Otizmde Tanılama Süreci

Otizmde Tanılama Süreci

Ebeveynler, çocuklarının davranışlarındaki veya gelişimindeki herhangi bir farklılığın, otizm gibi yaşam boyu sürecek bir bozukluk belirtisi olabileceğinden endişe ediyorlar. Bazen bu endişeler gereksizdir. Dikkatli gözlem, erken tanı, erken tedavi ve şansla birlikte olumlu sonuçlar alınabilir.

Otizm çocukluk döneminde veya yetişkinlikte tanılansa ve tedavi edilse bile, tedaviler ve destekler büyük ve olumlu bir fark yaratabilir. Otizm tanısının konulması için asla “çok geç” olmasa da, bir tarama veya değerlendirme için asla erken değildir. Bazı durumlarda, otizm erken ve yoğun olarak tedavi edilebilir, bu da en uygun yaklaşımdır. Bazı durumlarda da, otizm göz ardı edilebilirken, diğer zorluklar erken tanılanıp tedavi edilebilir.


Belirtileri Fark Etmek

Genellikle, otizm belirtileri erken dönemde ebeveynler veya büyükanne ve büyükbaba tarafından gözlenir. Siz veya sevdiğiniz birinin otistik olabileceğini düşünüyorsanız, muhtemelen belli semptomları fark etmişsinizdir. Belki göz teması eksikliği, sosyal ilişkilerde zorluk, konuşma gecikmeleri ya da sallanma, parmak ucunda gezinme gibi garip fiziksel davranışları görmüşsünüzdür.

Çocuğunuzda yalnızca bir veya iki belirti olabilir ama normal gelişimde bu belirtilerin görülmesinin kesin bir şekilde otizme sebep olmayacağını bilmemiz gerekir. Ancak bu belirtilerin sürekliliği, başka zorluklara yol açamayacağı anlamına gelmez. Konuşma gecikmeleri olan ancak başka belirtileri olmayan bir çocuk otistik olmasa bile konuşma terapisinden yararlanabilir.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler yukarıda yazılan semptomların bir kısmını veya tamamını gösterebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman bu semptomlar nispeten hafiftir ve bireyin otistik zorlukları telafi etmeyi başarmış olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bireyler yaşlandıkça, günlük yaşamın karmaşık sosyal taleplerini yönetmeleri zor olabilir.

Sağlık Uzmanı Seçimi

Bir şeylerin yanlış olabileceğini belirledikten sonra, otizm taraması için bir sağlık profesyoneli aramak iyi bir fikirdir. Doğru profesyonel bir psikolog, gelişimsel bir çocuk doktoru veya bir pediatrik nörolog olabilir. Seçiminiz, büyük ölçüde, bölgenizde kimlerin bulunabileceğine bağlı olacaktır. Uzmanlık alanı ne olursa olsun, seçtiğiniz uzmanın otizm spektrum bozuklukları konusunda deneyim ve bilgi sahibi olduğundan emin olun.

Sadece alanında deneyimli bir uzmanın otizmi teşhis edebileceğini unutmayın. Çocuğunuzun öğretmeni endişe verici belirtiler görse de, tanı koyamaz ve koymaması gerekir.

Aynı durum, çocuğunuzda otizm belirtileri gördüğüne inanabilecek arkadaşlar ve akrabalar için de geçerlidir. Profesyonel bir değerlendirme almak için endişelerini ciddiye almak yeterli olsa da, kendilerince tanı koyma yetkileri yoktur. Otizm tanısı isteyen yetişkinlerin genellikle otizm konusunda uzmanlaşmış bir psikolog veya psikiyatrist görmeleri gerekir. Bu kişiler uygun testleri uygulayabilir ve tedavileri önerebilir.

Otizmde Tanılama SüreciOtizmde Tanılama Süreci
Tanılama Testleri

Otizm tıbbi bir testle tanılanamadığından, testler görüşmeleri, gözlemleri ve bazı değerlendirmeleri içerir. Tarama testleri şunları içerebilir:

 • IQ Testi, entelektüel zorlukları kontrol etmek için uygulanır.
 • Çocuğunuzun sözlü konuşmayı yaşa uygun ve anlamlı bir şekilde anlama ve kullanma yeteneğini kontrol etmek için dil ve konuşma değerlendirmeleri.
 • Ergoterapi değerlendirmeleri (yaşa uygun ince motor becerileri, görsel ve mekansal farkındalık, duyusal tepkiler ve diğer nörofiziksel kaygıları kontrol etmeye yönelik testler).
 • İşitme testleri (otistik belirtilerin sağlanması için işitme kaybının elenmesi).
 • Ebeveynlerin çocuklarının gelişimsel dönemleri, davranışları, hassasiyetleri, zorlukları ve güçlü yönleri hakkında bilgilerinin alındığı otizme özgü testler.
 • Çocuğun davranışlarının normlara dayanan gözlemlerini inceleyen Otizm Tanı Gözlem Ölçeği ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Otizm Kontrol Listesi gibi diğer testler.

Bu testlerin hiçbiri mükemmel değildir ve bazıları yanıltıcı olabilir. Örneğin, IQ testi ve konuşma testleri, tipik olarak gelişmekte olan çocuklar için oluşturulmuştur. Fakat otizm için test edilen çocuklar neredeyse her zaman davranışsal ve konuşma güçlüğü çekmektedir. Bu zorluklar test sürecinin önüne geçerek sonuçları yorumlamayı zorlaştırabilir.

Bir profesyonel bir görüş bildirse bile, görüş kesin olmayabilir.

Belirsizlik durumu ise bu süreçte kaçınılmazdır. Çoğu durumda, çocuklar otizme benzeyen ancak Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) veya konuşma apraksisi gibi diğer gelişimsel sorunların basit gecikmeleri veya belirtileri olarak ortaya çıkan gelişimsel zorluklara sahiptir. Bu gibi konular en kısa sürede ele alınmalıdır.

Sonraki Aşamalar

Çocuğunuz otizm tanısı aldıysa, hemen harekete geçmek istersiniz. Doktorunuz pratik önerilerde bulunabilir. Bu, çocuğunuz için uygun programları ve tedavileri bulmanız ve ayarlamanız için size sorumluluk getirecektir.

Erken müdahale programları veya bölgenizdeki mevcut hizmetleri, tedavileri ve programları inceleyerek başlayın. Otizm Derneği gibi otizm destek kuruluşlarıyla bağlantı kurun. Bölgeniz için "otizm desteği" ve "otizm hizmetleri" için bir İnternet araması yapın. Yerel otizm merkezleri, okul programları, terapistler ve destek kuruluşları hakkında sorular sorun.

Her ailenin yolculuğu farklı olacak olsa da, yerel bilgi ve destek, başarı için en önemli araç olacaktır.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/autism-diagnosis-4014207?_ga=2.178558627.68337117.1554223541-1371156703.1552814843

Otizm ile ilgili uzmanlarımızdan destek ve randevu alabilirsiniz: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog