Ne? Oğlumun Kekemelik Sorunu Yok mu?

Ne? Oğlumun Kekemelik Sorunu Yok mu?

Beth, 5 yaşındaki çok enerjili güzel bir erkek çocuğun annesidir. Oğlu yürümek ve koşmak konusunda oldukça hızlıydı. Ve her zaman her ikisini de hızlı bir şekilde yapardı. Beth’in oğlu hızlı koştuğu gibi hızlı konuşurdu ve sevimli küçük ağzı bazen bu sözlere ayak uyduramazdı. Bu genellikle Beth’in onu anlamasını zorlaştırırdı. Beth endişeliydi, bu yüzden kekemelik konusunda biraz araştırma yapmaya başladı.

Beth kekemeliğin 2 ila 5 yaş arası çocuklarda oldukça yaygın olduğunu öğrendi. Bu yaş aralığındaki çocukların % 5'inin kekemelik yaşadığını ve çoğu çocuk için kekemelik sorunlarının kendi başlarına bırakıldığında daha iyi hale geldiğini okudu. Ayrıca, % 1'den düşük bir oranla bazı çocukların kekemeliğinin beş yaşından sonra devam edeceğini ve belki de daha kötüye gideceğini öğrendi. Ayrıca kekemeliğin erkeklerde kızlardan iki kat daha yaygın olduğunu ve erkeklerde yetişkinlikte devam etmesinin kızlara oranla 3-4 kat daha fazla olduğunu öğrendi.


Oğlunun 5. doğum gününden sonra sorun devam edince, konuşma terapisi almaya karar verdi. Beth'in öğrendiği şey onu şaşırttı.

Beth’in oğlunun kekemelik sorunu yoktu, ama akıcılık bozukluğu vardı.


Akıcısızlık, konuşma akışında hızlı veya düzensiz konuşma hızı veya aşırı dengesizlik (duraksamalar) ile ortaya çıkar. Düzensiz ritim, zayıf dilbilgisi ve ilgisiz kelimelerin cümle içinde kullanılması da akıcısızlık belirtileridir. Bu sorunların birleşimi bir konuşmacının anlaşılmasını oldukça zorlaştırabilir.

Kekemelik ve Akıcısızlık

Akıcısızlık ve kekemelik sık sık karıştırılır, bu yüzden iki bozukluk arasındaki farkı basit bir şekilde açıklığa kavuşturmama izin verin; kekemelik yapan bir kişi tipik olarak ne söylemek istediğini bilir, ancak sözcükleri kolayca çıkaramaz gibi gözükür, oysa akıcısızlık yaşayan bir kişi akıcı konuşma yapmak için aklındaki kelimeleri verimli bir şekilde düzenleyemez. Ayrıca, kekemelik bir konuşma bozukluğu, akıcısızlık bir dil bozukluğudur. Bir başka farklılaşma faktörü, akıcısızlığın yazmayı da etkilemesidir.

Geniş bir kitlenin önünde konuşmak zorunda kaldığınızda kelimelerinizi düzenlemek için hiç zor zamanlar geçirdiniz mi? Normalde akıcı olan konuşmacılar, gergin ortamda olduklarında akıcısızlık sergileyebilirler. Eğer aynı durum sizde de mevcutsa, bu size akıcısızlığın tam olarak ne olduğu hakkında bir fikir verecektir.

Kekemelik ve akıcısızlık, çocuğun akademik başarılarını ve sosyal etkileşimlerini etkileyebileceği için tedavi edilmelidir. Her ikisi de çocuğun potansiyelini sınırlandırabilecek endişe, korku veya kaçınma gibi duygusal sorunlara neden olabilir.

Kaynakça: : https://kidmunicate.com/cluttering_vs_stuttering/

Kekemelik ya da akıcısızlık ile ilgili Dil ve Konuşma Terapistlerimizden destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog