Seçici Bir Yiyiciye Yardım Etmenin Yedi Yolu

Seçici Bir Yiyiciye Yardım Etmenin Yedi Yolu

Otizm sıklıkla gıda isteksizliği ile el ele gider. Eğer otizmli seçici bir yiyiciniz varsa, yalnız olmadığınızı bilin. Bilimsel çalışmaların son bir incelemesi, otizmi olan çocukların aşırı kısıtlı yemek seçimleri, ritüelist yeme davranışları (örneğin, hiçbir yiyeceğe dokunmamak) ve yemekle ilgili öfkelenme gibi yemek zamanı zorlukları yaşama ihtimalinin beş kat daha fazla olduğunu buldu.

Araştırmacılar hala otizm ile seçici yeme bağlantısını anlamaya çalışıyorlar. “Autism Speaks” altta yatan kaygı, esnekliğin yetersizliği ve duyusal sorunları ele alarak gıda seçimlerini genişletmeye odaklanmış bir araştırma projesini finanse ediyor.


Bu yeni projenin olan baş araştırmacısı Psikolog Emily Kuschner, seçici yiyicilerin beslenme düzenini yavaşça genişletmek için aşağıdaki stratejileri öneriyor.

1. Tıbbi Sorunları Yönetin


Çocuğunuz belirli bir yemek önerdiğinde dudaklarını kapatıyorsa, midesini inciteceğini biliyor olabilir. Gastrointestinal ( mide – bağırsak sıkıntıları) sıkıntı, otizmi olan çocuklar arasında yaygındır, birçoğu sıkıntılarını kolayca tanımlayamaz. Çocuğunuzun doktoru, durumun böyle olup olmadığını anlamanıza ve bununla nasıl başa çıkacağınızı çözmenize yardımcı olabilir.

2. Sakin Olun

Birçok çocuğun telaşsız şekilde bir yemeği yemeye istekli olmadan önce birden fazla kez tatması gerekir. Bu, otizmle ilişkili hassasiyetleri olan çocuklarda daha uzun sürebilir. Çocuğunuz araştırırken ve yeni yiyecekleri denerken sabırlı olun. Çocuğunuz birden fazla denemeden sonra bile bir yemeği reddetmeye devam ederse, belki de bundan hoşlanmıyordur. Farklı bir yemek denemeyi düşünün. Her şeyden önce, yemek zamanının bir aile savaş alanı haline gelmesine izin vermeyin. Bunun yerine, yaratıcı olun.

3. Tatmaya Doğru Adım Atın

Otizmi olan birçok kişi yeni şeyler denemekten korkar. Çocuğunuzun bakıp dokunarak ve koklayarak yeni bir yiyecek keşfetmesine yardımcı olun. Tadı için hazır olduğunda, ağzına bir ısırık koymadan önce yemeğe “bir öpücük” vermeyi ya da yalamayı deneyebilir. Bazen yeni bir yiyeceği sık yenilen bir yemekle karıştırmak yardımcı olabilir.
 

Seçici Bir Yiyiciye Yardım Etmenin Yedi YoluSeçici Bir Yiyiciye Yardım Etmenin Yedi Yolu

4. Dokular haline getirin

Otizm genellikle dokulara aşırı duyarlılık ile birlikte gelir. Öyleyse, bir yemeğin lezzetinden ziyade ağzında nasıl hissettirdiğinin besin isteksizliği yaratabileceğini unutmayın. Taze bir domatesin yumuşaklığı klasik bir örnektir. Rahatsız edici dokuyu pürüzsüzleştirmek için bu tür yiyecekleri doğrayın veya karıştırın.

5. Yeni Yemekle Oynayın

Doğru. Yeni bir yiyecekle oynamak, aşinalık kazanmanın ve öğün zamanındaki kaygıyı azaltmanın başka bir yoludur. Birlikte makarnayı sosu ile boyamayı deneyin. Pizza yüzleri yapmak için sebzeler kullanın. Sandviçleri eğlenceli şekillerde kesmek için çeşitli kesiciler kullanın. Oynarken, çocuğunuzun yemeğin tadını çıkarmasını sağlayın.

6. Teklif Sunun ve Kontrol Edin

Otizmi olan sevdikleriniz, ağzına koyduğu yemeği kontrol etmek isteyebilir. Bazı yiyeceklerden hoşlanmamak da sorun değil. Bu yüzden geniş bir çeşitlilik sunmaya çalışın ve ilgilendiği kategorilerdeki seçimlere izin verin. Örneğin, çocuğunuzun akşam yemeğinde bir porsiyon sebze ve bir protein alması gerektiğine karar verebilirsiniz. Masanın üzerine bu yiyeceklerden beş tür koyun ve çocuğunuzun en az bir sebze ve bir protein seçmesine izin verin.

Makarna gibi favori bir yemek hazırlıyorsanız, çocuğunuzdan bunun yanına yeni bir bileşen eklemesini isteyin. Seçim yapması gerekecektir: mısır, brokoli veya tavuk?

7. Ödüllere Dikkat Edin

Uzun vadede, çocuğunuzun yiyecek esnekliğini ödüllendirmek ve onu yeni yiyecekler denemek için istekli olmakta güçlendirmek önemlidir. Ancak açık rüşvetler geri tepebilir. Çocuğunuz yiyecekleri yiyebilir, fakat bunun tadını çıkarmayı öğrenmeyebilir veya çok yönlü bir yemek yemenin neden önemli olduğunu anlayamaz. Bu sebeple ödüllerin dozunu iyi ayarlamalısınız. Arada, tatlı, atıştırmalık ve ikramların yemeklerin bir parçası olmasına izin verebilirsiniz.

Kaynakça: https://www.autismspeaks.org/expert-opinion/seven-ways-help-picky-eater

Yeme problemleri ile ilgili uzmanlarımızdan destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog