Kekemelik Modifikasyon Terapisi ile Kekemeliğe Müdahale

Kekemelik Modifikasyon Terapisi ile Kekemeliğe Müdahale

Kekemeliği olan çocuklar günlük etkileşimlerde zorluk yaşayabilir. Modifikasyon terapisi çocuklara daha kolay bir şekilde kekemelerine yardımcı olacak belirli teknikleri öğreterek, kekemelikle başa çıkmalarına yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Kekemeliği nasıl durduracağınızı merak ediyorsanız, bu yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Modifikasyon terapisinin ardındaki teori kekemeliği tanıyarak ve onunla çalışarak, sözel ifadelerdeki değişimi ve gerilimi ortadan kaldırmaktır. Dil-konuşma terapistleri çocuklara "bilerek kekelemeyi" öğreterek gerginliği ve stresi azaltmayı, akıcılığı arttırmayı sağlıyor. Aynı zamanda bu teori, kekemeliğin tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlayan teknikler sunan bir strateji olan Fluency Shaping'i de reddediyor. Bazı konuşma terapistleri, kekemelik modifikasyon terapisinin ve akıcılığın şekillendirilmesinin birlikte mükemmel bir denge sağlayabileceğine inanıyor.


Kekemelik Modifikasyon Terapisinde Stratejiler

Bilerek Kekeleme

Çocuklara, kekelediklerinde ortaya çıkan gerginlik ve olumsuz duyguların bir kısmını gidermek amacıyla bilerek kekelemeleri söylenir. Amaç, çocuğu zorlandığı anlarına kendisini duyarsızlaştırmasıdır.

Kayma

Bu strateji ile çocuklar, kelimenin hepsini söylemeden önce ilk hecelerini tekrar etmeye teşvik edilirler. Örneğin “ma-ma-masa” gibi. Bu tekrarlama zamanla ses düzeyine indirilir ve kekemelik azaltılır. “mmmasa”

Düzeltmeler

Kekemeliği olan bireyler kekelemeye başladıklarını fark ettiklerinde zamanla duraklayarak konuşmalarındaki aksaklıkların farkına varırlar. Öğretmenler tarafından geliştirilen uygulamalar bu bireylere yardımcı olabilir. Bu konuşma geliştirme aracı anında ve doğru işitsel geri bildirim sunarak kekemeliği olan bireylerin kendilerini daha net duymalarını sağlar, böylece ortaya çıkan olumsuzlukları algılayabilir ve düzeltebilirler.

Kekemelik Değişikliği Çocuğunuz İçin Doğru mu?

Çocuğunuz için kekemelik durumu hakkında yardımı almak için bir dil-konuşma terapistiyle görüşmeniz gerekebilir. Dil-konuşma terapistleri çocuğunuz için en uygun terapi yaklaşımını kullanacaklardır.

Kaynakça: https://www.learning-loft.com/blogs/learning-loft-blog/how-to-stop-stuttering-with-stuttering-modification-therapy

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog