Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz okula gitmeden hemen önce karın ağrısından mı şikayet ediyor? Evde kalırsa, belirtiler kayboluyor ve ertesi sabah tekrar mı ortaya çıkıyor?

Öyleyse, çocuğunuzun “okulun reddi” olarak bilinen bir problemi olabilir. Okul reddetmesi olan çocuklar, genellikle bir tür endişe nedeniyle okula gitmekte ve/veya okulda kalmakta zorlanırlar. Ebeveynler, çocuklarını okula götürmek için büyük bir zaman ve enerji harcarlar, ancak başarılı olamazlar.


Bu durumda yapmanız gereken bazı adımlar:

1.Fiziksel nedenleri kontrol edin.

Çocuğunuz fiziksel semptomlardan şikâyetçi ise, onu bir doktor tarafından kontrol ettirin.

2.Çocuğunuzla konuşun.

Onu rahatsız eden şeylerden bahsederken, aynı zamanda okula gitmek gerektiğini planlarına katın. Bazı çocuklar kendilerini rahatsız eden şeyleri rahat bir şekilde ifade edemezler. Bu durumla karşılaştığınızda konuşmak için çocuğunuzu zorlamayın. Böyle durumlarda çocuğunuza iletmeniz gereken en önemli mesaj çocuğunuzun bu sorunu çözebileceğine inandığınızı ona göstermek ve yardım etmek için orada olacağınızı hissettirmektir.

3.Ders vermeyin.

Okula gitmenin önemi hakkında uzun tartışmalardan kaçının. Ders vermek hiçbir işe yaramaz ve hatta işleri daha da kötüleştirebilir. Herhangi olumsuz algı, bir sorunu güçlendirebilir ve devam ettirebilir.

4.İpuçlarını takip edin.

Çocuğunuz hastalıktan şikayet ettiğinde ipuçları arayın. Mide ağrısı veya baş ağrısı ile uyanıyor mu? Cumartesi günleri de hasta hissediyor mu? Objektif olun. Bunu suçlayıcı olmadan ifade edin; Çocuğunuzu savunmaya sokmanın anlamı yok. Çocuğunuzun okuldan kaçınmasına neyin sebep olduğuna dair ipuçları arayın.

5.Okuldaki öğretmenleri ile görüşün.

Her iki ebeveyn de öğretmen ve / veya rehberlik öğretmeni ile görüşmelidir. Bu, dahil olduğunuz ve sorun üzerinde çalışmaya kararlı olduğunuz konusunda okula mesaj gönderir.

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?Çocuğunuz Okula Gitmek İstemediğinde Ne Yapmalısınız?
6.Açık fikirli olun.

Öğretmenin veya okulun yanlış bir şey yaptığını düşünerek ön yargılı olmayın. (Benzer şekilde, öğretmenler sorunun anne-babalarda olduğunu varsaymamalıdırlar.) Stres seviyesi yüksek olduğunda, birini suçlamak doğaldır, ancak bu sorunu çözmek için bir yol değildir. Arkadaş zorbalığı gibi durumların da ele alındığından ve düzeltildiğinden emin olmak önemlidir.

7.Evde kalmayı çekici yapmayın.

Çocuğunuzun gerçekten hasta olması durumunda bir doktora görünmesi, yatakta kalması ve dinlenmesi, televizyonu uzak tutması vb. ya da tablet oyunları olmamasıyla ilgili kuralları uygulayın. Çocuğunuzla evde kalırsanız, her zamankinden farklı (fazla) ilgi ve sempati sunmayın.

8. Öğrenme ortamını simüle edin.

Çocuğunuz evde kalıyorsa ve hasta değilse, okuması, ders çalışması, masa başında oturması vb. sınırları koyun, bunlar için uygun ortamı hazırlayın.

9. Önceden kural koyun.

Örneğin, çocuğunuzun ateşi olmadıkça okula gitmesi kuralını koyabilirsiniz. Eğer gerçekten hasta ise, okul hemşiresi durumu değerlendirebilir ve gerekirse evine gönderebilir.

10. Destek alın.

Durum çözülene kadar çocuğunuzun okula götürmesini sağlayın. Böyle bir süreçte duygular yüklü olduğu için, çocuğunuzu okula gitmeye zorlama işinden kendinizi uzaklaştırmanız yararlı olabilir. Örneğin, anneyle ilgili bir ayrılık kaygısı varsa, babanın çocuğu okula götürmesini sağlayın.

Çocuğunuzun okula devam etmek istememesini, oldukça sıkıntılı olduğunu görmek rahatsız edici olsa da, sakin ve destekleyici kalmaya çalışın. Unutmayın, çocuğunuzun okula gitmesi gerekir - bu, çocukların sadece entelektüel değil aynı zamanda sosyal ve duygusal olarak da olgunlaştığı yerdir.

Kaynakça: https://www.psychologytoday.com/us/blog/shyness-is-nice/201309/what-do-when-your-child-wont-go-school

Bu çeviri Çocuk Gelişim Uzmanı Çağla Duran tarafından yapılmıştır.
Çocuk Gelişim Uzmanı Çağla Duran’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog