Otizme Ne Sebep Olur?

Otizme Ne Sebep Olur?

Otizm tanısından sonra sorulan en yaygın sorulardan biri, hastalığa neden olan şeyin ne olduğudur.

Otizmin belirli bir sebebinin olmadığını biliyoruz. Araştırmalar otizmin genetik ve genetik olmayan veya çevresel etkilerin bir kombinasyonundan geliştiğini göstermektedir.

Bu etkiler, çocuğun otizm olma riskini arttırıyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, artan riskin sebep ile aynı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Örneğin, otizmle ilişkili bazı gen değişiklikleri, bozukluğu olmayan insanlarda da bulunabilir. Benzer şekilde otizm için çevresel risk faktörü olan bir etkene maruz kalan herkes bu bozukluğa sahip olmayacaktır.


Otizmin Genetik Risk Faktörleri

Araştırmalar bize otizmin ailelerdeki gen aktarımından oluşma eğiliminde olduğunu söylüyor. Bazı genlerdeki değişiklikler çocuğun otizm olma riskini artırır. Bir ebeveyn bu gen değişikliklerinden bir veya daha fazlasını taşıyorsa, bunlar çocuğa geçebilir (ebeveyn otizmi olmasa bile). Bazı durumlarda bu genetik değişiklikler erken bir embriyoda veya embriyo oluşturmak için birleşen sperm veya yumurtada kendiliğinden ortaya çıkar. Yine, bu gen değişikliklerinin çoğunluğu otizme kendi başına neden olmaz. Sadece hastalığın görülme riskini arttırır.


Otizmin Çevresel Risk Faktörleri

Araştırmalar ayrıca, genetik olarak bozukluğa yatkın kişilerde bazı çevresel etkilerin otizm riskini daha da artırabileceğini veya azaltabileceğini göstermektedir. Önemli bir durum; riskteki artış veya azalış, bu risk faktörlerinden herhangi birinde görülmektedir:

Artan risk:

 • Gecikmiş ebeveyn yaşı (ebeveynlerden herhangi biri)
 • Gebelik ve doğum komplikasyonları (örneğin, aşırı erken doğum [26 haftadan önce], düşük doğum ağırlığı, çoğul gebelikler [ikiz, üçüz] vb.)
 • Gebeliklerin bir yıldan az aralıklı olması

Azalan risk:

 • Gebelikte folik asit içeren doğum öncesi vitaminlerin kullanımı

Risk üzerinde etkisi yok:

Aşılar. Her ailenin otizm teşhisi konusunda benzersiz bir deneyimi vardır ve bazıları için teşhis çocuklarının aşılarının zamanlaması ile uyuşur. Bilim adamları son 20 yılda çocukluk aşıları ile otizm arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için kapsamlı araştırmalar yaptılar. Bu araştırmanın sonuçları açık: Aşılar otizme neden olmuyor.

Beyin Biyolojisindeki Farklılıklar

Bu genetik ve genetik olmayan etkiler otizme nasıl yol açar? Çoğu faktör erken beyin gelişiminin önemli yönlerini etkiliyor gibi görünmektedir. Bazıları beyin sinir hücrelerinin veya nöronların birbirleriyle iletişim kurmasını etkiliyor gibi; diğerleri beynin tüm bölgelerinin birbirleriyle iletişim kurmasını etkiliyor gibi görünmektedir. Araştırmalar, gelişmekte olan tedavilere ve yaşam kalitesini artırabilecek desteklere dikkat ederek bu farklılıkları keşfetmeye devam ediyor.

Kaynakça: https://www.autismspeaks.org/what-causes-autism

Otizm ile ilgili uzmanlarımızdan destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog