresi, akşam yemeği saati. banyo zamanı, yatma zamanı vb.) Gelişim en iyi, doğal, günlük etkileşimler yoluyla gerçekleştiği için, DIR Floortime bakıcılara çocuklarının gelişimini desteklemek için günlük anları nasıl kullanacaklarını öğretir.

9. DIR beyni bağlantıları için duyguları kullanır.

Artık MRG çalışmaları da dahil olmak üzere, duyguların beynin farklı kısımlarını birleştirmede kilit bir rol oynadığını gösteren kanıtlar var. Floortime etkileşimleri sayesinde, çocuğun doğal ilgi alanlarına katılıp genişlediğimizde yeni beyin bağlantıları kurulur. İlgilendiklerine katıldığımız için, çocuk meşgul olma, ilgi duyma ve motive olma doğal duygularını deneyimliyor ve bu hisler beynin tüm kısımlarına yeni bağlantılar kuruyor.

10. DIR Floortime eğlencelidir!

Çocukların en iyi oyun yoluyla öğrendikleri biliniyor. Çocuğunuzun oyununa katılmak ilk başta biraz garip gelebilirken, zaman ve pratikle birlikte Floortime hem bakıcılar hem de çocukları için eğlenceli ve faydalı bir deneyim haline gelir.

Kaynakça: http://www.sensationalkids.com.au/10-things-to-know-about-floortime/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog