Dil-Konuşma Terapisinde Hayal Gücü ve Hayali Oyunların Kullanımı

Dil-Konuşma Terapisinde Hayal Gücü ve Hayali Oyunların Kullanımı

Hayal gücü çocukluğun anahtar bir parçasıdır. Belki bir korsan gibi giyinip, yastıklardan kale yaptığınız veya şatoda bir prensesin hikayesini oynadığınız zamanları hatırlayabilirsiniz. Bunların hepsi çocukluğun önemli kısımlarıdır çünkü hayal gücü yaratıcılık becerileri ve dil ve konuşma gelişimi ile ilgilidir. Dil ve konuşma terapisinde hayali oyunlar, dili geliştirmenin ayrılmaz bir parçası olabilir.


Hayal Gücü Nedir?

Hayal gücü “görme, işitme veya diğer duyularla algılanmayan yeni görüntüler ve duygular oluşturma yeteneğidir. Hayal gücü, problem çözmede bilginin uygulanmasına yardımcı olur ve deneyim ile öğrenme sürecinin bütünleştirilmesinde esastır.”(Wikipedia)

Hayal gücünün temel bileşenleri şunlardır: dinleme ve hikaye anlatımı. Zaten dinlemenin (işitsel anlama) ve hikaye anlatıcılığının (anlatım becerileri) dil gelişiminin büyük bir parçası olduğunu biliyoruz. İşitsel anlama becerileri, söylenenleri duymamızı ve anlamamızı sağlar. Anlatım becerileri başkalarına deneyimlerimiz hakkında bilgi vermemizi sağlayan yeteneklerdir. İyi anlatım becerileri erken gelişir, küçük çocuklar bile günün erken saatlerinde olanlar hakkında çevresindekilerle iletişim kurar veya yeni bilgiler paylaşır.

Hayal Gücünü ve Hayali Oyunları Dil-Konuşma Terapisinde Nasıl Kullanabiliriz?

Bir tema geliştirin ve çocuğu ona uyması için teşvik edin. Bu şekilde kelime gelişimi, anlatım becerileri ve konuşma (konu üzerinde kalmak) ile yardımcı olur. Oyun bağlamı uzaysa, oyunun plaj ortamına doğru sapmasına izin vermemeye çalışın. Amaç biraz uyumlu ve mantıklı olmaktır.

Hikayenin mantıklı bir yapısı olduğundan emin olun. Buna bir başlangıç, gelişme ve sonuç bölümleri dahildir.

Her ne kadar çocukluk çağındaki şaşırtıcı oyunlar genellikle oynanmasa da, konuşma terapisinde bu oyunların oynanması önerilir. Bu aynı zamanda çocuğun yönetici işlevsellik becerilerine ve öngörüsünü kullanmaya odaklanmasına yardımcı olabilir.

Ortak ev eşyaları veya oyuncaklar gibi aksesuarları kullanın. Dokunsal ipucu, daha sonra tekrar anlatmak için başa döndüğünüz zaman çocuğun hikayeyi hatırlamasına yardımcı olabilir. Nesnelerin yeni ve ilginç amaçlar için kullanılmasını teşvik etmeye çalışın, bu soyut düşünme veya problem çözme becerilerinin oluşmasına yardımcı olur. Çocuğa oyun sırasında “Bir telefon görüşmesi yapmalıyım, telefon için başka ne kullanabiliriz?” şeklinde soru yöneltebilirsiniz.

İki ya da daha fazla çocuk birlikte oynadıkları sırada, rekabet üzerine çalışmayı ve sosyal becerileri edindirmeyi düşünün. Kişi hayali bir karakter perspektifine bakarken (Şatoya giden bir şövalye gibi) düşüncelerini bu karakterin perspektifinden ifade etmelidir.

Kaynakça: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapy-techniques/using-imaginative-play-in-speech-therapy/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog